Jak napisać CV przy niewielkim doświadczeniu?

Jak uatrakcyjnić swoje CV przy minimalnym doświadczeniu zawodowym?

Pisanie CV jest zawsze zniechęcającym zajęciem. „Sprzedanie” swojej osoby potencjalnym pracodawcom nie jest łatwe, a jeśli nie posiadasz zbyt dużego doświadczenia na rynku pracy, napisanie skutecznego CV wydaje się niemal niemożliwe. 

Pamiętaj jednak, że istnieje wiele twórczych sposobów, dzięki którym można „podkręcić” pozornie skromne CV i sprawić, że nasza kandydatura będzie bardziej atrakcyjna dla firm i organizacji, które poszukują nowych pracowników.

Pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać:

Nie jesteś sam w takiej sytuacji. Każdy z nas wchodził kiedyś na rynek pracy z minimalnym lub zerowym doświadczeniem.

Nie zniechęcaj się tym, że na pierwszy rzut oka Twoja historia zatrudnienia nie jest zbyt imponująca. Możesz wierzyć lub nie, ale niektórzy pracodawcy preferują własnie tych niedoświadczonych pracowników, ponieważ są dla nich „czystą kartką” bez bagażu doświadczeń, których można wyszkolić.

Nieważne, jak małe doświadczenie w pracy posiadacz, jest jedna rzecz, której powinieneś się wystrzegać, jeśli chcesz wydłużyć swoje CV. Jest nią  umieszczanie w CV nieprawdziwych informacji. Może mieć ono poważne konsekwencje prawne, a poza tym – nie jest dobrym pomysłem rozpoczynać nową pracę na nieuczciwych zasadach.

Jak uatrakcyjnić CV?

Co więc możesz zrobić, aby uatrakcyjnić Twoje CV, jeśli posiadasz mało doświadczenia na rynku pracy? Zacznij myśleć o cechach osobowości, jakie potencjalni pracodawcy szukają pośród swoich pracowników.

Umiejętność pracy w zespole, efektywne zarządzanie czasem, zwracanie uwagi na szczegóły i dotrzymywanie terminów – są to umiejętności, które cenią wszyscy pracodawcy, jak również umiejętności, które rozwija się i wykorzystuje w każdej dziedzinie życia, nie tylko w pracy.

Dodaj do CV zainteresowania.

Jeśli bierzesz udział w sportach zespołowych, może to być dowód dla pracodawcy, że w istocie jesteś osobą, która potrafi pracować w zespole. Opisz swoje zainteresowania w taki sposób, aby uwydatniały te cechy osobowości, na które najczęściej zwracają uwagę pracodawcy. Staraj się pokazać, że podejmujesz się trudnych wyzwań i potrafisz się z nimi zmierzyć – pracodawcy lubią, kiedy ich pracownicy są ambitni i zorientowani na cel.

Jeśli przed wejściem na rynek pracy byłeś studentem, w swoim CV podkreśl fakt, że byłeś w stanie skutecznie zarządzać czasem i dotrzymywać terminów. Jeżeli jesteś mamą, która stara się wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim – podkreśl swoją wielozadaniowość i umiejętności organizacyjne. W końcu opiekę nad dziećmi można traktować jako pracę na pełen etat.

Z odrobiną twórczości i wyobraźni, bardzo łatwo pokazać przyszłym pracodawcom swój prawdziwy potencjał oraz ,,sprzedać” siebie i swoje umiejętności w sposób uczciwy i skuteczny. Spójrz na siebie i na swoje osiągnięcia z punktu widzenia pracodawcy, określ swoje cechy i umiejętności które możesz zaoferować, a następnie wypunktuj je w jasny i przejrzysty sposób w swoim CV.

W dzisiejszym niepewnym klimacie gospodarczym, przedstawienie swojej osoby w jak najlepszym świetle jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Brak doświadczenia nie będzie przeszkodą w Twoim rozwoju zawodowym pod warunkiem, że w umiejętny sposób przedstawisz wszystkie swoje umiejętności, które cenią pracodawcy.

Corson.pl – Doradztwo w Karierze

,,Dziękuję Państwo za pomoc oraz cenne wskazówki, jak poszukiwać pracy w trudnym regionie, jakim jest woj. lubuskie. CV, które od was otrzymałem spełniło moje oczekiwania i okazało się bardzo skuteczne. Dość szybko znalazłem nową pracę. Dziękuję jeszcze raz.”
Księgowy, Marek, woj. lubuskie,


Bądź pierwszy, który skomentuje “Jak napisać CV przy niewielkim doświadczeniu?”