Niedozwolone pytania na rozmowie kwalifikacyjnej…

Opublikowany: 2012/11/01

Poszukiwanie odpowiedniej i wymarzonej pracy może trwać czasami kilka miesięcy a nawet lat. Kiedy dostaniemy już zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to czujemy, że w końcu przełamiemy złą passę. Mamy ogromne oczekiwania, co do spotkania i staramy się przygotować do niego, jak najlepiej. Analizujemy każdy możliwy scenariusz rozmowy.

Zdajemy sobie sprawę, że rekruter zada nam mnóstwo pytań. Wielu kandydatów uważa, że rekruter może zapytać nas o wszystko i, żeby pomyślnie przejść przez proces rekrutacji należy udzielić pełnej odpowiedzi. Otóż jest to bardzo błędne myślenie! Istnieje grupa takich pytań, które nie powinny paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej a nawet, jak zostaną zadane to Ty, jako kandydat masz pełne prawo odmówić odpowiedzi.

W czasie udzielanych naszym klientom Konsultacji Online, spotykamy się z mnóstwem tego typu zapytań, a tym samym sytuacji problmowych w rekrutacjach. Postanowisliśmy poniżej zaprezentować listę pytań niedopuszczalnych.

Jakich informacji nie ma prawa wymagać od Ciebie potencjalny pracodawca?

Rodzina

Rekruter nie ma prawa wymagać informacji na temat życia rodzinnego kandydata oraz informacji dotyczących członków rodziny. Przykładowe pytania:

 • Czy planuje Pani/Pan powiększenie rodziny?
 • Czy ma Pani/Pan dzieci?
 • Czy jest Pani w ciąży?
 • Czym zajmuje się Pani/ Pana mąż/żona?
 • Jakie wykształcenie mają Pani/Pana rodzice?

Orientacja seksualna

Pytanie o  naszą orientację seksualną są zupełnie bezpodstawne. Nie ma to żadnego związku z doświadczeniem zawodowym czy umiejętnościami potrzebnymi na danym stanowisku. Przykładowe pytanie:

 • Czy jest Pani/Pan heteroseksualna/y?

Religia, pochodzenie etniczne

Wyznanie religijne to sprawa bardzo osobista. Nie trzeba o tym informować potencjalnego pracodawcy.  Wszyscy są równi wobec prawa niezależnie od pochodzenia etnicznego. Przykładowe pytania:

 • Czy jest Pani/Pan chrześcijanką/inem?
 • Jakiego jest Pani/Pan wyznania?
 • Czy jest Pani/Pan pochodzenia żydowskiego?

Polityka

Podczas spotkania rekruter nie ma prawa zapytać nas o poglądy polityczne, gdyż nie ma to żadnego związku z wykonywaniem potencjalnej pracy. Udzielając odpowiedzi na pytania dotyczące tego obszaru mogą spowodować, że osoba rekrutująca wyciągnie błędne wnioski, co do naszych postaw i zachowań. Przykładowe pytania:

 • Jakie są Pani/Pana preferencje polityczne?
 • Czy należy Pani/Pan do jakiejś partii politycznej?
 • Z jaką grupą polityczną Pani/Pan się utożsamia?

Jak zareagować?

Wszystkie wyżej wymienione pytania nie powinny się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej, gdyż jest to niezgodne z prawem.  Niestety niektórzy stosują taką praktykę i dlatego warto wiedzieć, co należy zrobić i powiedzieć w obecnej sytuacji. Najprostszym i zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem jest grzeczne ale stanowcze odmówienie odpowiedzi. Postaraj się bardzo uprzejmie i krótko uzasadnić obrane stanowisko. Czasami rekruter robi to zupełnie świadomie, aby poddać nas próbie asertywności.  Innym razem natomiast wynika to z niskiej kultury osobistej  rektutera czy braku odpowiednich kompetencji. Pamiętaj, że nie musisz odpowiadać na tego typu pytania. Nie udzielając odpowiedzi nic nie tracisz, a możesz równie dobrze dużo zyskać w oczach profesjonalnego rekrutera.

Pamiętaj…

…, że głównym przedmiotem rozmowy kwalifikacyjnej jest doświadczenie zawodowe, umiejętności i kompetencje kandydata. Pracodawca może zapytać aplikującego o wszystko, co jest związane z wymogami danego stanowiska. Możesz spodziewać się pytań dotyczących przebiegu Twojej kariery, planów zawodowych czy strefy motywacji i oczekiwań względem pracodawcy. Rozmowa kwalifikacyjna ma charakter formalny i powinno unikać się ingerencji w sferę osobistą kandydata. Profesjonalnie przeprowadzone spotkanie będzie dotyczyło tylko i wyłącznie obszaru merytorycznego związanego z zawodem. Możesz skutecznie przygotować się do takiej rozmowy. Warto zamówić konsultację z doradcą ds. kariery i skorzystać z naszej usługi przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Eksperci z Corson.pl posiadają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Dowiesz się, jak odpowiadać na trudne pytania, dzięki czemu zwiększysz szanse na to, że dostaniesz pracę i nic Cię nie zaskoczy.

O co Ty możesz zapytać ?

Podczas rozmowy również Ty masz możliwość zadawania pytań. Jest to bardzo ważny element każdej rozmowy. Obowiązują nas dokładnie takie same zasady, jakie obowiązują drugą stronę. Należy pytać, tylko o sprawy związane miejscem pracy. Jest to okazja, żeby wywrzeć na potencjalnym pracodawcy pozytywne wrażenie. Możesz dopytać się o specyfikę obowiązków, które miałbyś wykonywać. Dowiedz się więcej na temat możliwości awansu i szkoleń. Pokaż, że zależy Ci na tej posadzie. Warto przygotować sobie wcześniej kilka pytań przykładowych i pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy nadejdzie okazja wybrać dwa lub trzy najistotniejsze. Dobre przygotowanie to podstawa. Unikaj zadawania pytań oczywistych czy taki, które mogą świadczyć o Twojej ignorancji  np. czym zajmuje się dokładnie Państwa firma? Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną postaraj się zebrać, jak najwięcej informacji o firmie i branży, żeby pracodawca wiedział, zależy Ci dokładnie na tej posadzie a nie na jakiejkolwiek.

To, jak wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej w dużej mierze zależy od Ciebie. Postaraj się wywrzeć, jak najlepsze wrażenie. Warto mieć świadomość praw pracowniczych, które gwarantuje nam Kodeks Pracy. Im jesteś bardziej świadomy własnych działań, tym korzystniej będziesz potrafił zaprezentować się przed potencjalnym pracodawcą.

Corson.pl - doradztwo w karierze