Kiedy trzeba zmienić pracodawcę?

Opublikowany: 2011/07/27

Dlaczego zmieniamy pracę? Bo nie przynosi nam ona satysfakcji zawodowej, mało zarabiamy, szef nas nie docenia, nie możemy awansować itp. Jak podaje firma rekrutacyjna Hays Poland, tylko w roku 2011 pracodawcę pragnie zmienić ponad 50%, a 16% rozważa taką możliwość. Powszechnie wiadomo, że człowiek świetnie się rozwija i funkcjonuje w miejscu, w którym otaczają go przychylne osoby, kiedy wykonuje ważne i znaczące dla firmy obowiązki, jest doceniany przez szefa i ma otwartą drogę do awansu, a przy tym jest zadowolony z wynagrodzenia.Istnieją jednak pewne przesłanki, dzięki którym możesz się dowiedzieć, że prawdopodobnie nigdy nie pokochasz swojej obecnej pracy. Mogą być one pomocne w podjęciu odpowiednich decyzji zawodowych.

  1. NIE MASZ ZNAJOMYCH W FIRMIE, z którymi spotykasz się po pracy. Jeśli zazwyczaj jesteś osobą lubiącą kontakty towarzyskie, a w obecnym miejscu pracy przez dłuższy czas nikogo bliżej nie poznałeś, to prawdopodobnie współpracujesz z niewłaściwymi osobami, które działają na ciebie demobilizująco.
  2. UKRYWASZ PRZED PRZYJACIÓŁMI, co robisz. Jeśli wstydzisz się, bądź boisz powiedzieć czym się zajmujesz zawodowo to znak, że prawdopodobnie nie czujesz się komfortowo w obecnym miejscu pracy i że liczyłeś na więcej, na coś lepszego.
  3. PRACUJESZ W TEJ SAMEJ FIRMIE ponad rok i nadal nie jesteś tam sobą. Wciąż udajesz kogoś innego. Przemyśl to, czy warto się tak dalej poświęcać.
  4. WCIĄŻ MASZ NAPADY GNIEWU LUB NIEPOKOJU. Jeśli uaktywniają się one lub nabierają mocy w twoim miejscu pracy, to prawdopodobnie powinieneś spróbować poszukać innej.
  5. KIEPSKO ZARABIASZ, ale każdy grosz się dla ciebie liczy. Pamiętaj, że możesz znaleźć pracę z lepszym wynagrodzeniem, wystarczy tylko spróbować i uwierzyć we własne możliwości.
  6. MASZ JUŻ DOŚĆ POLITYKI FIRMY, w której pracujesz. Nie podoba Ci się system zarządzania, wynagradzania i rozwiązywania problemów wewnętrznych.

Uczucie zrealizowania zawodowego, samozadowolenia, satysfakcja ze współpracy w zespole, dreszczyk emocji towarzyszący wyzwaniom to z pewnością elementy świadczące o tym, że kochasz swoją pracę. Czasami jednak jest zupełnie odwrotnie. Z kolei brak docenienia, marna pensja czy brak ciepłych kontaktów w zespole tworzy atmosferę niepokoju, niezdrowej rywalizacji, a w konsekwencji przekłada się to na jakość pracy. Tworzy się błędne koło. Masz oczywiście zawsze kilka wyjść – jednym z nich jest rozsądnie poszukać nowej i lepszej pracy.

Corson.pl - doradztwo w karierze