Zawody przyszłości – co nas czeka?

Opublikowany: 2013/08/13
Tagi: ,

Z aktualnych statystyk wynika, że większość studentów wybiera studia pod kątem zainteresowań, rzadko kierując się potrzebami i perspektywami na rynku pracy.

Profesor Kazimierz Makowski z Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zauważa, że na rynku cały czas brakuje absolwentów takich wydziałów jak: fizyka, chemia, biologia, elektronika czy matematyka. Warto więc wybierać specjalistyczne kierunki studiów.

Oto kilka obszarów w których warto się kształcić

  • Opieka medycznaCały czas postępuje starzenie się społeczeństwa, które potrzebuje coraz bardziej rozwiniętej opieki medycznej. Na wzrost znaczenia tego obszaru na rynku pracy wpływa także pojawienie się wielu chorób cywilizacyjnych. W Polsce brakuje wykwalifikowanej kadry psychiatrycznej.
  • Cloud computingJest to nowy obszar zatrudnienia, który poszukuje wielu specjalistów. Dziedzina ta zajmuje się przetwarzaniem danych w chmurze. Specjaliści tej branży to przede wszystkim informatycy i programiści, ale dla ekonomistów i socjologów także nie zabraknie pracy w tym sektorze zatrudnienia.
  • InformatykaJest to branża, w której już od dłuższego czasu nie brakuje pracy i to się prawdopodobnie nie zmieni. Pracownicy tacy jak programiści, testerzy oprogramowania, graficy, informatycy, websterzy, to grupa osób, o które często toczy się walka na rynku pracy.
  • BudownictwoObecnie ten sektor zatrudnienia przeżywa kryzys, lecz architekci, urbaniści, inżynierowie budownictwa to profesja bardzo wysoko ceniona na naszym rynku pracy. Jednak w przyszłości z powodu coraz większych oczekiwań społeczeństwa w stosunku do jakości lokali użytkowych nastąpi wzrost zapotrzebowania na tych specjalistów.
  • Project managmentJest to dziedzina stosunkowo nowa w Polsce. Należy zauważyć, że w naszym kraju ponad
    50 codziennych działań jest realizowanych w postaci projektów. Osoby działające w tym obszarze zajmują się przede wszystkim analizą rynku, tworzeniem biznesplanów jak i działaniem konkurencji.


Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości. Możemy jednak zauważyć rozwój nowych technologii, obszaru IT jak i postępującej komputeryzacji. Korzystnie jest cały czas poszerzać swoje kwalifikacje, biorąc pod uwagę nowe profesje, które w niedalekiej przyszłości będą odgrywały istotną rolę i  zapewnią szersze możliwości na rynku pracy.

Dobrze gdy cały czas interesujemy się tym na co będzie zapotrzebowanie w przyszłości. Warto w tym celu sprawdzać prognozy dotyczące rozwoju branż jak i przeglądać specjalistyczną prasę aby być zawsze atrakcyjnym pracownikiem.

Corson.pl - doradztwo w karierze