Wątpliwości wokół CV

Jako Eksperci Corson.pl, zajmujący się przygotowaniem profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, od niemal 9 lat wsłuchujemy się w potrzeby i wątpliwości naszych Klientów.

Otrzymujemy dziesiątki pytań, związanych z tym, jak prawidłowo sporządzać dokumenty aplikacyjne, jak powinno wyglądać odpowiednio skonstruowane CV, co wypada, a czego nie wypada zamieszczać w jego treści.

Poniżej przygotowaliśmy listę pytań, które pojawiają się najczęściej – sprawdź, być może rozwiejemy także Twoje wątpliwości!

1. Czy w CV powinienem podawać pełne dane personalne?

Osoby, z którymi współpracujemy, często zaskakuje, że sekcję z danymi personalnymi ograniczamy jedynie do imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu elektronicznej skrzynki pocztowej oraz miasta zamieszkania.

Są to jednak informacje, które w zupełności wystarczą. Potencjalny pracodawca na etapie rekrutacji nie musi znać naszej daty urodzenia, stanu cywilnego czy liczby posiadanych dzieci – są to tzw. dane wrażliwe.

Tak samo niepotrzebne jest podawanie pełnego adresu zamieszkania – nazwa miasta naprowadzi rekrutera, w jakiej lokalizacji poszukujemy pracy, a jeżeli jesteśmy gotowi do relokacji, możemy o tym wspomnieć tuż przy danych kontaktowych lub w Profilu Zawodowym. 

2. Czy zdjęcie jest konieczne?

Manager z wieloletnim doświadczeniem, któremu jakiś czas temu przygotowywaliśmy CV, miał wątpliwości, czy dodawanie fotografii ,,uchodzi’’ w profesjonalnym życiorysie osoby na stanowisku wyższego szczebla.

Zdjęcie może, ale nie musi pojawić się w aplikacji, niezależnie od tego, czy znajdujesz się na niższym, czy na wyższym szczeblu hierarchii zawodowej.

Zdjęcie w żadnym razie nie sprawia również, że dokumenty są mniej profesjonalne. Jest tylko jedna sytuacja, w której może się tak zdarzyć – w przypadku fotografii źle dobranej, tj, zbyt mało oficjalnej, ,,niepoważnej’’, niedostosowanej do kontekstu (np. zdjęcie z wakacji, prywatnego albumu, uroczystości rodzinnej).

3. Czy w CV wypada się ,,chwalić’’?

Jeden z naszych niedawnych Klientów zwrócił się do nas z zapytaniem, czy nazwanie siebie ,,Kierownikiem’’ w Profilu Zawodowym nie zrazi potencjalnego pracodawcy, który mógłby odebrać to jako arogancję i przesadne chwalenie się.  Sęk w tym, że Klient ten piastował różne stanowiska managerskie już od kilku lat, dlatego w użytym zwrocie nie było ani trochę przesady!

Pamiętaj, że CV jest narzędziem, które powinno służyć zaprezentowaniu Twojej osoby od jak najlepszej strony i zapewnić powodzenie już na początku procesu rekrutacyjnego.

Oczywiście, nie powinieneś wyolbrzymiać swoich zasług lub podawać faktów niezgodnych z prawdą, unikaj jednak nieuzasadnionej skromności! Jeżeli masz na koncie jakieś sukcesy, dokonania, z których możesz być szczególnie dumny, nie wahaj się wspomnieć o nich w życiorysie, pisz otwarcie o własnej pozycji czy wypracowanej reputacji.

4. Czy sekcja ,,Zainteresowania’’ ma sens?

Spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, że podawanie zainteresowań w CV jest ,,mało poważne’’. Podobnie, jak w przypadku zdjęcia, dodanie sekcji o hobby nie jest konieczne, ale również nie umniejsza powadze Twoich dokumentów.

Temat zainteresowań jest czasem punktem zaczepienia, który pozwala rekruterowi zmniejszyć napięcie i stres pojawiające się podczas rozmowy, a Tobie umożliwia nawiązanie lepszej relacji z osobą rekrutującą.

Dodatkowo, jeżeli Twoje zainteresowania są nietuzinkowe lub rzadko spotykane, możesz zostać  odebrany jako osoba kreatywna i nieszablonowa, co jest szczególnie cenione w niektórych zawodach oraz w firmach o określonej kulturze organizacji.

5. Czy podawać wszystkie informacje w CV?

Zdarza się, że Klienci zgłaszają się do nas z ,,reklamacją’’, iż w przygotowanym dla nich życiorysie nie ujęliśmy kompletu informacji, które nam przekazali. 

Trzeba jednak pamiętać, że w CV należy postawić na jakość, a nie na ilość. Jeżeli masz duże doświadczenie i długi staż pracy, zdobywane w rożnych firmach, nie warto opisywać zakresu obowiązków sprzed 10 czy 15 lat, wspominać o praktykach bądź pracach dorywczych, podejmowanych w czasach studenckich lub na początku drogi zawodowej.

Jeżeli masz na koncie dużą listę odbytych kursów, wybierz te, które są najbardziej związane z branżą, w której się specjalizujesz, oraz z obraną aktualnie ścieżką zawodową.

W sytuacji, gdy masz imponujące lub wielokierunkowe wykształcenie wyższe, zrezygnuj ze wspominania o ukończonej szkole średniej. Wszystko to pozwoli Ci zaoszczędzić cenne miejsce w CV, sprawi, że Twój życiorys będzie bardziej przejrzysty, czytelny, uporządkowany i skuteczny.

Masz jeszcze jakieś pytania odnośnie CV? Dręczą Cię wątpliwości, czy dobrze skonstruowałeś swój życiorys? Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych? Doradcy Corson.pl są do Twojej dyspozycji!

Ewa Karpińska
Psycholog
Konsultantka Corson.pl – Doradztwo w Karierze


,,Jestem bardzo zaskoczony, jak łatwo można zamówić CV na waszej stronie, a jeszcze bardziej zadowolony z wysokiej jakości oddanych dokumentów. Byłem już na kilku spotkaniach, czekam na odpowiedzi.”
Ekonomista, Wojciech, Gliwice


Bądź pierwszy, który skomentuje “Wątpliwości wokół CV”