CV dla przedsiębiorcy

Wśród Klientów Corson.pl – Doradztwo w Karierze, którym przygotowujemy profesjonalne CV i listy motywacyjne, zdarzają się osoby decydujące się na powrót na rynek pracy po latach prowadzenia własnego biznesu.

Jest to zrozumiałe w sytuacji, kiedy firma przestaje przynosić zyski, jednak gdy przedsiębiorca postanawia sprzedać dobrze prosperującą firmę, spotyka się często ze zdziwieniem, a nawet krytyką ze strony otoczenia. Czy słusznie?

Dlaczego etat?

Zaniechanie prowadzenia biznesu to przedsięwzięcie obarczone pewnym ryzykiem, jednak za taką decyzją stoi zazwyczaj zmiana priorytetów i oczekiwań zawodowych. Zarówno praca na etacie, jak i prowadzenie biznesu mają swoje plusy i minusy, a to, czego oczekujemy w sferze zawodowej może się zmienić wraz z biegiem czasu.

Bycie szefem we własnej firmie to praca 24 godziny na dobę, wiążąca się z odpowiedzialnością, ryzykiem i płynnymi dochodami, wymagająca zajmowania się wieloma aspektami jednocześnie. Klienci Corson.pl często wskazują, iż spełnili się już w roli przedsiębiorcy, potrzebują zwolnić tempa, chcą poświęcić więcej czasu rodzinie czy sprawom pozazawodowym.

Praca na etacie jest wtedy dla nich lepszym rozwiązaniem, ponieważ oferuje stałą, comiesięczną pensję, stały wymiar godzin czasu pracy, jasno określony zakres obowiązków, odpowiedzialność ograniczoną ściśle tylko do sprawowanej funkcji.

Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość korzystania z płatnych urlopów i zwolnień chorobowych, szkoleń i innych szans rozwoju opłacanych przez pracodawcę, a także brak zaprzątania sobie głowy dokumentacją pracowniczą i innymi formalnościami, którymi zajmuje się bezpośrednio zwierzchnik lub wydzielony dział kadr.

CV dla przedsiębiorcy

,,To pierwszy raz, kiedy muszę napisać CV’’, ,,Nigdy wcześniej nie szukałem pracy’’ – często słyszymy takie słowa od Klientów, którzy decydują się przejść od prowadzenia biznesu do roli etatowego pracownika. Jak zatem zabrać się za szukanie pracy w takiej sytuacji?

Konsultanci Corson.pl radzą, aby, po pierwsze, zastanowić się, co tak naprawdę chce się robić. Prowadząc firmę w określonej branży, stałeś się niejako jej specjalistą. Jeżeli chcesz iść dalej w tym kierunku, opisz w CV swoją rzetelną wiedzę branżową – to, że doskonale wiesz, jak branża funkcjonuje i jakie są jej realia, znasz konkurencję i rynek. Dobry specjalista jest dzisiaj dla pracodawców cennym nabytkiem.

Masz aspiracje kierownicze? Zaakcentuj w życiorysie swoje doświadczenia zarządcze – jako przedsiębiorca musiałeś kierować zarówno całym przedsiębiorstwem, jak i poszczególnymi aspektami jego działania, zatrudniać i szkolić pracowników, rozdzielać im zadania, motywować.

Podkreśl, w jaki sposób rozwijałeś firmę i budowałeś jej pozycję, nie wahaj się opisywać swoich sukcesów. Wspomnij o umiejętnościach miękkich z zakresu planowania i organizacji, pracy w stresie czy pod presją czasu, które również są istotne na wyższych stanowiskach.

Jeżeli czujesz, że jesteś usatysfakcjonowany tym, co dotychczas osiągnąłeś w swojej branży i chciałbyś spróbować czegoś nowego, nic nie stoi na przeszkodzie. Jako właściciel firmy, z pewnością musiałeś zajmować się szeregiem zróżnicowanych obowiązków – działalnością administracyjną i księgową, działaniami sprzedażowymi, reklamą i marketingiem, rekrutacją czy szkoleniem.

Zastanów się, w której z tych dziedzin czułeś się najlepiej i które wychodziły Ci dobrze i sprofiluj swoje CV w tym kierunku.

Przygotowując CV, pamiętaj, że w życiorysie warto podkreślić wszechstronność wynikającą z doświadczenia zdobytego jako przedsiębiorca, należy jednak zrobić to bardzo umiejętnie, tak, aby nie wyprodukować CV, które wygląda, jakbyś ,,znał się na wszystkim i na niczym’’.

Przedstaw się zatem jako osoba wszechstronna, kładąc jednocześnie nacisk na tę konkretną dziedzinę, która najbardziej interesuje Cię zawodowo. Miej na uwadze, że dobrze przygotowany życiorys to Twoja wizytówka w drodze po sukces zawodowy.

Ewa Karpińska
Psycholog
Konsultantka Corson.pl – Doradztwo w Karierze


,,Bardzo Państwu dziękuję za przygotowanie dobrego CV w języku polskim i niemieckim. Tak jak przewidywaliście, zostałem zaproszony już na kilka rozmów kwalifikacyjnych. Jestem zadowolony z końcowego efektu, bardzo dziękuję. Pozdrawiam. ”
Sales Manager, Tomasz, Wrocław


Bądź pierwszy, który skomentuje “CV dla przedsiębiorcy”