O różnicy między CV, a listem motywacyjnym

Znalazłeś wymarzoną ofertę pracy, a aplikowanie na nią wymaga złożenia zarówno CV, jak i listu motywacyjnego? Rekruterzy wymagają samego życiorysu, jednak chcesz zwiększyć swoje szanse, dołączając również list?

Zastanawiasz się, czym właściwie różnią się te dwa dokumenty? Poniżej kilka uwag na ten temat, które pomogą Ci przygotować skuteczną aplikację.

Zarówno CV, jak i list motywacyjny powinny być ze sobą spójne pod względem stylistyki i strony wizualnej, tzn. posiadać ten sam szablon, kolorystykę, styl i wielkość czcionki.

Co oczywiste, oba nie mogą zawierać również błędów stylistycznych, gramatycznych czy interpunkcyjnych. Warto sprofilować je pod konkretną ofertę pracy, tzn. zapoznać się z kompetencjami i cechami osobowymi wymaganymi na dane stanowisko i to właśnie je zaakcentować, przedstawiając swoją kandydaturę.

Trzeba jednak pamiętać, aby nie przypisywać sobie więcej zalet i umiejętności, niż faktycznie posiadamy – mijanie się z prawdą w tym wypadku nie jest opłacalne, gdyż łatwo je wykryć na rozmowie kwalifikacyjnej.

Oprócz wspomnianych podobieństw, między listem a życiorysem występuje zasadnicza różnica, o której warto pamiętać.

Pisząc list motywacyjny, wielu kandydatów po prostu powtarza informacje zawarte wcześniej w Curriculum Vitae, podczas gdy jest to błędna praktyka, nie pozwalająca wykorzystać całego potencjału drzemiącego w liście. CV jest dokumentem, w którym wykazujemy swoje umiejętności, doświadczenie, przeszłość zawodową czy zdobytą edukację w raczej zwięzłej, skondensowanej formie, natomiast w liście możemy bardziej się rozpisać, sięgając po dodatkowe informacje.

Warto obszerniej opisać własne sukcesy zawodowe, ciekawe projekty, które realizowaliśmy, wyzwania, którym z powodzeniem podołaliśmy. Można odwołać się do własnej charakterystyki osobowej, zainteresowań czy wartości, jeżeli tylko uważamy, iż są zbieżne z misją i wartościami firmy, do której aplikujemy, oraz okażą się przydatne przy realizowaniu obowiązków na potencjalnym stanowisku pracy.

List motywacyjny to również miejsce na przedstawienie swoich celów, dążeń, planów i ambicji zawodowych, kierunku, w których chcemy się rozwijać.

To tutaj możemy wspomnieć, dlaczego chcemy pracować właśnie u tego, a nie innego pracodawcy, wyjaśnić powody ewentualnego przebranżowienia lub podjęcia innej niż dotychczasowa ścieżki zawodowej, wykazać, co jesteśmy w stanie wnieść do nowej firmy.

Podczas gdy CV przedstawia w większości bardziej obiektywne, formalne dane na nasz temat, list motywacyjny pozwala bliżej zaprezentować własną sylwetkę zawodową. Odpowiednio przygotowany, jest doskonałym narzędziem komunikacji z potencjalnym pracodawcą, mogącym podnieść nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a w konsekwencji – na zatrudnienie.

 

Ewa Karpińska
Psycholog
Konsultantka Corson.pl - Doradztwo w Karierze


„Bardzo dziękuję za profesjonalną obsługę, a przede wszystkim skuteczne CV i list motywacyjny. W ciągu zaledwie 2 tygodniu na 9 wysłanych aplikacji otrzymałam aż 7 telefonów. Dokumenty zostały bardzo pozytywnie odebrane przez pracodawców i chwalone za uporządkowaną treść oraz element lekki graficzny. W przyszłości z pewnością do was wrócę. ”
Samodzielna Księgowa, Kamila, Poznań

Bądź pierwszy, który skomentuje “O różnicy między CV, a listem motywacyjnym”