Wizerunek w sieci a rozwój Twojej kariery

Przygotowałeś profesjonalne CV i doskonały list motywacyjny, a Twoje poszukiwania pracy nadal nie przynoszą oczekiwanych efektów? Być może przyczyną niepowodzeń jest Twój niekorzystny wizerunek, jaki kreujesz na portalach społecznościowych.

Internet jest niewyczerpaną kopalnią wiedzy o kandydacie!

Zanim prześlesz swoją aplikację w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne, uprzednio zdobywasz informacje o potencjalnym pracodawcy i firmie odwiedzając odpowiednie strony WWW. Jest to działanie logiczne, ale co ciekawsze ,mające także swoje sprzężenie zwrotne. Coraz częściej rekruterzy wykorzystują Internet do sprawdzania kandydatów.

Pracodawca ma dość szybką możliwość zweryfikowania wiarygodności informacji zawartych w CV, monitorując popularne portale społecznościowe, takie jak np. Facebook. Dzięki temu poznaje nas w szerszym aspekcie i często na podstawie obrazu jaki uzyska decyduje o ewentualnym zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

Niewłaściwe i bezmyślne korzystanie z tego typu portali może Cię sporo kosztować. Zdjęcia z suto zakrapianych imprez czy niefortunne wypowiedzi mogą odstraszyć potencjalnego pracodawcę.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć internetowego faux pas.

5 kroków świadomego budowania własnego wizerunku w sieci

  1. Rozsądnie wybieraj grupy dyskusyjne i fora do których dołączasz.

Na pewno przynależność do fanpage’ów i organizacji branżowych będzie bardziej pozytywnie odbierana niż bycie członkiem grupy „Miłośników piwa”.

  1. Udzielaj komentarzy do przeczytanych artykułów, oceniaj ważne wydarzenia.

Pokaż, że jesteś osobą kreatywną, zaangażowaną w życie społeczne, a także posiadającą własne zdanie na różne tematy.

  1. Zadbaj o właściwy poziom publikowanych wypowiedzi.

Szczególną uwagę zwróć na merytoryczność, poprawność ortograficzną i gramatyczną Twoich postów. Całkowicie niedopuszczalne jest używanie wulgaryzmów.

  1. Wykorzystaj biznesowe serwisy społecznościowe łączące profesjonalistów z potencjalnymi pracodawcami.

Rejestrując się na LinkedIn czy GoldenLine masz możliwość stworzenia swojego indywidualnego profilu zawodowego, przeglądania ofert pracy, a także tworzenia tematycznych grup dyskusyjnych pozwalających na wymianę poglądów. Pamiętaj, że tego typu portale to jedno z narzędzi którym posługują się headhunterzy.

  1. Nie rezygnuj z zabawy.

Kreowanie pozytywnego wizerunku w sieci nie oznacza, ze Twoje konto społecznościowe musi przybrać formę niezwykle powściągliwą. Wystarczy, że zapoznasz się z polityką prywatności danego portalu i udostępnisz wybrane treści czy zdjęcia tylko wybranym osobom.

Pamiętaj jak Cię ludzie widzą tak Cię piszą! Zadbaj o swoją wizytówkę w sieci!


Bądź pierwszy, który skomentuje “Wizerunek w sieci a rozwój Twojej kariery”