Przerwy w doświadczeniu – jak je opisać?

Opublikowany: 2014/06/23
Tagi: ,

przerwy_w_doswiadczeniuOd tego jak zostaną wyjaśnione wszelkie luki dotychczasowego zatrudnienia w CV, formularzu aplikacyjnym lub liście motywacyjnym może zależeć w dużym stopniu, jak aplikacja na dane stanowisko będzie odebrana przez potencjalnego pracodawcę.

Jeśli nie ma możliwości ominięcia przerwy, warto umieścić swój komentarz. Takie wyjście jest korzystniejsze niż zignorowanie tej kwestii i ominięcie powodu powstania przerwy w pracy. Wielu rekruterów negatywnie postrzega CV kandydata, który nie umieścił wyjaśnień, ponieważ często instynktownie wyciąga własne nie zawsze pozytywne wnioski, co do przyczyn ich powstania. Przygotowując dokumenty dla klientów, zawsze zwracamy uwagę na tę kwestię, gdyż jest ona istotna dla przebiegu całego procesu rekrutacyjnego.

Istnieją jednak pewne przerwy w zatrudnieniu, o których nie trzeba wspominać, ale obejmują w szczególności tylko te, które trwały zaledwie kilka miesięcy lub te, które miały miejsce bardzo dawno temu. W CV, najprostszym sposobem na uniknięcie tego rodzaju szczelin jest wpisać tylko lata pracy, a nie dokładne miesiące.

Niektóre luki mogą być korzystne. Nie wszyscy pracodawcy postrzegają przerwę w pracy za wadę, jeżeli była ona potrzeba np. do podróży i udało się w tym czasie zrobić coś pozytywnego dla swojej kariery. Wiele osób uważa, że świadomość kulturowa i poczucie niezależności będą owocowały w doświadczenia i okażą się bardzo przydatne w dalszej drodze zawodowej. Jeżeli w tym czasie zostały nabyte dodatkowe kwalifikacje lub szkolenia powinno być to zawarte w CV.

Wiele osób pomija okres urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego przygotowując życiorys. Zawsze należy wpisać przerwę spowodowaną takim urlopem. W oczach pracodawcy wygląda to o wiele lepiej niż luka w cv, wówczas nie musi się domyślać czy kandydat przed złożeniem aplikacji był bezrobotny lub czy zaistniały inne okoliczności. Faktem jest, że chętniej zatrudniane są osoby aktywne na rynku pracy niż długotrwale bezrobotne.

Czasami, bez względu na to jak bardzo ktoś się stara, nie da się uniknąć bezrobocia. Utrata pracy w obecnej niestabilnej sytuacji na rynku również nie musi być odbierana, na niekorzyść kandydata. Natomiast podczas rozmowy należy przekonać rekrutera, że przerwa w karierze nie była skutkiem lenistwa, zaniedbania czy nadmiernej konfliktowości. Ważne jest, aby przedstawić coś pozytywnego, aktywność, która została podjęta np. szkolenia, dodatkowe kursy lub nauka języka obcego.

W przypadku gdy okres braku pracy powstał na skutek wypadku lub choroby gdzie czas wolny był niezbędny, by wrócić do zdrowia, należy wytłumaczyć się w taki sposób, aby uspokoić potencjalnych pracodawców, że problem jest teraz całkowicie rozwiązany.

Przykładów tego typu może być wiele, trudno, bowiem przewidzieć wszystkie komplikacje, które mogą pojawić się szukając pracy. Warto jednak pamiętać, żeby w takich sytuacjach zawsze mówić prawdę i nie ukrywać przerw w zatrudnieniu.

 

Corson.pl - doradztwo w karierze