Szukanie pracy to też praca

Opublikowany: 2011/06/28

Szukanie pracy to inwestycja w przyszłość, wymaga wiele cierpliwości i wiary w siebie. Nie zawsze udaje się szybko i łatwo znaleźć wymarzonego pracodawcę. Z reguły zmiana zatrudnienia wiąże się ze stresem, a ewentualne niepowodzenia mogą utrwalić przekonanie, że nie jest się wystarczająco dobrym kandydatem. Szukanie pracy to też praca. Trzeba się do niej dobrze przygotować, aby w odpowiednim momencie zadziałać szybko i zdecydowanie. Eksperci z firmy Corson.pl odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania:

Co mam robić, jeśli pracodawcy wciąż nie dzwonią?

Z pewnością należy przeanalizować wszelkie swoje działania związane z aktywnością szukania pracy i wyeliminować te, które do tej pory nie przyniosły pożądanych efektów.

  • Jeśli do tej pory wysyłałeś CV tylko drogą mailową, to spróbuj osobiście roznieść CV po firmach. Taki bezpośredni kontakt z przyszłym pracodawcą może zaowocować szybkim spotkaniem rekrutacyjnym. Tutaj oczywiście trzeba się bardzo dobrze przygotować, aby wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie.
  • Jeśli nie poświęciłeś zbyt dużo czasu na kompletne przygotowanie swoich dokumentów aplikacyjnych, zrobiłeś to zbyt pochopnie i niedokładnie, może warto skupić się na ich podrasowaniu i poprawieniu. Pamiętaj – pracodawca poświęca najwyżej 30 sekund na pierwsze spojrzenie w CV. Twoje dokumenty powinny się wyróżniać ze stosu innych aplikacji.

Ile CV muszę wysłać, aby być zaproszonym na rozmowę?

Nie ma ściśle określonej liczby. To zależy od rodzaju stanowiska, branży, poziomu merytorycznego twojego CV i listu motywacyjnego. To kwestia bardzo indywidualna. Jeśli np. startujesz na stanowisko asystenckie, biurowe, czy do obsługi klienta, z pewnością będziesz miał dużą konkurencję. Na jedno takie stanowisko startuje średnio 100 kandydatów. Inaczej sprawa kształtuje się na stanowiskach technicznych i wysoce wyspecjalizowanych – tutaj kandydatów jest bardzo mało, więc wysyłając swoje aplikacje masz duże szanse na szybkie spotkanie z pracodawcą.

Jest jedna podstawowa zasada zawsze wysyłaj CV na ogłoszenia, co do których masz odpowiednie kompetencje, umiejętności i doświadczenie. Aplikacje lepiej wysyłać rzadziej, za to skuteczniej.

Nie mam doświadczenia zawodowego, co mam wpisać do CV?

Po pierwsze, warto wpisywać wszelkie kursy, szkolenia, konferencje w których uczestniczyłeś. Mile widziane są kwestie związane z wolontariatem, wyjazdami zagranicznymi np. na stypendia. Jeśli nie masz formalnego doświadczenia warto zamieścić informacje swoich osiągnięciach np. sportowych. Po drugie w dokumencie koniecznie zwróć uwagę na swoje kompetencje interpersonalne, które mogą być pomocne na danym stanowisku. Możesz również wpisać informacje o przynależności do różnych organizacji studenckich np. chóru akademickiego itp. Każda taka aktywność mówi pracodawcy, że jesteś osobą wszechstronną, mającą wiele zainteresować i zdolności. Powszechnie wiadomo, że wszelkie podejmowane działania kształcą człowieka i go hartują, dlatego też pracodawcy częściej zapraszają na spotkania studentów, którzy byli aktywni podczas studiów.

Czy pracodawca czyta tylko moje CV?

Zdecydowanie nie. Żyjemy w czasach, w których źródłem informacji jest przede wszystkim internet. Zastanów się co rekruter w nim znajdzie, kiedy wpisze do przeglądarki twoje imię i nazwisko. Jeśli pracodawca znajdzie tam np. informacje świadczące o tym, jak tydzień imprezowałeś ze znajomymi, ze szczegółowymi opisami, to z pewnością twoje szanse na znalezienie poważnej i satysfakcjonującej pracy maleją.

Rekruter może znaleźć różne informacje na temat twojej osoby np. na portalach społecznościowych, grupach dyskusyjnych, forach internetowych. Warto w takich miejscach barć udział w dyskusjach, dzielić się swoją wiedzą z innymi, być po prostu aktywnym.

Corson.pl - doradztwo w karierze