Czego unikać w miejscu pracy?

Wysoka kultura osobista oraz umiejętność nawiązywania relacji są niezbędne w każdym miejscu pracy. Czasem jednak pojawiają się sytuacje, które nie należą do tych najbardziej pożądanych, a tym samym nie są mile widziane przez pracodawców. Specjaliści ds. kariery z Corson.pl, podają kilka gaf, które są najczęściej popełniane nieświadomie przez pracowników.

Strój niedostosowany do stanowiska

Czy dobrze wyglądam? To i wiele innych pytań zadają sobie osoby przygotowujące się rano do pracy. Nie jest jednak najważniejsze jak się wygląda, ale przede wszystkim czy strój jest odpowiednio dostosowany do charakteru wykonywanej pracy.

Jeśli jesteś Managerem, zalecany jest strój oficjalny, koszula, marynarka czy garsonka. Jeśli jednak jesteś informatykiem, który na co dzień nie ma kontaktu z klientami, to jak najbardziej dopuszczalny jest strój luźny, wygodny, komfortowy.

Dobór ubioru jest jednym z pierwszych elementów, na podstawie których zostajemy oceniani przez innych ludzi. W myśl maksymy „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” warto zadbać o swój wygląd oraz komfort.

Mniej często oznacza więcej, dlatego strój niezbyt ekstrawagancki, zawsze czysty i schludny na pewno będzie odpowiedni i nie przysporzy nieprzyjemnych sytuacji.

Plotki i ploteczki

Podsłuchane rozmowy często okazują się świetnym tematem plotek w pracy. Niedosłyszane czy niedokładnie zrozumiane fragmenty rozmów bywają podstawą do wielu nieporozumień, które kończą się z reguły fatalnym skutkiem.

Pracownicy często żartując z szefa mają nadzieję, że owe śmieszne opowieści nigdy nie dotrą bezpośrednio do pracodawcy. Życie pokazuje jednak, iż narzekania czy inne uwagi w bardzo szybki i łatwy sposób trafiają bezpośrednio lub pośrednio do zwierzchnika.

Taka wpadka może skończyć się nawet zwolnieniem z pracy, w najlepszym wypadku upomnieniem od szefa. Aby ustrzec się takich sytuacji, warto nie poruszać takich tematów w pracy lub po prostu wszystkie komentarze zostawić dla siebie.

Problemy z komunikacją

Brak dobrej komunikacji międzyludzkiej  w  pracy jest czynnikiem, który w znacznym stopniu oddziałuje na całokształt prac, co w bezpośredni sposób przekłada się na wyniki osiągane zarówno przez pojedynczego pracownika, jak i cały zespół.

Nie oznacza to, że należy lubić wszystkich, ale warto utrzymywać z nimi poprawne kontakty. Zachowania zgodne  z podstawowymi zasadami  dobrego wychowania pomogą  w utrzymaniu tych relacji oraz nie będą prowadziły do przykrych nieporozumień.

Najwięcej pomyłek ma miejsce nie podczas tzw. komunikacji face to face, ale przy przekazywaniu informacji drogą elektroniczną. Wiadomości, które nie zostaną wysłane do pożądanego adresata, czy też zostaną wysłane z błędami mogą powodować poważne problemy, również w sferze biznesowej.

Informacje i oferty handlowe powinny przed wysłaniem do klientów być sprawdzone pod względem merytorycznym.

Warto zwrócić uwagę na treść, czy podczas pisanie nie zostały popełnione błędy ortograficzne, czy został wybrany poprawny adresat. Po uprzednim wykonaniu tych czynności śmiało można wysłać wiadomość e-mail.

Love story w firmie

W pracy spędzamy większość swojego czasu, często nawiązywane są tam relacje na całe życie. Zanim to jednak nastąpi zdarza się, że pracownicy zostają przyłapani w sytuacji intymnej w miejscu pracy.

Niezależnie od tego, czy planujemy związać się z kolegą czy koleżanką z pracy w życiu prywatnym, czy też zbyt bliska integracja na imprezie integracyjnej doprowadziła do tego typu incydentu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że o romansie dowiedzą się inni współpracownicy.

W tym wypadku jest tylko jedno rozwiązanie – nie łączyć życia zawodowego z prywatnym; ze swoją sympatią można spotkać się po godzinach pracy.


Bądź pierwszy, który skomentuje “Czego unikać w miejscu pracy?”