Stagnacja zawodowa – po czym ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

W pewnym momencie życia każdego z nas dopada stagnacja. Może ona być spowodowana studiami, próbą dopasowania się do nowego środowiska, jak również naszą pracą.

Może to przynieść frustrację, ale przy odrobinie samozaparcia i wewnętrznej motywacji można ją przezwyciężyć.

Jak rozpoznać stagnację zawodową?

Istnieje wiele objawów stagnacji zawodowej. Czy któryś z nich brzmi znajomo?

  • Potrzebujesz nowych wyzwań.
  • Potrzebujesz nowego celu, do którego będziesz dążyć.
  • Od dłuższego czasu nie otrzymałeś propozycji awansu.
  • W pracy nie otrzymujesz żadnych dowodów uznania – mentalnych i finansowych.
  • Nie pamiętasz, kiedy ostatni raz przyszedłeś do pracy pełen entuzjazmu.

Jeśli chociaż jeden z ww. objawów dotyczy Ciebie, oznacza to, że właśnie doświadczasz zawodowego lub osobistego impasu. W swojej obecnej firmie nie masz już możliwości rozwoju zawodowego, ponieważ jest ona dla ciebie już mało atrakcyjna.

Co teraz?

Jeśli czujesz, że doświadczasz takiego zastoju, postaraj poszukać się jego przyczyn. Zacznij świadomie obserwować swoje zachowanie w ciągu kilku najbliższych dni lub tygodni.

Czy rano po wstaniu z łóżka masz ochotę iść do pracy? Czy lubisz ludzi z którymi pracujesz? Czy czujesz się doceniany?

Pomyśl także o swoim miejscu pracy. Czy masz możliwość rozwoju? Czy firma jest w stanie zaoferować Ci awans? Czy Twoja pozycja naprawdę jest tak dobra? Być może nie.

Jeśli czujesz się pomijany i niedoceniany, czas dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z członkami działu kadr i z Twoim managerem.

Przejmij kontrolę

Bez względu na przyczynę, podejmij działania. Przejęcie kontroli nad sytuacją może być bardzo ożywcze. Rozpal w sobie chęć samorozwoju i samodoskonalenia.

Jest to pierwszy krok, aby wyjść z impasu. Musisz poszukać nowych wyzwań, znaleźć sobie nowy cel aby do niego dążyć i otworzyć sobie drogę do awansu i podwyżki.

Nie próbuj zmieniać świata z dnia na dzień. Zacznij od małych kroków.

Stwórz lub zaktualizuj swój plan kariery. Ponownie stwórz swoje profesjonalne CV i uaktualnij wszystkie portale internetowe związane z poszukiwaniem pracy (takie jak LinkedIn czy GoldenLine).

Zrób listę rzeczy do zrobienia i po kolei zacznij pracować nad swoją ścieżką kariery. Być może będziesz zmuszony do podjęcia kolejnych studiów lub przekwalifikowania się.

Czasami, aby ponownie ożywić swoją karierę, będziesz zmuszony wykonać krok w tył lub w bok, aby otworzyć się na nowe możliwości.

Upewnij się, że Twój szef wie o Twoich planach rozwoju. Zbyt wielu pracowników nie zdołało jasno dać do zrozumienia jakie są ich potrzeby, ambicje oraz plany zawodowe.

Żaden dobry pracodawca nie chce, aby jego pracownicy czuli się wycofani, więc zwróć się do swoich przełożonych i po prostu spytaj: „Co muszę zrobić, aby iść do przodu?”

Pokazanie zainteresowania i chęci rozwoju jest równie ważną częścią jak posiadanie odpowiednich kwalifikacji do podjęcia pracy na wyższym stanowisku.

I ostatnia rzecz, ale równie ważna – upewnij się że masz kontrolę nad całą sytuacją. Czytaj uważnie wszystkie wiadomości, chodź na seminaria i rozmawiaj z ludźmi którzy kiedyś znaleźli się w podobnej sytuacji do Twojej.

Mówienie otwarcie o swoim problemie pozwoli Ci działać i podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze.

 

Corson.pl – Doradztwo w Karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “Stagnacja zawodowa – po czym ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić?”