Rozmowa z rekruterem przez telefon – na co zwrócić uwagę?

Opublikowany: 2015/06/03

Żeby zaimponować potencjalnemu pracodawcy podczas rozmowy telefonicznej, musisz być tak samo entuzjastycznie nastawiony i odpowiednio przygotowany jak podczas bezpośredniej rozmowy kwalifikacyjnej.

iStock_000001764038XSmall

Dotyczy to również mowy ciała. Choć podczas rozmowy telefonicznej nie trzeba zbytnio przejmować się swoim wyglądem, należy pamiętać że to wciąż rozmowa kwalifikacyjna – należy się więc odpowiednio do niej nastawić i przygotować. Rozmowy telefoniczne są tanim sposobem na wstępną selekcję kandydatów podczas procesu rekrutacji. Chcesz się dowiedzieć o najczęściej popełnianych błędach przez kandydatów na rozmowie w sprawie pracy? Czytaj dalej >

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy przygotuj sobie szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi na najbardziej popularne pytania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych. Postaraj się formułować je w sposób inteligentny i przemyślany. Wszystkie odpowiedzi przygotuj w takiej formie, w jakiej udzieliłbyś ich podczas bezpośredniego spotkania z pracodawcą.

Jeśli będziesz udzielał krótkich, niewyczerpujących odpowiedzi może się okazać, że rekruter uzna że nie posiadasz wystarczających kwalifikacji na dane stanowisko. Upewnij się również, że posiadasz wiedzę dotyczącą działalności firmy oraz zakresu obowiązków stanowiska na jakie aplikujesz.

Jak napisać CV?

Podczas rozmowy rekrutacyjnej rekruter działa według ustalonego schematu, więc wasza rozmowa może nie być tak naturalna jak podczas spotkania. Podczas rozmowy telefonicznej ciężko jest ocenić reakcje, opinie i język ciała kandydata, dlatego ważne jest aby nawiązać jak najlepszy kontakt z rozmówcą. Bardzo ważne jest aby podczas rozmowy dużo się uśmiechać.

Choć rekruter nie jest w stanie tego zauważyć, ty będziesz sprawiał wrażenie osoby bardziej zrelaksowanej i pewnej siebie, co od początku było głównym zamierzeniem. Upewnij się ze mówisz entuzjastycznie. Postaraj się mówić swoim tempem, aby mieć czas na odpowiednie sformułowanie odpowiedzi. Nie przejmuj się też ciszą która może zapaść w słuchawce – rekruter najprawdopodobniej przygotowuje notatki dotyczące waszej rozmowy. Ponadto, jeśli nie zrozumiałeś pytania, nie bój się poprosić o jego powtórzenie czy wyjaśnienie. Ostatecznie chcesz przecież upewnić się, że wspomnisz o wszystkich swoich kluczowych umiejętnościach i kwalifikacjach, które są niezbędne do podjęcia pracy na danym stanowisku.

O kompetencjach kandydata w CV czytaj TUTAJ >

Na koniec rozmowy warto podziękować rekruterowi za poświęcony czas i podkreślić swoje zainteresowanie danym stanowiskiem. Jeśli odpowiednio pokierujesz rozmową telefoniczną i w profesjonalny sposób przedstawisz swoją kandydaturę możesz być pewien, że zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji.

 

Słoń-CV

Jeśli Twoje CV nie jest idealne, a TY nie masz czasu na jego kompletne przygotowanie, zapraszamy do nas TUTAJ >

Poznaj opinie naszych klientów TUTAJ >

 

Bardzo Państwu dziękuję za przygotowanie dobrego CV w języku polskim i niemieckim. Tak jak przewidywaliście, zostałem zaproszony już na kilka rozmów kwalifikacyjnych. Jestem zadowolony z końcowego efektu, bardzo dziękuję. Pozdrawiam.

Sales Manager, Tomasz, Wrocław
 
 

„Chciałem wam podziękować za korzystną współpracę. Przygotowanie kompletu dokumentów z pewnością nie było łatwe, zważywszy na specyfikę branży, w której pracuję. Ale udało się. Miałem już kilka ciekawych spotkań z pracodawcami. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu otrzymam wyniki, a to zaledwie 3 tygodnie od rozsyłania CV. Dziękuję i pozdrawiam.”

Manager ds. controlingu, Jerzy, Gdańsk
 

Corson.pl - doradztwo w karierze