Profesjonalny list motywacyjny – wróg czy przyjaciel?

Choć ma wiele do zaoferowania, chce przedstawiać nas w samych superlatywach i pomagać w zdobywaniu upragnionej posady, często jest niedoceniany, zaniedbany, a nawet pomijany – list motywacyjny. Zupełnie bezzasadnie osoby poszukujące pracy spychają list motywacyjny na drugorzędne miejsce, na piedestale stawiając tylko i wyłącznie CV.

Jest to podstawowy błąd podczas poszukiwania pracy, gdyż CV i list motywacyjny to dwa równoważne dokumenty aplikacyjne, które powinny się wzajemnie uzupełniać, tworząc jedną spójną całość.

Mało kto zdaje sobie sprawę, ale jedną z najczęstszych przyczyn odrzucania aplikacji jest właśnie źle napisany list motywacyjny lub jego całkowity brak.

Dlaczego list motywacyjny jest ważny?

Zazwyczaj unikamy rzeczy i sytuacji, których nie znamy. Budzą one w nas poczucie niepewności i kojarzą się negatywnie.

Brak wiedzy to główny winowajca działający na niekorzyść LM. Mowa tutaj zarówno o niewiedzy odnośnie zasad konstruowania tego dokumentu, jaki i na temat jego rangi w procesie rekrutacji.

Aplikujący w takiej sytuacji w ogóle nie wysyłają LM, bądź też popełniają karkołomne błędy podczas jego tworzenia.

Kolejną przyczyną jest niska samoocena i źle pojmowana skromność. LM powinien stanowić ofertę handlową, reklamę naszej osoby, którą przedkłada się pracodawcy.

W LM nie ma miejsca na skromność. Niestety, wiele badań socjologicznych dowodzi, że większość ludzi nie potrafi mówić o swoich zaletach, a co gorsza, niektórzy z nich mają kłopoty nawet z ich dostrzeganiem.

Trzeci problem to najzwyczajniej w świecie brak zdolności literackich. Nie każdy posiada swobodę tworzenia spójnych, niebanalnych tekstów.

Nie taki list motywacyjny straszny, jak go malują.

Zadaniem listu motywacyjnego jest przedstawienie motywacji, dążeń i celów jakie stawia sobie kandydat na pracownika. Z całą pewnością nie należy powielać treści zawartych w CV.

LM skupia się raczej na profilu psychologicznym osoby, ukazując jej cechy i atuty przydatne na stanowisku, na jakie aplikuje.

Po przeczytaniu Twojego listu motywacyjnego pracodawca powinien umieć odpowiedzieć na 3 zasadnicze pytania:

1)     Dlaczego to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko?
2)     Czy Twoje cechy i kompetencje odpowiadają wymogom stanowiska?
3)     Co nowego może zyskać firma/pracodawca jeśli Cię zatrudni?

Corson.pl – Doradztwo w Karierze

,,Po raz pierwszy zamówiłam List Motywacyjny przez taki serwis. Otrzymałam tak dobry i skuteczny dokument, że nie zawaham się skorzystać z waszej pomocy w przyszłości. Dziękuję.”
Manager ds. Analizy Rynku, Anna, Bydgoszcz


Bądź pierwszy, który skomentuje “Profesjonalny list motywacyjny – wróg czy przyjaciel?”