Nie popełniaj błędów podczas poszukiwania pracy

Opublikowany: 2013/11/25
Tagi: ,

Bardzo często poszukiwanie zatrudnienia nie jest najłatwiejszym zadaniem. Przy odczuwalnym kryzysie zarówno absolwenci jak i osoby z wieloletnim doświadczeniem popełniają błędy, które wydłużają czas znalezienia odpowiedniej pracy. Poszukiwania komplikuje zazwyczaj brak doświadczenia jak i nieznajomość obecnych reguł na rynku pracy.

Błędy popełniane przez absolwentów i osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym

  • Źle przygotowane dokumenty aplikacyjnePamiętaj aby do cv i listu motywacyjnego nie wpisywać niepotrzebnych szczegółów. Zawrzyj ważne dla pracodawcy informacje takie jak wykształcenie, doświadczenie, odbyte kursy oraz dodatkowe umiejętności.
  • Nie ilość, a jakość się liczyAplikuj tylko na te oferty które są zgodne z Twoimi wykształceniem i doświadczeniem oraz zainteresowaniami. Zawsze zwracaj uwagę jakie są wymagania określone w ofercie i pod tym kontem napisz cv i list motywacyjny. Wysyłanie aplikacji  na wszystkie oferty nie skróci procesu poszukiwania pracy, a brak odpowiedzi od rekruterów zniechęci Cię do dalszych poszukiwań.
  • Uleganie niepotrzebnym emocjomPostawa wobec potencjalnego pracodawcy wymaga od Ciebie  szacunku, nawet jeżeli rozmówca okaże się osobą nie do końca uprzejmą. Pamiętaj, że to również może być test by sprawdzić czy jesteś osobą opanowaną, radzącą sobie w trudnych sytuacjach. Należy zawsze budować pozytywny wizerunek bez względu na to z kim rozmawiasz.

Błędy popełniane przez osoby z większym doświadczeniem zawodowym

  • Za dużo danych w dokumentach aplikacyjnychNależy skupić się jedynie na najistotniejszych obszarach Twojej  aktywności zawodowej, które są  potrzebne do aplikowania na konkretną ofertę.
  • Nie trać wiary w siebie z powodu wieku to Cię nie dyskwalifikujeZnajdź argumenty, które przekonają pracodawcę, że jesteś najlepszym kandydatem. Jednym z argumentów może być to, że osoby w dojrzałym wieku rzadziej zmieniają pracę, nie mają już tylu obowiązków rodzinnych, są bardziej dyspozycyjne oraz mają duże doświadczenie.

Staraj się zawsze dobrze przygotować na rozmowę, nigdy nie traktuj rozmów kwalifikacyjnych rutynowo. Wiara w siebie, pozytywne nastawianie może być również Twoim kluczem do sukcesu.

Corson.pl - doradztwo w karierze