Jak nie popełnić gafy, czyli savoir-vivre podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Minęły już czasy, kiedy dworska etykieta gościła na salonach. W dzisiejszych czasach niewielu  może się pochwalić  nienagannymi manierami. Tym wszystkim, którzy pragną sobie przypomnieć zasady dobrego zachowania w życiu zawodowym oraz prywatnym polecamy ten artykuł.

SAVOIR–VIVRE to zwrot z języka francuskiego składający się z dwóch części. Pierwsza z nich „savoir” oznacza wiedzieć, natomiast „vivre” znaczy żyć. Zwrot Savoir-vivre można także tłumaczyć jako zasady dobrego zachowania się, znajomości reguł grzecznościowych oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

W życiu przydatne okazuje się poznanie i funkcjonowanie zgodnie z zasadami savoir-vivre. Okażą się one  bardzo pomocne również podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także na przestrzeni całego naszego życia zawodowego i prywatnego.

Jak zachować savoir-vivre podczas poszukiwania pracy?

Po przesłaniu CV czekajmy cierpliwie na odpowiedź zwrotną. Ciągłe telefonowanie i dopytywanie się o kolejne etapy rozmowy kwalifikacyjnej nie jest mile widziane przez pracodawców. Procesy rekrutacyjne często są rozłożone w czasie i trwają kilka tygodni, ale pomimo zniecierpliwienia warto spokojnie czekać na odpowiedź. Jeśli minął już ok. miesiąc od rozmowy z rekruterem, dopiero wtedy warto zadzwonić i zapytać, czy nadal jesteśmy brani pod uwagę w rekrutacji.

PIERWSZA ROZMOWA – pierwsza ocena rekrutera

Pierwszym momentem, w którym twój potencjalny pracodawca zaczyna cię oceniać, jest krótka rozmowa telefoniczna. To od niej wszystko się zaczyna. Warto wcześniej zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami savoir-vivre, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Wysyłając CV na różne stanowiska, bądź przygotowany na telefon w każdej chwili, w tym celu :

  • zapoznaj się ze wstępnymi informacjami na temat firmy oferującej stanowisko pracy,
  • jeśli rozmowy telefoniczne są dla ciebie stresujące zastanów się, o co chciałbyś zapytać, w jaki sposób chciałbyś opowiedzieć o swoich kompetencjach i kwalifikacjach,
  • skompletuj wszystkie niezbędne dokumenty, a profesjonalnie napisane CV ułatwi ci odszukanie niezbędnych szczegółów z twojego życiorysu, o które może zapytać rekruter podczas rozmowy telefonicznej.

SPOTKANIE Z REKRUTEREM – ocena Twojego zachowania

Kolejnym etapem jest zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Oznacza to, że nasza kandydatura została pozytywnie oceniona i pracodawca chciałby nas poznać osobiście.

Rozmowa kwalifikacyjna to często decydujący czynnik, mający wpływ na wybór odpowiedniego pracownika. Zgodnie z zasadami savoir-vivre należy szanować rozmówcę i jego czas. Każde spotkanie powinno charakteryzować się solidnym przygotowaniem merytorycznym do rozmowy.

Zasady SAVOIR-VIVRE w czasie rozmowy kwalifikacyjnej…

Ubiór i wrażenie wizualne

Strój powinien być schludny, czysty, preferowane są kreacje w kolorach neutralnych, raczej ciemnych. Nie zawsze musi to być garnitur czy garsonka. Pamiętaj, że Twoje ubranie należy dostosować do specyfiki stanowiska, o które się ubiegasz. Twój wygląd świadczy o Tobie i Twojej kulturze. Nie zapomnij o czystym obuwiu!

Przywitanie

To pracodawca wyciąga pierwszy dłoń w kierunku gościa, zapraszając do gabinetu, i pozwala mu wejść przodem. Jeśli osobą rekrutującą jest kobieta, a rekrutowaną mężczyzna, w dobrym tonie jest delikatnie zasugerować i przepuścić płeć piękną w drzwiach. Jeżeli rekruterka nie skorzysta Twojej propozycji, nie nalegaj i dostosuj się do jej zasad. Pamiętaj, nie wypada samemu siadać na fotel, to pracodawca prosi, aby zająć miejsce.

Rozmowa

Ważne są nie tylko Twoje kwalifikacje, ale także sposób, w jaki o nich mówisz. Skoncentruj się i odpowiadaj na pytania, kiedy zostaniesz o to poproszony. Mów głośno i wyraźnie, lecz nie próbuj przekrzyczeć drugiego rozmówcy.

Jeśli czegoś nie rozumiesz, zawsze pytaj, pozwoli to uniknąć często niepotrzebnych i stresujących dla Ciebie sytuacji, a pracodawca będzie usatysfakcjonowany twoją postawą i faktem, iż to co mówi jest dla Ciebie ważne. Zwróć uwagę na to, aby odnosić się z dużym szacunkiem w stosunku do osoby rekrutującej, nie przerywaj w momencie kiedy on się wypowiada oraz postaraj się nadmiernie nie gestykulować.

Podczas rozmowy możesz w sposób zdecydowany i kulturalny negocjować warunki umowy. Przekonując do swoich racji, nie zapomnij o wysłuchaniu drugiej strony. Postaraj się nie oceniać nikogo w rozmowie, nie mów źle o innych, w szczególności  o poprzednim pracodawcy, w przeciwnym razie będzie to źle odebrane.

Pożegnanie

Podziękuj za rozmowę i poświęcony czas, potencjalny pracodawca na pewno to doceni.

Wskazówki dla kobiet

Garsonka, żakiet to bezpieczny ubiór na rozmowę z przyszłym pracodawcą. Dodatki nie powinny być zbyt dominujące. Obowiązują pełne buty. Zła wiadomość dla pań poszukających pracy w okresie letnim – gołe stopy to niewybaczalny błąd. Pamiętajmy również o makijażu, który powinien zaledwie delikatne podkreślić urodę. To samo dotyczy perfum – warto je ograniczyć.

Wskazówki dla mężczyzn

Ubiór dostosuj do stanowiska, o które się ubiegasz. Pamiętaj natomiast, że jasna, czysta i dobrze wyprasowana koszula to niewątpliwy atut każdego mężczyzny. Tak jak w przypadku pań, obowiązuje zasada czystego i pełnego obuwia. Zadbaj o szczegóły, to przecież z nich składa się cały wizerunek. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Pamiętaj również o dłoniach, szczypta kremu nie zaszkodzi, a podając dłoń twój uścisk będzie przyjemny dla innych.

 

Dlaczego warto znać i stosować się do przedstawionych wyżej zasad? Jest to po prostu opłacalne. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu nie masz już wątpliwości jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zachowanie zgodne z etykietą pozwoli ci bardziej zdecydowanie realizować plany zawodowe i odnosić wymierne sukcesy. Nieodzownym jest przestrzeganie tych reguł w życiu prywatnym, również na tym polu mogą one przynieść więcej korzyści niż strat.

 

Corson.pl – Doradztwo w Karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “Jak nie popełnić gafy, czyli savoir-vivre podczas rozmowy kwalifikacyjnej”