Wyślij CV jeszcze przed świętami

Opublikowany: 2011/12/05
Tagi: , ,

Nie ulega wątpliwości, że pod koniec każdego roku wszyscy myślimy już o świętach i zabawie sylwestrowej.I tak, w nastroju świątecznym większość kandydatów czeka do stycznia następnego roku, aby na nowo rozpocząć poszukiwanie pracy i wysyłać swoje CV. Faktycznie, w tym czasie zarówno pracodawcy jak i kandydaci dają sobie więcej kontrolowanej swobody, choć są takie firmy czy działy, w których koniec roku wiąże się z dużym natężeniem pracy.Tymczasem procesy rekrutacyjne chcąc nie chcąc trwają przez wszystkie 12 miesięcy. Mało kto wie, że wysyłając CV w listopadzie czy grudniu znajdziesz się w grupie kandydatów, którzy będą w pierwszej kolejności rozpatrywani przy rekrutacjach po nowym roku.Pamiętaj, że pracodawcy jak również agencje rekrutacyjne w początkowych miesiącach roku będą musiały zatrudnić wielu nowych pracowników. Będzie to już nowy rok, nowe projekty, nowe budżety poszczególnych działów… Pracodawcy nie będą już w świątecznych nastrojach, będą przeciążeni wdrażaniem planów biznesowych. W związku z tym do rekrutacji pracowników będą podchodzić szorstko i z mniejszą wyrozumiałością.

Wysyłając CV w okresie przedświątecznym zwiększysz swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ największa część kandydatów zwleka z tym do stycznia lub lutego. Pod koniec roku będzie więc mniejsza konkurencja. Warto to wykorzystać i zapoznać się z pracodawcami już teraz. Twój plan na znalezienie pracy na przełomie roku 2011/2012:

  • Wysyłasz dobrze i solidnie napisane CV i list motywacyjny na wybrane ogłoszenia.
  • Po tygodniu lub dwóch jeszcze raz wyślij maila lub zadzwoń i zapytaj czy twoja aplikacja dotarła.
  • W trakcie rozmowy możesz opowiedzieć coś niecoś o swoich kwalifikacjach, które z pewnością posiadasz oraz zapytaj czy możesz zadzwonić i przypomnieć się po świętach.
  • Jeśli wysyłasz CV do agencji pracy, to po tygodniu od jego wysłania przejdź się tam. Zabierz ze sobą jeszcze jeden egzemplarz dobrego CV i zareklamuj swoje umiejętności.
  • W czasie kontaktu z pracodawcą przed świętami nie zapomnij o złożeniu życzeń – będziesz w ten sposób lepiej zapamiętany.
  • Po nowym roku zadzwoń i przypomnij się wszystkim osobom, z którymi wcześniej rozmawiałeś. Zapytaj kiedy będzie rozpatrzona twoja kandydatura.

Oczywiście, jak w przypadku każdej rekrutacji, są co najmniej dwa warunki:

  1. Musisz mieć doskonale przygotowane CV, które z zaciekawieniem będzie czytał rekruter. Nie wiesz jak zabrać się do pisania CV?
  2. Musisz być bardzo dobrze przygotowany do rozmowy z pracodawcą, nawet tej przedświątecznej. Z pewnością rekruter waszą pierwszą rozmowę potraktuje jako pierwszy etap rekrutacji.

I jeszcze raz na koniec: nie czekaj do stycznia, aż skrzynki mailowe pracodawców będę przepełnione aplikacjami. Nawiąż znajomość z pracodawcą już przed świętami. A będziesz zaskoczony efektem!

Corson.pl - doradztwo w karierze