CV napisane językiem kompetencji

CV kompetencyjne to nowy trend, który na dobre zadomowił się w Polsce. W krajach zachodnich życiorys napisany językiem kompetencji stał się normą oraz wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pracodawców.

Jak twierdzi John Middleton – popularny doradca ds. rozwoju zawodowego w Wielkiej Brytanii , ponad 70% brytyjskich organizacji posiada systemy oceniania kompetencji zawodowych. Czasami dotyczą one jedynie kluczowych stanowisk, często jednak obejmują wszystkie stanowiska w firmie.

CV kompetencyjne może być doskonałym wstępem i zachętą do kontaktu z kandydatem. Warto zadbać nie tylko o jego przejrzystość, ale przede wszystkim zawartość odpowiednich słów kluczowych, które podniosą wartość dokumentu, a tym samym przybliżą do spotkania z rekruterem.

Co zrobić przed przygotowaniem życiorysu opartego na kompetencjach?

  • Na ile to możliwe poznaj organizację – jej styl pracy, zarządzania, atmosferę.
  • Dowiedz się, jakiego typu osobowości szuka pracodawca, który Cię interesuje – są firmy, które na każdym poziomie chcą mieć energicznych, kreatywnych, otwartych ludzi. Są jednak pracodawcy, którzy zadowolą się dobrą i gruntowną wiedzą w jakimś zakresie i na osobowość nie zwracają aż takiej uwagi.
  • Szczerze i obiektywnie przeanalizuj swoje kompetencje miękkie i twarde. Wybierz z nich te najważniejsze z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy i zawrzyj w swoim CV.

Dla ułatwienia przytoczę jedną z definicji kompetencji. Kompetencje to umiejętności lub typowe dla danej osoby działania, dzięki którym potrafi ona radzić sobie w różnych sytuacjach w pracy i poza nią. Można powiedzieć, że są to umiejętności lub zachowania, które pozwalają nam realizować zadania na określonym poziomie. Przykładowe kompetencje, które mogą być zawarte w CV:

  • elastyczność myślenia,
  • empatia,
  • orientacja na działanie,
  • pewność siebie,
  • przywództwo,
  • wytrwałość,
  • myślenie strategiczne.

Pamiętaj, że wybierając odpowiednie kompetencje czy umiejętności, powinny one znajdować odzwierciedlenie w rzeczywistej pracy, którą wykonujesz. Pracodawcy będą prosili Cię o podanie przykładów na potwierdzenie danej kompetencji. Bądź przygotowany!

Corson.pl – Doradztwo w Karierze

 

,,Pracy szukałam długo. Wiedziałam, że znam się na tym czym zajmuję się na co dzień, ale, jak się szybko okazało, rynek pracy filtruje kandydatów i do spotkań dopuszczani są kandydaci albo ze znanych firm, albo ci, którzy podeszli do przygotowania dokumentów wystarczająco poważnie. Dziękuję wam za wsparcie oraz bardzo dobrze przeredagowane CV i list motywacyjny. Dzięki nim mój udział w rekrutacjach nabrał tempa. Pozdrawiam.”
Obsługa klienta, Agnieszka, Kraków
 
 
 
Poniżej przykład CV kompetencyjnego, zrealizowanego przez naszych Doradców:
 

Bądź pierwszy, który skomentuje “CV napisane językiem kompetencji”