Najcześciej zadawane pytania w rekrutacji

Opublikowany: 2012/05/19

Każda rozmowa kwalifikacyjna to dla kandydata szansa zaprezentowania swoich umiejętności i kwalifikacji. Pozytywny wynik spotkania z pewnością zagwarantuje bardzo dobre przygotowanie oraz umiejętność wywaraci apozytywnego wrażenia na rozmówcy. Przed każdym spotkaniem powinniśmy przygotować się na różne pytania te standardowe, jak również nietypowe. Na każde z nich należy odpowiedzieć merytorycznie i rzeczowo.

Doradcy ds. kariery z Corson.pl przedstawiają przykłady pytań, które zazwyczaj pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych oraz udzielą ci kilku rad, jak na nie odpowiadać.

Przykład 1. Proszę opowiedzieć coś o sobie

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rekruterów. Z pozoru łatwe pytanie, mające na celu przełamać lody. Jednak w czasie Twojej wypowiedzi osoba rekrutująca wyciąga już pierwsze wnioski na twój temat. Bardzo często to pytanie dezorientuje kandydatów, ponieważ nie wiedzą co dokładnie chciałby usłyszeć rekruter. Zdarza się, że powiemy za dużo. Aby tego uniknąć przygotuj sobie odpowiedź na to pytanie wcześniej. Taka wypowiedź powinna dotyczyć głównie życia zawodowego.

Przykład 2. Jakie są Pana/Pani plany zawodowe?

Na to pytanie powinieneś odpowiedzieć szczerze i bez zastanowienia, jeżeli masz plany na swój rozwój zawodowy. Jeśli jest inaczej, to koniecznie zastanów się nad tym już teraz. Określenie swojego celu zawodowego pomoże ci nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Poniżej przedstawiamy przykład odpowiedzi na powyższe pytanie:

„Wiele razy zastanawiałam się nad podobnym pytaniem. Lubię mieć w miarę możliwości wszystko zaplanowane wcześniej. Nie ukrywam, rozwój zawodowy jest dla mnie bardzo ważny, zdaję sobie jednak sprawę, że wszystko ma swoje miejsce i czas. Do wszystkiego należy dojrzeć. Za 5 lat chciałabym być już na stanowisku managerskim, ale zanim to nastąpi muszę zdobyć wiele umiejętności i doświadczenia. Wolę poczekać dłużej na awans, aby być w pełno kompetentnym i skutecznym managerem. A obecnie zadowolę się stanowiskiem specjalistycznym. Stanowisko oferowane przez państwa jest dla mnie idealne. Zakres obowiązków bardzo mi odpowiada. Chciałam jednocześnie podkreślić, że szukam pracodawcy, z którym będę mogła związać się na dłużej…”

Przykład 3. Jakie są Pana/Pani słabe strony?

Ogólnie nikt nie lubi tego pytania. Przecież nie zdradzimy przyszłemu pracodawcy swoich wad, ale jednocześnie nie można odpowiedzieć, że żadnych nie mamy. Co wówczas zrobić? Spróbuj wymienić takie cechy, które ewoluowały. Kiedyś robiłeś coś w taki sposób, lecz zauważyłeś jaki to ma wpływ na innych i postarałeś się to zmienić. Rekruter zauważy wówczas, że jesteś świadomy swoich wad i próbujesz nad nimi pracować. Taka odpowiedź na pewno pokaże cię w dobrym świetle. Mów o słabościach, na które masz patent.

Przykład 4. Czy ma Pani/Pan jakieś pytania?

W tym momencie masz szansę dowiedzieć się czegoś więcej o oferowanym stanowisku. „Kto pyta nie błądzi” – wykorzystaj tę okazję, by uzyskać odpowiedź na interesujące ciebie pytania, a jednocześnie
okażesz swoje zainteresowanie. Warto zapytać np. jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku, kiedy zakończy się rekrutacja lub jak wygląda jej dalszy etap. Brak pytań może świadczyć o braku zainteresowania ofertą pracy lub małym przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej.

Generalnie, bardzo ważne jest to, aby na rozmowie kwalifikacyjnej być szczerym. Pracodawca od razu wyczuje czy próbujesz coś ukryć. Jednocześnie nie bądź zbyt wylewny. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to podstawa sukcesu.

Corson.pl - doradztwo w karierze