Mamy 10 sposobów na skuteczne CV!

Dobry życiorys jest niezbędny przy skutecznym szukaniu pracy na obecnym rynku rekrutacji. Na jedno stanowisko zgłasza się nawet ok. 300 kandydatów i więcej, dlatego warto zadbać o dokument, który od początku będzie Cię dobrze reprezentował.

W zależności od rodzaju stanowiska, powinno się stosować różne wzory i szablony CV oraz inaczej kompilować treść. Niestety, kandydaci popełniają duży błąd i wysyłają to samo CV na rożne oferty pracy, co powoduje brak odpowiedzi ze strony rekruterów oraz przysparza frustracji poszukującym.

CV powinno być eleganckie, przejrzyste i eksponować największe osiągnięcia i atuty kandydata. Nie jest to łatwe zadanie, gdzie przez wiele lat pracuje się na różnych stanowiskach, ponieważ bardzo trudno jest wybrać najważniejsze elementy z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Dlatego, aby dokonać właściwego wyboru w kwestii najistotniejszych informacji, warto dokładnie i kilka razy analizować ogłoszenie o pracę. To pozwoli na skupienie się tylko i wyłącznie na tych określonych zakresach.

I tak wg naszej opinii dobre, skuteczne CV powinno zawierać:

1. Prawidłowe i widoczne DANE OSOBOWE – sprawa z pozoru wydaje się dość banalna. Wiemy jednak z doświadczenia, iż są kandydaci, którzy zapominają wpisywać numeru telefonu albo piszą go maleńką czcionką na końcu dokumentu. Zdarza się, że numer telefonu jest napisany jasnym kolorem i po wydrukowaniu jest on niewidoczny. Warto zatem zadbać o widoczne i dokładne dane osobowe. Odradzamy podawanie numeru telefonu do męża czy żony, gdyż nie wygląda to profesjonalnie. Jeśli nie możesz rozmawiać w godzinach pracy, warto dodać taką informację przy numerze telefonu, np.: Proszę dzwonić po godzinie 16.00.

2. Prawidłowa chronologia CV – historię doświadczenia zawsze przedstawiamy od najnowszej do najstarszej. Prezentację warto rozpocząć od nazwy stanowiska, firmy. Należy koniecznie opisać obowiązki na poszczególnych stanowiskach po wcześniejszej analizie ofert pracy.

3. Profil zawodowy –  od niedawna w naszym kraju pojawiła się moda na uwzględnianie w CV profilu zawodowego. To doskonały sposób na streszczenie i podanie swoich najważniejszych umiejętności w krótkiej pigułce. Rekruterzy mają wówczas możliwość natychmiastowej i trafnej oceny kompetencji kandydata pod kątem oferty pracy. Profil zawodowy powinien zawierać kilka przejrzystych i zwięzłych punktów.

4. Osiągnięcia zawodowe – jeśli posiadasz wieloletnią ścieżkę kariery, w CV warto uwzględnić swoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe, które zachęcą pracodawcę do kontaktu. W osiągnięciach warto używać sformułowań ściśle branżowych oraz posługiwać się liczbami i procentami.

5. Przyczyny zmiany miejsc pracy – w przypadku osób, które często zmieniają miejsce pracy, warto dodać informację, jaki był ich powód.

6. Szkolenia – Jeśli kandydat brał udział w różnych szkoleniach i kursach związanych z potencjalnym stanowiskiem, warto je uwzględnić. Jeśli natomiast zupełnie odbiegają tematem od wymagań zawartych w ogłoszeniu nie warto ich umieszczać w CV. Jeżeli np. kandydat szuka pracy w obszarze finansów, nie trzeba pisać o kursach z florystyki.

7. Zainteresowania – jeśli masz do zaprezentowania coś wyjątkowego, co w jakiś sposób jest związane z przyszłą pracą zawodową, warto wówczas podać taką informację. W przeciwnym wypadku można ten punkt zupełnie ominąć.

 8. Formatowanie i czcionka – aby CV było chętnie czytane przez rekruterów, dokument musi być przejrzysty i schludny. Chaotyczne CV zniechęca pracodawców i tworzy często fałszywą opinię o kandydacie.

 9. Zdjęcie – powinno być dostosowane do rodzaju stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli starasz się o posadę managera, na miejscu będzie w pełni biznesowy strój  Jeśli jednak szukasz pracy jako sprzedawca, wystarczy koszula. Zdecydowanie nie na miejscu są zdjęcia z wakacji, mieszkania, na sofie, itp. Warto pamiętać o uśmiechu 🙂

10. Referencje – jeśli je posiadasz możesz wspomnieć, iż chętnie je udostępnisz na życzenie. Możesz również podać numer telefonu do poprzednich pracodawców.

Magdalena Ściepko

Corson.pl – doradztwo w karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “Mamy 10 sposobów na skuteczne CV!”