Wizerunek Kandydata, czyli o zdjęciu w CV

Wielu Kandydatów, przygotowując CV, zwraca dużą uwagę na jego zawartość merytoryczną, poświęcając jednocześnie niewiele czasu na dobranie i umieszczenie odpowiedniej fotografii.

Zdaniem Konsultantów Corson.pl – Doradztwo w Karierze, zdjęcie oczywiście nie jest najważniejsze, jednak nie należy lekceważyć tego wizerunkowego aspektu życiorysu.

1. Dodawać zdjęcie czy nie?

Dzięki fotografii Twój życiorys może stać się łatwiej zapamiętywalny dla rekrutera, ale zdjęcie w CV nie jest konieczne, tak więc decyzja o dołączeniu go należy do Ciebie. Jeżeli jednak wysyłasz CV ze zdjęciem, zadbaj, aby fotografia była przemyślana i profesjonalna, w przeciwnym razie nie ma sensu jej dodawać.

2. Odpowiednie zdjęcie, czyli jakie?

Fotografia w CV powinna przedstawiać jedynie głowę i ramiona lub sylwetkę maksymalnie do pasa. Odpadają popularne selfie, zdjęcia z wakacji, prywatnych archiwów i uroczystości rodzinnych, jak również amatorsko powycinane z fotografii, na których uwieczniono Cię wśród większej liczby osób.

Nie ma konieczności, żeby zdjęcie było wykonane u zawodowego fotografa, zadbaj jednak, abyś wyglądał na nim profesjonalnie, tj. figurował w oficjalnym lub półoficjalnym stroju, stonowanym makijażu i fryzurze oraz na neutralnym tle. Ubiór powinien być biznesowy, jeżeli jednak starasz się o pracę jako programista lub w branży kreatywnej czy artystycznej, możesz pozwolić sobie na większą swobodę.

3. Aktualizuj fotografię

Działając jako Konsultanci Corson.pl, a jednocześnie rekruterzy w CorsonHR, spotkaliśmy się ostatnio z sytuacją, kiedy świetna kandydatka, która przyszła na rozmowę kwalifikacyjną do naszego biura, zupełnie nie przypominała tej ze zdjęcia zamieszczonego w CV.

Pamiętaj, że zasada aktualizacji odnosi się nie tylko do zawartych w życiorysie danych i informacji zawodowych, ale również  do fotografii. Nie powinieneś umieszczać zdjęcia sprzed kilku, kilkunastu lat lub takiego, na którym Twój wygląd znacznie różni się od obecnego.

Dzięki temu rekruter łatwiej skojarzy sobie Ciebie po rozmowie kwalifikacyjnej, gdy będzie przeglądał CV wszystkich kandydatów zweryfikowanych w danym etapie rekrutacji.

Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dużych korporacji, gdzie rekruterzy spotykają się z dużą liczbą osób aspirujących na konkretne stanowisko.

4. Dbaj o korzystny wizerunek

Nie ma wątpliwości, że w profesjonalnie prowadzonym procesie rekrutacyjnym wygląd Kandydata nie powinien mieć żadnego znaczenia. Niestety, nawet, jeżeli rekruter działa wg zasad dobrze rozumianej etyki zawodowej, zdarza się, że jego nieświadome procesy oceny wpływają w jakiejś mierze na proces decyzyjny.

Nie oznacza to, że musisz umieszczać w CV zdjęcie, na którym wyglądasz jak gwiazda filmowa, zawsze jednak staraj się, aby dołączana fotografia była korzystna.

5. Dopasuj fotografię do stanowiska

Na sam koniec jeden mały ,,trik’’ od Konsultantów Corson.pl. Jeżeli aplikujesz na ofertę, w której ważne są umiejętności komunikacyjne i praca z ludźmi, dodaj fotografię, na której jesteś uśmiechnięty i masz otwartą postawę. W przypadku, gdy interesują Cię stanowiska managerskie – taką, gdzie prezentujesz biznesowy, profesjonalny wizerunek osoby stanowczej i zdecydowanej.

Tam, gdzie to możliwe, staraj się dobierać takie zdjęcie, które podkreśli cechy osobowości wymagane na konkretnym stanowisku.

Ewa Karpińska
Psycholog
Konsultantka Corson.pl – Doradztwo w Karierze


,,Chciałem jeszcze raz podziękować za rewelacyjne CV. Na 4 aplikacje otrzymałem 3 zaproszenia do procesów rekrutacyjnych. Zgodnie z obietnicą chciałem tylko poinformować że od czerwca rozpoczynam nową pracę. Jeszcze raz dziękuję.”
Koordynator projektów IT, Piotr, Łódź


Bądź pierwszy, który skomentuje “Wizerunek Kandydata, czyli o zdjęciu w CV”