Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Opublikowany: 2011/01/13

Powszechnie wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna często jest bardzo stresująca dla Kandydatów. Jak się przygotować do tej bitwy, aby wyjść z niej zwycięsko? Jak zainteresować sobą przyszłego pracodawcę i jak uniknąć błędów? Oto kilka przydatnych rad, po których zastosowaniu poczujesz się pewniej na rozmowie i dzięki temu zyskasz uznanie w oczach rekruterów.

Przypomnij sobie, gdzie pracowałeś wcześniej, w jakich latach i na jakich stanowiskach

Możesz w tym celu zabrać ze sobą kopię swojego CV i w razie potrzeby dyskretnie zerknąć do niego (połóż je na stole, uprzedź o tym rozmówcę).

Często jednak kandydaci nie korzystają z takiej możliwości, gdyż nie wiedzą, że mogą. Osoba, która należycie nie przypomniała sobie i nie usystematyzowała informacji na temat własnego doświadczenia zawodowego, (a może mieć przecież wieloletnie) może pomylić fakty, a to już nie będzie mile wiedziane przez rozmówcę. Pamiętaj, warto przypomnieć sobie wszystkie miejsca pracy, daty, stanowiska, na których byłeś zatrudniony. Pokażesz w ten sposób pracodawcy, że jesteś zorganizowany, a Twoja wiedza jest usystematyzowana. Z pewnością tym zapunktujesz.

Przygotuj się z działalności firmy, do której wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną

To bardzo ważne, abyś dokładnie prześledził stronę internetową firmy, do której startujesz. Spróbuj odnaleźć np. w internecie artykuły dotyczące jej działalności, wprowadzania np. nowego produktu na rynek. Najważniejsze informacje z tego zakresu to:

  • kiedy powstała firma ewentualnie, w jakich okolicznościach (np. przez połączenie innych spółek)
  • jaki jest profil działalności, co produkuje bądź, jakie świadczy usługi
  • jak duże jest to przedsiębiorstwo, mniej więcej ile zatrudnia pracowników, czy ma oddziały w kraju czy za granicą itp.
  • do jakiego typu odbiorców kierowane są produkty lub usługi
  • jakie były spektakularne osiągnięcia firmy (na skalę regionu, kraju, świata)

Jeśli poszperasz trochę i poczytasz na temat firmy, do której aplikujesz, z pewnością poczujesz się pewniej na spotkaniu. Większość pracodawców na rozmowie zadaje pytania dotyczące działalności firmy. Są jednak i tacy, którzy wykorzystują ukryte techniki, aby zorientować się czy posiadasz wystarczającą wiedzę na temat zakładu, do którego aplikujesz. Bądź, więc czujny!

Zastanów się – co firma może zyskać, jeśli zatrudni właśnie Ciebie

Właściwie 90% czasu na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat powinien poświecić na bezpośrednie lub pośrednie przekonanie pracodawcy, dlaczego to właśnie on miałby być zatrudniony na tym stanowisku.

Bezpośrednie przekonywanie pracodawcy do siebie występuje w momencie, kiedy kandydat wprost odpowiada np. na takie pytanie: ”Proszę powiedzieć, dlaczego mielibyśmy Pana zatrudnić na tym stanowisku”. Kandydat wówczas ma możliwość zaprezentować się od najlepszej strony, może wymieniać swoje zalety, osiągnięcia itp. Ważne, abyś wcześniej przygotował sobie krótką i konkretną odpowiedź na takie pytanie, gdyż na ok. 80% rozmów jest ono zadawane.

Pośrednie przekonywanie do własnej osoby występuje wtedy, gdy kandydat odpowiadając na pytanie zupełnie niezwiązane z tematyką własnych umiejętności czy osiągnięć zawodowych, wtrąca kwestie dotyczące np. swoich zalet. Może to dotyczyć pytania w stylu: „Proszę opowiedzieć, jakie posiada Pan wykształcenie, w jakich uczestniczył Pan szkoleniach”. Na pierwszy rzut oka kandydat może odpowiedź na te pytania w sposób przewidywalny i prosty. Jednak „sprytna” osoba, postara się w tą treść wypowiedzi wpleść informacje, które pokażą pracodawcy i inne pozytywne cechy. Możesz powiedzieć: „Ukończyłem studia wyższe magisterskie na kierunku filologii angielskiej i rosyjskiej, nauczyłem się perfekcyjnie obu tych języków. Dodatkowo w trakcie studiów wyjeżdżałem na stypendia do Wielkiej Brytanii i Rosji, co pozwoliło mi poznać dwie różne kultury i mentalności mieszkańców”. Wypowiadając się w ten sposób dasz do zrozumienia pracodawcy, że świetnie odnajdujesz się w środowisku międzykulturowym oraz międzynarodowym, a to bardzo duży atut.

Pamiętaj, aby na rozmowie kwalifikacyjnej w każdy możliwy sposób, umiejętnie pokazywać pracodawcy swoje najlepsze strony, dzięki temu możesz przekonać go do siebie.

W dniu rozmowy…

  • Przede wszystkim od samego rana myśl pozytywnie, nie pozwól, aby negatywne myśli zawładnęły Twoim umysłem, skup się na swoich atutach, zaletach i osiągnięciach. Jesteś przecież idealnym kandydatem na to stanowisko!
  • Na spotkanie przyjdź ok. 10 minut wcześniej. Nie możesz się spóźnić. Korki, zły dojazd, złe warunki atmosferyczne nie są tu żadnym wytłumaczeniem.
  • Zapamiętaj dokładne nazwisko osoby, z którą będziesz rozmawiał. Kwiecińska czy Kwieciańska – to nie to samo…
  • Kiedy pracodawca poda Ci rękę na przywitanie, odwdzięcz mu się tym samym. Podaj rękę zdecydowanie.  Unikaj uscisku tzw. „zdechłej ryby”. Polega on na podaniu bezwładnej, często wilgotnej i zimnej ręki.

Corson.pl - doradztwo w karierze