Wady i zalety długotrwałego zatrudnienia w jednej firmie

Według statystyk większość Polaków pracuje w jednej firmie przez około 12 lat. Może to świadczyć o dużej zachowawczości – niektórzy boją się stresu związanego ze zmianą oraz podejmowania wyzwań, gdy „jakąś” pracę przecież mają. Może to jednak oznaczać, że pracownik dobrze czuje się na danym stanowisku u danego pracodawcy i nie potrzebuje zmiany, by czuć się spełnionym zawodowo.

Postrzeganie przez pracodawców osób długo pracujących w jednym miejscu pracy jest zróżnicowane. Z jednej strony takiego pracownika uważa się za lojalnego i związanego z pracodawcą, takiego, w którego warto inwestować. Z drugiej strony jednak pracodawca może się obawiać, że kandydat jest przyzwyczajony do pracy w określonych warunkach i niekoniecznie poradzi sobie z danym problemem w innym środowisku pracy.

ZALETY WIELOLETNIEJ PRACY W JEDNEJ FIRMIE

Dobra i stała pozycja w firmie

Zazwyczaj po paru latach pracy w jednej firmie, dobry pracownik dostaje awans lub podwyżkę. Często łatwiej jest kontynuować karierę w jednej firmie niż zaczynać od podstaw u nowego pracodawcy.

Korzyści finansowe

Wiele firm oferuje takim pracownikom specjalne usługi, np. fundusz emerytalny, nisko oprocentowane pożyczki, samochód służbowy oraz dodatek do pensji.

Znajomość firmy od środka

Pracując w jednej firmie przez wiele lat wiemy, jakie zwyczaje panują w firmie oraz jaki rodzaj zachowań jest akceptowany. Tacy pracownicy są zazwyczaj bardziej efektywni w swojej pracy.

WADY WIELOLETNIEJ PRACY W JEDNEJ FIRMIE

Utrata świeżego spojrzenia na życie

Po wielu latach w jednej firmie pracownik wykonuje często zadania automatycznie, problemy rozwiązuje podobnie, a inne sposoby wyjścia z sytuacji są dla niego niemożliwe. Taka osoba może mieć duże trudności, gdy będzie zmuszona zmienić pracę i stosować się do nowych reguł panujących u innego pracodawcy.

Brak innej alternatywy

Zawsze może zdarzyć się sytuacja, że firma upadnie lub my z różnych przyczyn zostaniemy zwolnieni. Osobie pracującej tylko w jednej firmie może brakować umiejętności, które są potrzebne do pracy w innym miejscu.

Relacje przyjacielskie

Osoby, które nie znają się dobrze i nie są ze sobą przyjacielsko związane, pracują bardziej efektywnie. Zadania powierzone takim osobom są zawsze ważniejsze niż pielęgnowanie relacji z grupą.

 

Należy pamiętać, że jeszcze kilka lat temu, osoba zmieniająca pracę co 2-3 lata była uważana za „skoczka”, czyli nielojalnego pracownika na którym nie można polegać i takiego, który co chwilę zmienia pracę.

Teraz taka osoba nie jest postrzegana aż tak negatywnie i zależy to również od tego jaki zawód wykonuje. Panuje też przeświadczenie, że osoby, które zbyt długo pracują w jednej firmie nie rozwijają swojej kariery.

Pamiętaj, żeby zawsze przemyśleć zmianę pracy. Firmę powinno się opuszczać dopiero wtedy, gdy nie ma już możliwości rozwoju ani awansu, nie należy decydować się na pracę na niższym stanowisku oraz pracować na różnych, nie mających ze sobą nic wspólnego stanowiskach.

 

Corson.pl – Doradztwo w Karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “Wady i zalety długotrwałego zatrudnienia w jednej firmie”