Rozwój kariery managera, czyli jak wyjść ze strefy komfortu?

„Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Możesz wzrastać tylko, jeśli jesteś gotów czuć się dziwnie i niekomfortowo próbując czegoś zupełnie dla Ciebie nowego.” Brian Tracy

Te słowa słynnego, kanadyjskiego coacha oraz człowieka sukcesu powinny stać się mantrą każdego człowieka, dla którego istotne znaczenie ma rozwój osobisty, a co za tym idzie także rozwój zawodowy. Stagnacja, nawet jeśli na chwilę obecną jest to całkiem dobry punkt, oznacza stopniowy regres. Galopujący świat nieustannych zmian nie będzie na nas czekał.

Szczególnie managerowie, których główną funkcją jest kierowanie procesem zarządzania nie mogą pozwolić sobie na najmniejszą stagnację, jeśli chcą być efektywni. Planowanie, organizowanie, podejmowanie decyzji, a przede wszystkim przewodzenie innym wymaga niezwykłej elastyczności i ciągłego poszerzania własnych horyzontów.

Mimo, że w teorii wszystko to wydaje się proste i zrozumiałe, w realnym świecie niestety bywa różnie.

Pułapka samozachwytu

Osiągnąłeś duży sukces? Uważasz, że Twoje decyzje są najlepsze, a Ty zawsze masz niekwestionowaną rację? Uważaj – samozachwyt zgubił już niejednego.

Zachłyśnięcie się absolutem swojego geniuszu sprawia, że człowiek nie dostrzega dalszych możliwości rozwoju. Tkwiąc w tym błogim stanie samozadowolenia nawet nie zauważa, kiedy to wszystko na co dotychczas tak ciężko pracował zaczyna się rozsypywać i obracać przeciw niemu.

Pułapka wygodnictwa

Drugi dość powszechny problem to świadoma rezygnacja z dalszego rozwoju na rzecz wygodnictwa. Niekiedy środowisko, w którym tkwimy hamuje nasz progres, nie pozwalając rozwinąć tkwiącego w nas potencjału.

W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak opuścić obecne stanowisko pracy i wiążące się z nim benefity, niekiedy w postaci niemałej pensji, auta służbowego, laptopa  itp.  Wiele osób nie decyduje się na ten krok i tkwi w tym samym miejscu, bojąc się wychylić poza swoją „strefę komfortu”.

Grunt to samoświadomość

Praca nad samoświadomością pozwoli nam uniknąć typowych błędów oraz pomoże wspinać się na kolejne szczeble naszej kariery zawodowej. Zdolność przystosowywania się do nieustających zmian jest koniecznością.

Managerowie muszą samodzielnie zadbać o własny rozwój, nie bojąc się podejmować nowych wyzwań, nawet, jeśli wiąże się to z chwilowym poczuciem dyskomfortu.

Decyzje dotyczące własnego rozwoju…

… wspierać można między innymi poprzez:

  • wykonanie audytu kariery,
  • wykonanie testów kompetencyjnych,
  • indywidualne konsultacje z doradcą kariery.

Bądź świadomy własnych możliwości, ograniczeń i śmiało idź przed siebie, gdyż, jak mówi B. Tracy:

„Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie umysłu na tym, czego pragniemy, nie na tym, czego się boimy”.


Bądź pierwszy, który skomentuje “Rozwój kariery managera, czyli jak wyjść ze strefy komfortu?”