Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Wiele czynników ma wpływ na powodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dobre przygotowanie merytoryczne, profesjonalne CV, dobry list motywacyjny oraz odpowiedni strój formalny to nie wszystko. Kandydaci często zapominają o komunikacji niewerbalnej.

Gesty, mimika twarzy, postawa ciała czy kontakt wzrokowy czasami mówią znacznie więcej o człowieku niż słowa przez niego wypowiedziane.

Profesjonalny rekruter jest w stanie zobaczyć, czy występuje spójność między tym, co mówisz o sobie a kim tak naprawdę jesteś.

Twoje zachowanie, często w sposób niekontrolowany może wysyłać sprzeczne sygnały. Bądź bardziej świadomy mowy swojego ciała i zapoznaj się z paroma wskazówkami, dzięki którym masz duże szanse wypaść pozytywnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pewnym krokiem na rozmowę rekrutacyjną.

… wejdź do sali, niech widzą, że jesteś pewny siebie i wiesz, po co przyszedłeś. Przywitanie, czyli pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Podanie ręki na samym początku spotkania może dużo powiedzieć o kandydacie i zadecydować o przebiegu dalszej rozmowy.

W jaki sposób wywrzeć wrażenie osoby odpowiedniej na dane stanowisko? Przede wszystkim, najważniejszy jest silny i zdecydowany uścisk dłoni. Zadbaj o to, żeby dłoń nie była spocona, gdyż rekruter zauważy, że jesteś bardzo zdenerwowany. Najlepiej krótko przed wejściem do sali wytrzeć dłonie w chusteczkę higieniczną. Należy też pamiętać, aby uścisk nie był zbyt mocny ani zbyt słaby. Wszystko należy stosować z umiarem.

Jak usiąść?

Postawa ciała powinna być adekwatna do sytuacji i okoliczności w której się znajdujemy. Rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem formalnym, gdzie należy ukazać szacunek osobie rekrutującej.

Zbyt mocne pochylenie ciała do tyłu krzesła powoduje, że jesteśmy odbierani jako aroganci, którzy są zbyt pewni siebie. Takie osoby raczej nie wzbudzają zainteresowania. Natomiast zbyt mocne pochylenie ciała do przodu może ograniczać poczucie bezpieczeństwa rekrutera, dając wrażenie osaczenia.

Jaką więc pozycję przyjąć? Najlepiej będzie usiąść wygodnie na całym krześle, mając wyprostowane plecy oraz lekko pochylić się ku rozmówcy, żeby wiedział, że jesteśmy zainteresowani tym, co mówi. Podczas rozmowy staraj się naturalnie poruszać ciałem.

Ułożenie rąk i nóg…

… sprawia kandydatom wiele problemu. Często aplikanci stresują się bardziej tym, w jaki sposób ułożyć dłonie i nogi, niż tym, co powinni mówić. Co można zrobić, a czego należy unikać wyjaśni nam niżej wstawiona tabela:

UŁOŻENIE RĄK UŁOŻENIE NÓG
 Dobrze:

  • luźno na kolanach,
  • na oparciu o krzesło,
  • w sposób naturalny i nieskrępowany,
  • lekka gestykulacja,
Należy pamiętać, aby przyjąć postawę otwartą i  pozwolić ciału na naturalne odruchy.

 Źle:

  • skrzyżowanie rąk na piersiach, co świadczy o niepewności kandydata, nie należy ukazywać strachu czy braku bezpieczeństwa,
  • unikaj zabawy różnymi przedmiotami, zwłaszcza wizytówką, która leży na biurku, może to świadczyć o zbyt wysokim stopniu zdenerwowania i braku opanowania kandydata.
Staraj się unikać postawy zamkniętej i nerwowych ruchów dłońmi, które mają wiele negatywnego znaczenia np. brak kreatywności, złe nastawienie, agresja.
 Dobrze:

  • najlepiej przyjąć pozycję komfortową, można całkowicie skrzyżować nogi.
Pamiętaj, żeby od początku do końca spotkania przyjmować jedną, tą samą pozycję i nie zmieniać jej co chwilę; rekruter zauważy niepokój i zbytnią nerwowość w zachowaniu.

 Źle:

  • skrzyżowanie nóg do połowy, a mianowicie ułożenie kostki na kolanie, może to świadczyć o zbyt swobodnym stosunku kandydata do rozmowy.
Należy zsynchronizować ułożenie nóg z dłońmi i resztą ciała.

Kontakt wzrokowy

Staraj się nawiązać odpowiedni kontakt wzrokowy z rozmówcą. Jest to niezwykle ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Patrząc rekruterowi w oczy budujemy atmosferę zaufania i szczerości. Pozwala to stworzyć dobrą relację opartą na aktywnym słuchaniu.

Trzeba jednak pamiętać, aby nie patrzeć cały czas prosto w oczy rekruterowi, gdyż może to spowodować poczucie małego dyskomfortu z jego strony. Warto robić krótkie przerwy i patrzeć w inną stronę, bądź w przypadku, gdy przy rozmowie jest więcej niż jedna osoba można zwrócić spojrzenie na nią.

Uważaj tylko, żeby nie stracić kontaktu wzrokowego całkowicie. Podstawową rzeczą, o której musisz pamiętać to fakt, iż nie należy patrzeć ciągle w jeden punkt, na buty, ścianę czy sufit.

Jeżeli zaczniesz unikać spojrzenia, potencjalny pracodawca może pomyśleć, że coś ukrywasz bądź mówisz nieprawdę .

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co mówimy, ale także w jaki sposób to mówimy. Postaraj się mówić wyraźnie, wolno i zrozumiale. Utrzymaj naturalny ton głosu przez całą rozmowę.

Wiadomo, że bardzo często jesteśmy zestresowani i poddenerwowani, więc ciężko jest zapanować nad spokojem.

Jednak pamiętaj, że trening czyni mistrza i wszystko można wyćwiczyć. Staraj się zachowywać w sposób naturalny i unikaj dotykania zewnętrznej części nosa, gdyż jest to powszechnie uważane za oznakę kłamstwa.

Samoświadomość…

… to świadomość samego siebie, swoich uczuć, potrzeb, emocji i zachowania. Jest to bardzo przydatne, gdy chcemy osiągnąć ważny cel w życiu. Osoby, które są bardziej świadome swojego ciała i postaw wypadają znacznie lepiej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Wiesz, czego unikać a co może przybliżyć Cie do sukcesu.

Łatwiej będzie Ci zrozumieć rekrutera i jego zachowanie.

Tylko ludzie o dużej samoświadomości potrafią rozszyfrować i rozumieć innych. Stąd pozorny paradoks: introwertycy w sposób bardzo czujny i chłonny aniżeli typy ekstrawertyków otwarci są na ludzi i świat.

 

Jerzy Andrzejewski „Miazga”

 

Corson.pl – Doradztwo w Karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej”