Podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowy kwalifikacyjne stają się coraz trudniejsze i podchwytliwe. Można je przyrównać do egzaminu ustnego na studiach, choć czasem są bardziej stresujące. Wszystko zależy od tego, o jakie stanowisko się ubiegasz.

Im wyższe, tym osoba rekrutująca używa dziwniejszych sztuczek by sprawdzić Twoje predyspozycje. Pamiętaj, prawie wszystkie podejrzane zachowania rekrutera są przez niego przemyślane i zaplanowane.  Coraz częściej zdarza się, że rozmowa kwalifikacyjna odbywa się z udziałem psychologa, który ma prześwietlić kandydata fachowymi metodami.

Jest wiele pytań na które nie jest łatwo odpowiedzieć, ale spokój i opanowanie pomogą Ci wybrnąć z najtrudniejszej sytuacji. Nigdy nie należy unikać odpowiedzi, ponieważ może to zostać odebrane negatywnie.

Oto kilka pytań rekrutacyjnych, które mogą Cię wprawić w zakłopotanie

Twój strój jest mało oficjalny, jaki jest powód?

Takiego pytania możesz się spodziewać, gdy ubiegasz się o stanowiska, w ramach których będziesz mieć kontakt z trudnymi klientami. Pracodawca chce w ten sposób sprawdzić Twoją odporność na stres. Nie jest najlepszym pomysłem upieranie się, że strój który wybrałeś jest najbardziej odpowiedni. Warto powiedzieć tylko, że uczyniłeś wszystko by dobrze się zaprezentować.

Czy może poczęstujesz się papierosem?

Nawet jeżeli palisz lepiej się do tego nie przyznawaj. Musisz pamiętać, że pracodawcy nie lubią palaczy, nawet gdy sami są uzależnieni. Mogą to odebrać w ten sposób, że nie potrafisz zapanować nad swoimi emocjami, a to nie świadczy o Tobie dobrze jako o przyszłym  pracowniku.

Czy osoby pracujące w tej samej firmie przez dłuższy czas mogą być posądzone o małą przedsiębiorczość?

Należy podkreślić, że szukamy stabilnej pracy i możliwości rozwoju zawodowego  w ramach danej  firmy. Obecnie poszukuje się osób, które będę przynosić zyski dla danej firmy przez dłużysz czas.

Jakie jest Twoje stanowisko, jeśli chodzi o związki zawodowe?

Potencjalny pracodawca zadając takie pytanie chce sprawdzić, czy nie ma przed sobą osoby roszczeniowej, gdyż często interesy przedsiębiorstwa i związkowców się ze sobą nie łączą.

Czy byłeś kiedyś w sytuacji konfliktowej ze swoim przełożonym?

Nigdy nie krytykuj swoich szefów, to dyskwalifikuje Cię w oczach potencjalnego pracodawcy. Jeżeli przydarzyła Ci się kiedyś konfliktowa sytuacja, która została rozwiązana w sposób pozytywny to warto ją opowiedzieć.

Najważniejsze jest jednak, byś był pewny siebie i odważnie szedł na spotkanie, a z każdym, nawet podchwytliwym pytaniem, na pewno dasz sobie radę!


Bądź pierwszy, który skomentuje “Podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej”