Czy specjalizacja zawodowa jest atutem?

Można powiedzieć, że Specjalizacja Zawodowa to całokształt kwalifikacji, kompetencji oraz doświadczenia zawodowego w konkretnej, najczęściej jednej, bardzo wąskiej dziedzinie.

Specjalizacja może odzwierciedlać się w profesjach takich jak np. Konstruktor elektrowni wiatrowej, Specjalista ds. obsługi lotu, Kupiec (np. konkretnych elementów) czy Manager ds. ubezpieczeń.

Biorąc pod uwagę aspekt specjalizacji zawodowej, można przyjąć, że istnieją dwie konsekwencje takiej specjalizacji.

Specjalizacja zawodowa na TAK.

Specjalizacja zawodowa CZYNI MNIE EKSPERTEM w danej dziedzinie, dzięki czemu zawsze mogę liczyć na pracę, np. u konkurencji.

To prawda. Często spotykam kandydatów z kwalifikacjami i doświadczeniem w bardzo wąskiej branży. Jeśli takie osoby są cenione u obecnego pracodawcy, najczęściej z łatwością znajdują zatrudnienie gdzie indziej.

Muszą być jednak spełnione inne dodatkowe kryteria np.:

  • dostępność podobnych stanowisk i firm z twojej branży w lokalizacji, gdzie chcesz pracować,
  • dalsza kontynuacja rozwoju twojej branży na rynku – czasem dana branża czy obszar biznesu naturalnie kończy swój bieg, a na jego miejsce wchodzą inne,
  • nadążasz za zmianami technologicznymi –  znasz najnowsze oprogramowania, które są aktualnie używane na twoim stanowisku – jeśli lekarz czy księgowy nie aktualizuje swojej wiedzy i umiejętności, może mieć problem ze znalezieniem pracy w swojej branży,
  • zmieniasz pracę średnio co 7-10 lat – w ten sposób jesteś z rynkiem na bieżąco.

Tak więc, aby specjalizacja była twoim ATUTEM, warto na bieżąco monitorować, co dzieje się na rynku, jak się zmienia, jakie nowe dziedziny i branże się się pojawiają, a jakie znikają.

Jeśli pracujesz w firmie, która trudni się w bardzo wąskiej dziedzinie, np. przemysł chemiczny, a w twoim mieście nie ma innej podobnej firmy, to warto się zastanowić, co innego mógłbym robić, gdyby moją firmę nagle zlikwidowano lub zostałbym zwolniony przez redukcję etatów?

Czasy, kiedy ludzie pracowali całe życie w jednej firmie minęły bezpowrotnie. Rynek wymaga od pracowników ogromnej elastyczności oraz umiejętności szybkiej adaptacji do zmieniających się wymagań biznesu.

NAD ZMIANĄ PRACY warto myśleć średnio co ok. 10 lat. To pozwoli ci na bieżąco być z rynkiem, zdobyć różnorodne doświadczenie, jak również pokaże pracodawcy, że nie boisz się zmian i potrafisz się szybko przystosować, a jednocześnie jesteś stabilnym pracownikiem.

Specjalizacja zawodowa na NIE.

Jeśli kilkanaście lat pracujesz w firmie, która działa w wąskiej branży, np. sprzedaje ubezpieczenia lub meble biurowe, może pojawić się PROBLEM ZE ZMIANĄ PRACY.

Problem zwiększa się dodatkowo, jeśli w miejscu, gdzie chcesz pracować NIE MA INNEJ PODOBNEJ FIRMY, która chętnie zatrudniłaby pracownika ,,zapożyczonego” od konkurencji. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zmieniać pracę co kilka lat, lub też zmieniać projekty bądź stanowiska wewnątrz firmy. W ten sposób będziesz mógł poznać różne dziedziny, a w przyszłości łatwiej będzie ci znaleźć pracę.

Warto zachować złoty środek i dbać o SWOJĄ SPECJALIZACJĘ, ale mieć na uwadze rozwój danej dziedziny, być na bieżąco z nowościami, uczyć się nowych programów.

SPECJALIZACJA jest potrzebna zarówno pracownikom, jak również pracodawcom, ale tylko mądre kierowanie rozwojem zawodowym  pozwoli uczynić z niej ATUT.

Corson.pl – doradztwo w karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “Czy specjalizacja zawodowa jest atutem?”