Jak przetrwać pierwsze dni w nowej pracy?

Opublikowany: 2015/07/13
Tagi: , ,

Twoja ciężka praca podczas pisania idealnego CV, rozsyłania go do kilku firm i przeprowadzenie kilku naprawdę profesjonalnych rozmów kwalifikacyjnych zapewniły Ci zdobycie wymarzonej pracy. Gratulacje! Teraz zależy Ci głównie na tym, aby zrobić jak najlepsze wrażenie które pomoże Ci skierować Twoją karierę na odpowiednie tory i po okresie próbnym otrzymać umowę. Na co więc zwracać uwagę?

Nie wyrywaj się przed szereg i obserwuj

Za wszelką cenę chcesz pokazać wartość jaką stanowisz dla firmy sugerując nowe pomysły i pokazujesz, czego nauczyły Cię Twoje poprzednie stanowiska. Niestety, z racji tego że jesteś nowym pracownikiem tak naprawdę nie masz pojęcia, czy wszystkie Twoje pomysły nie zostały już wcześniej przez kogoś zaproponowane i odrzucone dawno temu. Zamiast zachowywać się jak kompletny nowicjusz, postaraj się nie wyrywać i przez pierwsze kilka miesięcy uważnie obserwuj i zadawaj pytania. Kiedy będziesz już miał większe wyczucie jaka jest kultura pracy w biurze, dopiero w tym momencie będziesz mógł zacząć proponować jakiekolwiek zmiany i oferować swoje sugestie.

Dowiedz się kto jest kim

O tym jakie są formalne obowiązki każdego z pracowników dowiesz się już pierwszego dnia. Poznanie nieformalnych obowiązków każdej osoby zajmuje już trochę więcej czasu. Pracownik z działu technicznego może również być odpowiedzialny za utrzymanie całego sprzętu komputerowego w recepcji i biurze. Weź jednak pod uwagę fakt, że ta osoba również może mieć bardzo duży wpływ na Twojego szefa z racji tego, że co piątek wraz z innymi pracownikami mogą urządzać sobie partyjki brydża. Nie chcesz przecież w pierwszych dniach swojej pracy nadepnąć komuś na odcisk zakładając, że dana osoba jest mało znaczącą postacią w firmie. Jeśli nie jesteś do końca pewien kto za co odpowiada, nie bój się pytać.

Unikaj krytyki

W każdym biurze znajdzie się choć jedna osoba, która nieustannie na wszystko narzeka. Nigdy nie jest zadowolona z pracy, ze swojej pensji oraz z zadań jakie musi wykonywać. Takie osoby naturalnie ciągną do nowych pracowników, ponieważ są one nowym obiektem z którym mogą się „podzielić” swoimi żalami i niepowodzeniami. Z grzeczności, przez minutę lub dwie, wysłuchaj co mają do powiedzenia a następnie znajdź pretekst, aby uniknąć dalszej rozmowy. Jeśli posłuchasz dłużej takiej osoby, może Ci się wydać, że ich wypaczone poczucie rzeczywistości przedstawia prawdziwy obraz Twojej firmy. Co gorsza, inni pracownicy widząc Wasze rozmowy i znając charakter Twojego rozmówcy, mogą uznać że również jesteś osobą uwielbiającą narzekać i zaczną unikać kontaktu z Tobą.

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, aby pokazać swojemu pracodawcy że jesteś osobą pracowitą i godną zaufania. Szanuj zdanie innych współpracowników i nigdy otwarcie nikogo nie krytykuj. Pamiętaj że ludzie z którymi pracujesz są w firmie o wiele dłużej od Ciebie, a nikt nie lubi kiedy ktoś bezpodstawnie podważa czyjeś kompetencje. Czy miło pracowałoby Ci się z osobą, która neguje wszystko co robisz? Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, oraz będziesz utrzymywał przyjazną atmosferę w swoim środowisku pracy możesz być pewny, że Twój pracodawca to doceni i zaproponuje Ci dalszą współpracę.

 

Chętnie czytane:

Mamy 10 sposobów na skuteczne CV >

Jak przygotować się do poszukiwania pracy >

Jakie CV trafia do kosza? >

 

Corson.pl - doradztwo w karierze