Humanisto, bądź aktywny już na studiach!

Zaczynasz, studiujesz lub ukończyłeś kierunek humanistyczny i zastanawiasz się, jaką obrać ścieżkę zawodową? Nie wiesz jak szukać pracy i gdzie?

Jedynie 17% humanistów pracuje w zawodzie, a stopień bezrobocia wśród tych osób jest wysoki. To znacznie więcej niż w przypadku absolwentów kierunków technicznych czy ekonomicznych. Dobrze więc, jeśli już w czasie studiów będziesz robił wszystko, by po ich ukończeniu znalezienie pracy nie zajęło Ci dużo czasu.

Kilka wskazówek, by było Ci łatwiej

Odbywaj staże i praktyki

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na to jakie masz doświadczenie i czy próbujesz rozwijać swoje umiejętności już w czasie studiów. Zwróć uwagę, żeby staże i praktyki były zgodne z Twoim kierunkiem lub zainteresowaniami.

Uczestnicz w wymianach studenckich

Pokaże to, że jesteś osobą, która nie boi się zmian i lubi wyzwania. Prócz tego poznasz kulturę innych narodowości i podszkolisz język.

Ucz się języków

Angielski to podstawa, ale znajomość innych mniej popularnych języków jest dużym atutem. Posługiwanie się  językiem niemieckim, holenderskim lub francuskim sprawi, że będzie Ci o wiele łatwiej na rynku pracy, a na rozmowach kwalifikacyjnych zainteresujesz potencjalnych pracodawców.

Zapisz się na dodatkowe kursy

Jeżeli już w czasie studiów zauważysz, że z ukończonym przez Ciebie kierunkiem będzie trudno znaleźć zatrudnienie, zapisuj się na dodatkowe kursy, które podniosą Twoje kwalifikacje.

Humaniści nie są skazani na niepowodzenie. Nie zapominaj, że to, co czyni Cię atrakcyjnym na rynku pracy to między innymi rozwinięte umiejętności interpersonalne. Zdolności te sprawiają, że zakres prac jakich możesz się  podjąć jest bardzo szeroki.

Obok poszukiwania pracy w obszarach takich jak administracja, edukacja, media czy instytucje kultury, powinieneś szukać pracy w środowisku biznesowym.

Jeżeli jesteś psychologiem, socjologiem lub kulturoznawcą możesz ubiegać się o pracę w firmach doradczych, branży Human Resources bądź Public Relations. Szybko rozwija się branża IT, a osoby z wykształceniem humanistycznym też coraz częściej pracują w tym obszarze. Bardzo dobra znajomość języka obcego (np. niemiecki, angielski) jest w tym przypadku konieczna.

Choć start bywa trudny, to wytrwałość i upór sprawią, że na pewno znajdziesz odpowiednie dla siebie miejsce w sferze zawodowej.


Bądź pierwszy, który skomentuje “Humanisto, bądź aktywny już na studiach!”