Networking, jako sposób na rozwój Twojej kariery zawodowej

Opublikowany: 2012/06/13

W dzisiejszych czasach rozwój Internetu znacznie ułatwił nam życie i zmniejszył bariery utrudniające tworzenie nowych relacji z ludźmi. Wielu z nas korzysta z portali społecznościowych w celu utrzymania kontaktu ze znajomymi, bądź nawiązania nowych znajomości. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z faktu, iż takie działania mogą pomóc nam w rozwoju naszej kariery. Powinniśmy być świadomi procesu, który nazywa się networkingiem i skutecznie wykorzystać jego zalety.

Na czym polega Networking?

Networking jest świadomym procesem tworzenia sieci kontaktów. Polega na budowaniu wzajemnych relacji z innymi ludźmi w celu wymiany informacji i udzielaniu wzajemnej pomocy. Nie chodzi tutaj jednak o płytkie znajomości czy uzbieraniu jak największej ilości numerów telefonów! Podstawą skuteczności tego procesu jest nie tylko nawiązanie znajomości lecz także utrzymanie jej i pielęgnowanie. Chodzi o to, żeby w każdej chwili móc zwrócić się do danej osoby i skorzystać z jej pomocy i wsparcia. Jest to bardziej skuteczny sposób np. na znalezienie nowej pracy niż wysyłanie miliona CV przez Internet czy wyszukiwaniu ogłoszeń w codziennej prasie.

Cechy Networkingu:

Stworzona przez nas sieć kontaktów może pomóc nam w odniesieniu sukcesu zawodowego jak i uzyskać przewagę nad konkurencją. Musimy jednak zadbać o to, żeby nasze relacje opierały się na podstawowych zasadach:

  • Zaufania – znajomość powinna opierać się na szczerych relacjach. Ważne jest, aby mówić prawdę i starać się nie stracić wiarygodności przez popełnienie jakiegoś błędu. Nikt nie poleci nas jeśli nie będzie nam ufał. Utrata dobrego imienia i prestiżu to zbyt duże ryzyko.
  • Systematyczności – nie powinna to być jednorazowa wymiana wizytówek czy jednorazowe spotkanie. Nawiązanie znajomości to pierwszy krok do sukcesu, najważniejsze jest, żeby jak najdłużej utrzymać kontakt z daną osobą i starać się ulepszać tą relację.
  • Wzajemności – pamiętaj, że nie tylko Ty powinieneś skorzystać na tym ale również partner. Daj coś od siebie a na pewno łatwiej uzyskasz coś od drugiej osoby. Warto być zaangażowanym i pokazać siebie z jak najlepszej strony. Dobrze jest zaproponować pomoc na początku znajomości bo później można zyskać na tym o wiele więcej.
  • Długofalowości – im dłużej kogoś znamy tym kontakt z daną osobą jest łatwiejszy i trwalszy. Z upływem czasu poznajemy się coraz bardziej, możemy poznać własne umiejętności oraz kompetencje. Im dłuższa znajomość tym większe zaufanie i solidna podstawa do współpracy.
  • Dynamiczności – proces tworzenia sieci kontaktów nie polega na zdobyciu jakieś ograniczonej liczby kontaktów i poprzestaniu na tym. Powinniśmy się starać zdobywać jak najwięcej znajomości i podejmować jak najwięcej działań w tym kierunku.

Gdzie możemy szukać kontaktów?

Jest na prawdę wiele możliwości i dróg, którymi możemy podążać w celu poszerzania kręgu znajomych nie tylko w sferze prywatnej ale i w sferze zawodowej. Podam kilka przykładów miejsc i okoliczności, gdzie możesz skutecznie działać w ramiach tworzenia sieci kontaktów:

Portale społecznościowe oraz fora dyskusyjne

Nie wielu z nas zdaje sobie sprawę z siły działania w tej sferze Internetu. Na osobistych profilach umieszczamy informacje dotyczące naszych zainteresowań, hobby, miejsca pracy i inne istotne zagadnienia z naszego życia, które mogą być podstawą do nawiązania nowego kontaktu. Ważne jest, aby aktywnie uczestniczyć w życiu internetowym i udzielać się jak najczęściej, żeby wzbudzić powszechne zainteresowanie naszym profilem. Jest to dosyć łatwy i szybki sposób na zdobycie kilku nowych partnerów do współpracy.

Spotkania branżowe, wykłady, konferencje, seminaria, targi pracy

Udział w takich spotkaniach pozwala poznać wybitnych specjalistów. Ludzie korzystający z takich spotkań zazwyczaj posiadają ogromne możliwości oraz wiedzę branżową, która może przyda się i Tobie. W związku z tym, że wysłuchujesz prezentacji i wykładów wybranych osób masz mniejszą możliwość osobistego poznania ich. Ważne jest, aby wykorzystać chwilę przerwy i
wtedy zarzucić sieć. Dobrze byłoby wykazać się inicjatywą oraz odwagą, żeby umiejętnie zainteresować sobą uczestników.

Kontakty ze szkoły oraz udział w szkoleniach

Twoi koledzy ze studiów zakładają własne firmy, pracują w różnych branżach, co powoduje, że mamy duży wachlarz możliwości i korzyści wynikających z utrzymania z nimi kontaktu. Istotne jest, aby ludzie zapamiętali Ciebie z jak najlepszej strony. Pamiętaj, żeby zawsze dawać z siebie 100% wysiłku i zaangażowania. Biorąc udział w szkoleniach mamy przyjemność spotkać się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, co sprzyja nawiązaniu rozmowy. Mając możliwość wymiany poglądów na dany temat łatwiej się poznać i utrzymać znajomość.

Spotkania spontaniczne

Nie wszystko zawsze da się szczegółowo zaplanować. Spotkania spontaniczne dają dużą swobodę działania i są mniej formalne. Wyjście do kina czy do parku na spacer powoduje, że jesteśmy bardziej naturalni i otwarci na nowe doświadczenia. Często zupełnie przez przypadek możesz poznać kogoś, kto pomoże rozwinąć Ci skrzydła.

Warto zapamiętać, że…

… networking daje korzyść wszystkim uczestnikom. Powinno to działać na zasadzie wzajemnej pomocy i zaufania. Ty komuś pomagasz, a ktoś pomaga Tobie. Ideą networkingu jest budowanie trwałych relacji. Im wcześniej zaczniesz działać, tym szybciej osiągniesz sukces. Staraj się nie nagabywać i dręczyć innych. Grunt to profesjonalne podejście. Należy uzbroić się w cierpliwość i aktywnie poszukiwać nowych znajomości, które w przyszłości wpłyną na rozwój Twojej kariery.

Corson.pl - doradztwo w karierze