Impreza jako nowa forma rozmowy kwalifikacyjnej?

Wieczór, modny klub, koktajlowy strój, dobre jedzenie i muzyka… Nie, to nie weekendowy wypad ze znajomymi na miasto, to rozmowa kwalifikacyjna! Ta nietypowa i szokująca forma spotkania z kandydatami wiedzie coraz większy prym wśród zachodnich gigantów korporacyjnych. 

Innowacyjne podejście do selekcji kandydatów powoli zaczyna wypierać tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne. Białe kołnierzyki, spodnie w kant i formalna atmosfera odesłane zostają do lamusa. Stawia się na luźny, miły klimat oraz naturalność. Tak daleko posunięty liberalizm rekrutacyjny ma swoje logiczne uzasadnienie, a jeśli zostanie umiejętnie wykorzystany może również przynieść przedsiębiorstwu wymierne korzyści.

Czas to pieniądz – podstawowa zasada rządząca biznesem

Tradycyjna rekrutacja jest złożonym, długotrwałym procesem, zwłaszcza jeśli dotyczy stanowisk średniego i wyższego szczebla. Przedsiębiorstwa dynamicznie rozwijające się, których potrzeby rekrutacyjne w skali roku są ogromne nie mogą pozwolić sobie na czasochłonne, indywidualne spotkania z każdym kandydatem.

Zaczęto więc poszukiwać metody, która umożliwiłaby w stosunkowo szybkim czasie zweryfikowanie napływających aplikacji. Impreza rekrutacyjna to strzał w dziesiątkę. Pozwala uniknąć godzin spędzonych na rozmowach i w sposób dość przyjemny wyłonić spośród zaproszonych najbardziej rokujące osoby.

Rekrutacyjne polowanie na osobowości

Niech Cię nie zwiedzie miły nastrój. Mimo wszystko, cocktail-party to nadal rozmowa rekrutacyjna. Nieustannie czujne oko rekruterów ocenia „imprezowiczów” w celu wyselekcjonowania najlepszych kandydatów. Na spotkanie zaprasza się wyłącznie osoby, których wstępna weryfikacja nadesłanych CV i LM potwierdziła posiadanie niezbędnych kompetencji.

Na imprezie rekruterzy i managerowie mogą obserwować zachowanie gości w dość nietypowej sytuacji, ich wzajemne interakcje, a także prowadzić z nimi rozmowy indywidualne lub w mniejszych bądź większych grupach. Wyróżniający się i sprawiający najlepsze wrażenie kandydaci zapraszani są na kolejny etap rekrutacji – tym razem już w biurze.

Jak Cię widzą tak Cię piszą

Takie cocktail-party poza swoim bezpośrednim przeznaczeniem – rekrutacją, z całą pewnością jest niebagatelną okazją do kreowania pozytywnego wizerunku firmy. To czas i miejsce, kiedy pracodawca może się przedstawić, opowiedzieć o swoich sukcesach, możliwościach, misji jaka przyświeca działalności przedsiębiorstwa. Nie od dziś wiadomo, że dobry PR to podstawa sukcesu.

Rozmowa kwalifikacyjna to jedna z najpowszechniej wykorzystywanych metod selekcji kandydatów w procesie rekrutacji. Spotkanie w formie imprezy zapewne znajdzie wielu zwolenników jak i przeciwników. Jedno jest jednak pewne – poszukiwanie pracy stałoby się o wiele przyjemniejsze.

 

Corson.pl – Doradztwo w Karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “Impreza jako nowa forma rozmowy kwalifikacyjnej?”