Jak powrócić na rynek po długiej przerwie w pracy?

Wraz z początkiem sierpnia wkroczyliśmy na półmetek sezonu wakacyjnego. Słońce za oknem oraz letnie rozprężenie sprawiają, iż każdy pracownik z utęsknieniem czeka na urlop. Nic w tym dziwnego, gdyż codzienny stres, nadmierne obciążenie zadaniami, godziny spędzane przed monitorem komputera oraz setki telefonów od klientów mogą wyczerpać zasoby energii nawet najbardziej przebojowego człowieka.

Odpoczynek od pracy jest niezbędny, aby „naładować baterie” i nadal wykonywać swoje obowiązki z należytym zapałem.

Co w przypadku, kiedy przerwa w zatrudnieniu trwa znacznie dłużej?

Bardzo rzadko można napotkać karierę zawodową, w której nie ma przerw. Z pewnością ponad 3-miesięczna luka w CV nie jest atrybutem poszukiwanym przez pracowników działów HR oraz agencji zatrudnienia, zwłaszcza jeśli brak jej logicznego uzasadnienia.

Przyczyny długotrwałego pozostawania bez pracy mogą być różne, począwszy od świadomego wyboru po sytuacje losowe i osobiste.

Nie oznacza to jednak, że dłuższy przystanek na drodze kariery zawodowej musi być jej definitywnym końcem. Wystarczy, że przedstawimy zaistniałą sytuację potencjalnemu pracodawcy w odpowiedni sposób.

Przerwa nie zaszkodzi – czyli Gap Year oraz Sabbatical Urlop

W najkorzystniejszej sytuacji znajdują się osoby, które świadomie postanowiły zafundować sobie dłuższy odpoczynek od pracy zawodowej. Na taki krok decydują się przeważnie ludzie młodzi, dopiero poszukujący swojego miejsca w sferze zawodowej, lub wysoko wykwalifikowani specjaliści, uciekający np. przed wypaleniem zawodowym.

Wolny czas wykorzystują oni na własny rozwój poprzez podróżowanie oraz zdobywanie doświadczeń w nowym środowisku i kulturze – tzw. Gap Year.

Dobroczynny wpływ takiego wypoczynku zaczynają dostrzegać pracodawcy, którzy coraz częściej sami wysyłają swoich zasłużonych pracowników na trwające nawet kilka miesięcy płatne urlopy – tzw. Sabbatical Urlop.

Sytuacje losowe i osobiste

Przed nieco trudniejszym zadaniem stają osoby, których pauza w zatrudnieniu jest efektem: niemożności znalezienia odpowiedniej posady, choroby, konieczności opieki nad bliską osobą czy przebywaniem na urlopie macierzyńskim.

Niektórych sytuacji życiowych nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Konstruktywne wytłumaczenie przerwy zawodowej wraz z wskazaniem jej pozytywnych aspektów może stać się przepustką do powrotu na rynek pracy. N

ie pozwólmy myśleć pracodawcy, że luka w CV jest efektem naszego lenistwa czy niezaradności zawodowej. Niewykluczone, że wznowienie aktywności zawodowej będzie wymagało od nas aktualizacji swojej wiedzy i kwalifikacji.

Jeśli mamy wątpliwości co do kierunku naszego dalszego rozwoju, powinniśmy w tym miejscu skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

Powrót na rynek pracy po dłuższej przerwie w zatrudnieniu, niezależnie od jej przyczyny, jest zadaniem niełatwym, wymagającym wiele wysiłku i radzenia sobie ze stresem. Warto zatem dwa razy się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję o dłuższym „urlopie”.

Wybralibyście się w podróż dookoła świata rezygnując z intratnej posady?

Justyna Szamocka

Corson.pl – Doradztwo w Karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “Jak powrócić na rynek po długiej przerwie w pracy?”