Poznaj moc mediów społecznościowych w poszukiwaniu pracy

W dobie nowych technologii i postępującej cyfryzacji coraz więcej pracodawców, obok wykorzystywania tradycyjnych metod, znajduje pracowników również za pomocą mediów społecznościowych. Są one świetnym źródłem potencjalnych kandydatów ze względu na wciąż rosnącą liczbę użytkowników i ogromną popularność. Stanowią one jednak nie tylko doskonałą broń dla rekruterów, ale także dla osób szukających pracy. W dzisiejszym artykule Konsultanci Corson.pl – Doradztwo w Karierze przybliżą Wam, jak spożytkować potencjał mediów społecznościowych w procesie poszukiwania zatrudnienia.

  1. Działaj na Facebooku

Obecnie na Facebooku można znaleźć setki grup o zasięgu lokalnym, regionalnym bądź ogólnopolskim, zrzeszające osoby poszukujące i oferujące pracę. Znajdziesz tam ogłoszenia zarówno drobnych przedsiębiorców, jak i rekruterów z dużych firm oraz specjalistycznych agencji rekrutacji.

Warto dodać się do kilku takich grup i na bieżąco śledzić ich aktywność, jak również samemu dodawać posty opisujące, jakiej pracy szukasz – istnieje wtedy szansa, że pracodawcy odezwą się do Ciebie sami.

Niestety, pomimo wytężonych wysiłków administratorów, na takich grupach wciąż można znaleźć osoby i posty oferujące pracę typu MLM czy piramidy finansowej. Jest to jednak drobna niedogodność, biorąc pod uwagę, iż na grupach często pojawiają się oferty, których nie znajdziesz w innych miejscach, jak również masz ułatwioną formę kontaktu z osobami oferującymi pracę – możesz wysłać do nich wiadomość z prośbą o bardziej szczegółowe informacje, zanim zdecydujesz się wziąć udział w rekrutacji.

  1. Stwórz i rozwijaj profil na LinkedIn

Obecnie LinkedIn jako serwis społecznościowy o charakterze zawodowo-biznesowym stopniowo wypiera swojego konkurenta – GoldenLine. Jeżeli wciąż nie posiadasz konta na tym portalu, warto założyć tam swój profil, opisać swoje doświadczenie, edukację i umiejętności, a także dodać krótką prezentację zawodową, która zainteresuje potencjalnych pracodawców.

Konsultanci Corson.pl radzą również, aby w treści tuż pod nazwiskiem używać słów najtrafniej opisujących własne stanowisko i pełnioną rolę, ponieważ będą one stanowić słowa kluczowe, które rekruterzy wpisują w wyszukiwarkę podczas poszukiwania na LinkedIn pracownika o konkretnym profilu zawodowym.

Dbaj też o rozwój swojego konta poprzez budowanie rozległej sieci kontaktów, polecanie i udostępnianie wartościowych materiałów bądź osobiste tworzenie merytorycznych treści, np. w postaci artykułów na tematy zawodowe. Nie wahaj się zapraszać do kontaktów rekruterów z Twojej branży albo interesujących Cię firm – jest wtedy większa szansa, że odezwą się do Ciebie, gdy będą szukać pracownika o kompetencjach podobnych do Twoich.

Jeżeli obecnie aktywnie poszukujesz pracy, daj o tym znać w swoim kanale. Stwórz krótką notatkę, w której polecasz pracodawcom swoje doświadczenie i poproś znajomych o jej udostępnianie, tak, aby miała jak największy zasięg. Jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że zauważy ją rekruter bądź osoba, która słyszała o interesującej propozycji zawodowej.

  1. Poszukuj wartościowych informacji

Nieważne, czy korzystasz z Facebooka, LinkedIn czy obu tych serwisów – zawsze warto poszukiwać informacji o zasadach, sposobie funkcjonowania, misji czy kulturze organizacyjnej firm z Twojej branży. Możesz do tego wykorzystywać fanpage danej organizacji bądź profile osób w niej zatrudnionych.

Pomoże Ci to nie tylko sprecyzować, u których pracodawców chciałbyś pracować, ale również rzetelnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jeżeli doszedłeś do tego etapu. To okazja, aby zabłysnąć dodatkową wiedzą, ponieważ zazwyczaj kandydaci posiłkują się w tym zakresie informacjami zdobytymi standardowo na stronie internetowej firmy.

Poszukiwanie pracy to proces wymagający zróżnicowanych, wszechstronnych działań, dlatego umiejętne korzystanie z mediów społecznościowych może zwiększyć Twoją skuteczność jako kandydata.

Ewa Karpińska

Psycholog

Konsultantka Corson.pl – Doradztwo w Karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “Poznaj moc mediów społecznościowych w poszukiwaniu pracy”