Czy warto profilować swoje CV?

Szukając pracy, hurtowo wysyłasz kopie tego samego dokumentu do różnych firm? Uważasz, że modyfikowanie CV pod konkretną ofertę pracy to niepotrzebna strata czasu, który mógłbyś poświęcić na aplikowanie do kolejnych pracodawców?

Jako Eksperci Corson.pl – Doradztwo w Karierze, na co dzień zajmujący się profesjonalnym przygotowaniem CV i listów motywacyjnych, często spotykamy się z Klientami, którym masowa wysyłka identycznych CV nie przynosi pożądanych rezultatów.

W tym artykule przekonamy Cię, dlaczego warto profilować swoje CV.

Postaw na jakość, a nie na ilość

Profilowanie CV, czyli przystosowanie życiorysu do wymagań określonej oferty, jest o wiele bardziej efektywne, niż hurtowe powielanie tego samego CV.

Dlaczego?

Sprofilowane CV pokaże rekruterowi, że spełniasz oczekiwania firmy i jesteś najbardziej dopasowanym kandydatem na oferowane stanowisko.

Wysyłając kilka dostosowanych życiorysów, jest większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz więcej zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną od osób rzeczywiście zainteresowanych Twoją kandydaturą, a na odpowiedź potencjalnego pracodawcy nie będziesz czekał wieków.

Będzie to bardziej opłacalne niż wysyłka kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu CV nie dostosowanych. Sprawdza się tutaj stara maksyma, że lepiej jest postawić na jakość, aniżeli na ilość.

Jak profilować CV?

Każde ogłoszenie o pracę zawiera tzw. słowa kluczowe, które znajdziesz w sekcji z wymaganiami i zakresem obowiązków.

Profilowanie CV rozpocznij od dokładnego przeanalizowania oferty w celu znalezienia słów-kluczy. Zastanów się, które wymogi spełniasz i z którymi zadaniami miałeś styczność w swojej dotychczasowej karierze, tak, aby móc zawrzeć je w swoim życiorysie.

Postaraj się umieścić je w pierwszej kolejności na liście umiejętności czy wykonywanych zadań, a o kilku z nich wspomnieć w swoim Profilu Zawodowym.

Używaj podkreślenia lub pogrubienia. W ten sposób będą od razu rzucać się w oczy rekruterowi, który przyjrzy się bliżej Twojemu CV, zamiast odkładać je na stos odrzuconych lub mało interesujących aplikacji.

Czego unikać w CV?

Umieszczając w CV słowa kluczowe, postaraj się kilka z nich przeformułować tak, aby nie brzmiały kropka w kropkę jak w ofercie pracy.

Twój życiorys nie może wyglądać jak kopia ogłoszenia, ponieważ ewentualny pracodawca może pomyśleć, że jedynie na siłę starasz się wykazać, iż pasujesz do jego oczekiwań, a w rzeczywistości niekoniecznie posiadasz deklarowane kompetencje.

Tak, jak zawsze w przypadku dokumentów aplikacyjnych, tak i tutaj obowiązuje zasada ,,nie kłam’’. Nie przypisuj sobie umiejętności lub czynów zawodowych, które Ciebie nie dotyczą, nawet, jeżeli jest o nich mowa w ogłoszeniu.

Ewentualne kłamstwo w CV łatwo wykryć na rozmowie kwalifikacyjnej, a nie chcesz chyba mieć reputacji nieuczciwego kandydata?

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeden z Klientów Corson.pl – Doradztwo w Karierze, któremu przygotowywaliśmy CV, zwrócił się do nas ostatnio z zapytaniem, czy powinien usuwać czynności zarządcze ze swojego zakresu obowiązków w przypadku, gdy piastuje stanowisko managerskie, a chce aplikować na stanowisko specjalisty?

Profilując życiorys, warto również dopasować sekcję ,,Doświadczenie’’ do rangi interesującego Cię stanowiska i uporządkować wykonywane obowiązki wg priorytetów wyznaczonych w ofercie.

W tym przypadku doradziliśmy, aby w pierwszej kolejności wspomnieć o obowiązkach specjalistycznych, a dopiero potem tych wynikających z funkcji Managera.

Te pierwsze są bardziej poszukiwane przez pracodawcę, jednak nie warto całkowicie rezygnować z tych drugich, ponieważ wskazują na Twoje kompetencje i niewątpliwe atuty.

Ostatni trik w CV

Sprofilowałeś już swoje CV wg podanych powyżej rad? Warto wykonać jeszcze jedną czynność, aby dać firmie do zrozumienia, że poszukuje właśnie Ciebie.

W tym celu poszukaj strony internetowej organizacji, do której aplikujesz i zapoznaj się z jej celami i podstawową misją. Jeżeli to możliwe, umieść w CV wzmiankę lub kilka zdań o swoich dążeniach lub cenionych przez Ciebie wartościach, które byłyby zbieżne z tymi deklarowanymi przez firmę.

Przykładowo, jeżeli starasz się o stanowisko handlowca, a firma wyszczególniła działanie wg zasad ,,fair trade’’, wspomnij, że jesteś osobą uczciwą i ważna jest dla Ciebie etyka zawodowa. 

Enigmatyczna oferta pracy?

Co w sytuacji, gdy oferta pracy jest mało konkretna, oszczędna w treści i trudno jest znaleźć jakiś punkt zaczepienia, aby odpowiednio sprofilować swoje CV? Pomyśl o branży, do której przynależy interesujące Cię stanowisko i spróbuj znaleźć kilka charakterystycznych dla niej umiejętności i kompetencji.

To będą słowa kluczowe, którymi powinieneś operować. Postaraj się jednak nie ,,przedobrzyć’’ – Twoje CV ma zainteresować rekrutera, dlatego nie może być zbyt schematyczne!

Pamiętaj, profilowanie CV to podstawa, która pomoże Ci zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym i zdobyć wymarzoną pracę!

Ewa Karpińska
Psycholog
Konsultant Corson.pl – Doradztwo w Karierze


,,Doradców z Corson.pl jak najbardziej polecam. Zlecenie zostało zrealizowane sprawnie i w terminie. CV, które otrzymałam było bardzo dobre i wyprofilowane pod moją branżę. Zaoszczędziłam mnóstwo czasu. Dziękuję za pomoc.”
Konstruktor, Leszek, Toruń


Bądź pierwszy, który skomentuje “Czy warto profilować swoje CV?”