Poszukiwanie pracy w czasie zarazy

 

Obecna sytuacja w kraju i na świecie napawa lękiem:

 • Pracowników, którzy obawiają się o utratę swojego zatrudnienia
 • Pracodawców, którzy dbają o to, by ich firma była w stanie utrzymać się na rynku
 • Oraz rekruterów – przymuszonych, by z dnia na dzień przenieść swoją pracę w świat online

Pomimo obaw o odmienne czynniki, łączy nas jedno  – wszyscy chcielibyśmy jak najszybciej przywrócić dawny stan rzeczy:

 • Pracownicy chcą przychodzić do pracy nie bojąc się o to, czy dziś jest ten dzień, w którym dostaną wypowiedzenie,
 • Pracodawcy chcą zaprzątać swoją głowę myślami o tym, w jaki sposób rozwijać swoją firmę jeszcze prężniej, nie martwiąc się o to, czy w przyszłym tygodniu nie będą musieli jej zamknąć lub zwolnić połowy pracowników
 • A rekruterzy chcą nadal spotykać się ze swoim kandydatami w biurach i wysyłać ich na rozmowy twarzą w twarz

Jedno jest pewne – wszyscy musimy jeszcze trochę poczekać. Żeby jednak to czekanie nie zamieniło się w stagnację, potrzebne jest działanie każdej ze stron. Domyślamy się, że jesteś osobą, która albo ma prace, ale obawia się że może ją niebawem stracić, albo pracy nie ma i potrzebuje jej poszukać.

Dobra wiadomość jest taka, że większość firm wciąż rekrutuje. Zmienia się jedynie forma tej rekrutacji: spotkania na żywo zastępowane są video- lub tele-konferencjami.

Przejdźmy więc do sedna tego artykułu, czyli kilku naszych podpowiedzi jak szukać pracy w czasach pandemii.

 • Po pierwsze uzbrój się w cierpliwość. Nie wydzwaniaj do rekrutera / firmy po godzinie od wysłania swojego CV z pytaniem dlaczego jeszcze nie dali Ci żadnej odpowiedzi. Firmy – tak samo jak i my wszyscy – adoptują się do nowego stylu życia i pracy i wszelkie procesy – w tym również rekrutacyjne – mogą być wydłużone.
 • Po drugie wysyłaj swoje dokumenty na aktualne oferty pracy, a także do firm, w których chciał(a)byś pracować, ale nie mają zamieszczonego żadnego ogłoszenia w sieci.
 • Po trzecie w krótkiej wiadomości dołączanej do CV wspomnij, że jesteś przygotowany/a na rekrutację online i z chęcią opowiesz o sobie więcej przez telefon lub videokonferencję
 • Po czwarte pamiętaj o profilowaniu CV pod danego pracodawcę. Nigdy nie rozsyłaj tego samego dokumentu do kilku firm.
 • Po piąte przygotuj skrojone na miarę dokumenty aplikacyjne. Zadbaj o to, żeby Twoje CV było napisane językiem korzyści, zawrzyj w nim odpowiednie słowa kluczowe, odpowiednio opisz zakres obowiązków, którymi zajmowałaś/eś się w danych firmach, dobierz profesjonalną czcionkę oraz format tekstu. Zrób to sam(a) lub oddaj swoje dokumenty specjalistom. Pamiętaj jednak, by były to osoby, które mają także doświadczenie w rekrutowaniu, takie jak np. Eksperci Corson.pl

Mamy nadzieję, że rady, którymi się z Tobą podzieliliśmy będą dla Ciebie pomocne i pozwolą efektywniej szukać (nowego) zatrudnienia w tym ciężkim czasie. Gdybyś potrzebował(a) pomocy przy dokumentach aplikacyjnych – jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Trzymamy kciuki za owocne poszukiwania

Natalia Chmiel-Downar – Rekruterka z CorsonHR


Bądź pierwszy, który skomentuje “Poszukiwanie pracy w czasie zarazy”