O co rekruter nie może pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Opublikowany: 2011/09/13

Istnieją kwestie, których pracodawca nie może poruszać na rozmowie. Ale czy rekruterzy faktycznie do tej zasady się stosują? Niestety nie zawsze.

Tak czy inaczej pamiętaj, że przyszły pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej nie może pytać o:

  1. Twój stan cywilny
  2. Twoją orientację seksualną
  3. Twoje przyszłe plany związane z rodzicielstwem
  4. Czy obecnie posiadasz dzieci, ile i w jakim wieku
  5. Ile masz lat
  6. Tajemnice służbowe poprzedniego lub aktualnego pracodawcy
  7. Religię

Jesli jesteś kobietą pracodawca może poprosić o spisanie z nim umowy mówiącej, że przez okres zatrudnienia nie zajdziesz w ciąże. Oczywiście pracodawca nie ma prawa prosić cię o podpisanie takiego dokumentu. Jeśli jednak jesteś zmuszona go potwierdzić, to i tak nie nabiera on mocy prawnej.

Zastanów się jednak, czy chciałabyś pracować w firmie, która nie szanuje praw swoich pracowników i działa niezgodne z prawem. Pamiętaj, jesli pracodawca poprosi cię o podpisanie takiego dokumentu, to może to być dopiero wierzchołek góry lodowej.

Jak zareagować, jeśli natrętny rekruter jest dociekliwy?

  1. Zachowaj spokój.
  2. Dyplomatycznie daj pracodawcy do zrozumienia, że znasz swoje prawa i że nie musisz odpowiadać. Twoja wypowiedź musi być jasno sformułowana, a zarazem spokojna.
  3. Jeśli uznasz, że chcesz odpowiedzieć, np. na pytanie o plany związane z urodzeniem dziecka, to nie musisz mówić wszystkiego. Możesz powiedzieć, np. że jeszcze nie zastanawiałaś się nad tym, że na dzień dzisiejszy twoim priorytetem jest praca, a zakładanie rodziny odkładasz na późniejszy okres. Obowiązuje zasada: Mów prawdę, ale nie musisz mówić wszystkiego.

Tego typu rozmowy nie należą do prostych. Jednak zawsze masz kilka wyjść, a przede wszystkim przygotować się wcześniej na tego rodzaju pytania.

Corson.pl - doradztwo w karierze