Czego unikać w miejscu pracy?

Opublikowany: 2012/10/30

Wysoka kultura osobista oraz umiejętność nawiązywania relacji są niezbędne w każdym miejscu pracy. Czasem jednak pojawiają się sytuacje, które nie należą do tych najbardziej porządnych, a tym samym nie są mile widziane przez pracodawców. Specjaliści ds. kariery z Corson.pl, podają kilka gaf, które najczęściej są popełniane nieświadomie przez pracowników.

Niedostosowany strój do stanowiska…

Czy dobrze wyglądam….to i wiele innych pytań, zadają sobie osoby przygotowujące  się rano do pracy. Nie jest jednak najważniejsze jak się wygląda, ale przede wszystkim czy strój jest odpowiednio dostosowany do charakteru wykonywanej pracy. Jeśli jesteś Managerem, to zalecany jest strój oficjalny, koszula, marynarka czy garsonka. Jeśli jednak jesteś informatykiem, który na co dzień nie ma kontaktu z klientami, to jak najbardziej dopuszczalny jest strój luźny, wygodny, komfortowy.

Dobór  ubioru jest jednym z pierwszych elementów, na podstawie których zostajemy oceniani przez innych ludzi. W myśl maksymy „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” warto zadbać o swój wygląd oraz komfort. Mniej, często oznacza więcej, dlatego strój nie zbyt ekstrawagancki, zawsze czysty i schludny na pewno będzie odpowiedni i nie przysporzy różnych sytuacji.

Plotki i ploteczki…

Podsłuchane rozmowy, często okazują się świetnym tematem plotek w pracy. Niedosłyszane czy niedokładnie zrozumiane fragmenty rozmów bywają podstawą do wielu nieporozumień, które kończą się z reguły fatalnym  skutkiem. Pracownicy często żartując z szefa, mają nadzieję, że nigdy owe śmieszne opowieści nie dotrą bezpośrednio do pracodawcy. Życie pokazuje jednak, iż narzekania czy inne uwagi w bardzo szybki i łatwy sposób trafiają bezpośrednio lub pośrednio do zwierzchnika. Taka wpadka może skończyć się nawet zwolnieniem z pracy, w najlepszym wypadku upomnieniem od szefa. Aby ustrzec się takich sytuacji, warto nie poruszać takich tematów w pracy lub po prostu wszystkie komentarze zostawić dla siebie.

Problemy z komunikacją…

Brak dobrej komunikacji międzyludzkiej  w  pracy jest czynnikiem, który w znacznym stopniu oddziałuje na całokształt prac, co w bezpośredni sposób przekłada się na osiągane wyniki przez pojedynczego pracownika, jak i cały zespół. Nie oznacza to, że należy lubić wszystkich, ale warto utrzymywać z nimi poprawne kontakty. Zachowania zgodnie  z podstawowymi zasadami  dobrego wychowania, pomogą  w utrzymaniu tych relacji oraz nie będą prowadziły do przykrych nieporozumień.

Najwięcej pomyłek ma miejsce nie podczas tzw. komunikacji face to face ,ale przy przekazywaniu informacji drogą elektroniczną. Wiadomości, które nie zostaną wysłane do pożądanego adresata, czy też zostaną wysłane z błędami mogą powodować poważne problemy, również w sferze biznesowej. Informacje, oferty handlowe powinny przed wysłaniem do klientów być sprawdzone pod względem merytorycznym. Warto zwrócić uwagę na treść, czy podczas pisanie nie zostały popełnione błędy ortograficzne, został wybrany poprawny adresat. Po uprzednim wykonaniu tych czynności śmiało można wysłać wiadomość e-mail.

Love story w firmie…

W pracy spędzamy większość swojego czasu, często nawiązywane są relacje na całe życie.
Zanim jednak to nastąpi zdarza się, że pracownicy zostają przyłapani w sytuacji intymnej w miejscu pracy. Niezależnie od tego czy planujemy związać się z kolegą, czy koleżanką z pracy w życiu prywatnym, czy zbyt bliska integracja na imprezie integracyjnej doprowadziła do tego typu incydentu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że o romansie dowiedzą się inni współpracownicy. W tym wypadku jest tylko jedno rozwiązanie, aby nie łączyć życia zawodowego z prywatnym, a ze swoją sympatią można spotkać się po godzinach pracy.

Corson.pl - doradztwo w karierze