Przerwa w życiorysie – jak z tego wybrnąć?

Opublikowany: 2015/03/20
Tagi: , ,

Istnieje wiele powodów, dla których w Twoim życiorysie może pojawić się dość spora przerwa. Czasem jest to Twój wybór, a czasem wynik sytuacji bardziej złożonej. Niektóre z nich, jak np. podróże czy chęć odpoczynku po wyczerpujących studiach można dość łatwo wytłumaczyć. Czasem jednak powód ten jest bardziej osobisty i wolałbyś się nim nie dzielić z innymi. Jednak idąc na rozmowę kwalifikacyjną możesz być pewien, że rekruter będzie chciał się dowiedzieć czegoś więcej. Jest kilka sposobów, jak łatwo wybrnąć z tego krępującego pytania.

Stock-taking

Najważniejsze jest to, aby nie ukrywać niczego przed potencjalnym pracodawcą. Bądź szczery, jeśli zapyta o powód czy długość przerwy. Nie musisz opisywać wszystkiego ze szczegółami. Jeśli przyczyną była choroba wyjaśnij, że musiałeś zrezygnować z poprzedniej pracy ze względów zdrowotnych. Stwierdziłeś, że poprzednia praca nie była Twoją wymarzoną? Powiedz, że postanowiłeś spróbować swoich sił w nowej branży. Ważne jest, żebyś był odpowiednio przygotowany na to pytanie. Jeśli nie będziesz potrafił odpowiedzieć wprost lub Twoja odpowiedź będzie bardzo zawiła, może to oznaczać, że masz coś do ukrycia.

Jeśli obecnie zmagasz się ze stagnacją w Twojej karierze, postaraj się jak najaktywniej wykorzystać ten czas. Będzie to idealny okres, aby podjąć się różnego rodzaju profesjonalnych kursów, praktyk zawodowych czy szkoleń podnoszących Twoje kwalifikacje. Jest to również moment, w którym możesz zdecydować się na zmianę Twojej ścieżki kariery i przekwalifikować się na zawód, który będzie dla Ciebie bardziej satysfakcjonujący. Wykorzystując swój czas produktywnie możesz być pewien, że o wiele łatwiej będzie Ci wrócić na rynek pracy a przyszli przełożeni na pewno docenią Twoje starania.

Potraktuj swoją przerwę w pracy, jako pozytywne doświadczenie. Opowiedz przyszłemu pracodawcy, jakie nowe kwalifikacje zdobyłeś w tym okresie, jak bardzo owocny był to dla Ciebie czas oraz jak pozytywnie wpłynął na Twoje nastawienie do pracy. Nie bój się pochwalić swoimi nowo nabytymi zdolnościami. Pamiętaj, że szefowie wolą zatrudniać osoby z pozytywnym nastawieniem do życia, a czas, jaki poświęciłeś na rozwijanie swoich umiejętności na pewno nie jest czasem straconym.

Tak naprawdę przerwa w karierze nie jest tak straszna, jak mogłoby się wydawać. Jeśli zostałeś o nią zapytany podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pamiętaj o jednym – już zostałeś na nią zaproszony, co jest bardzo pozytywnym znakiem. Tak naprawdę chwilowa przerwa w życiu zawodowym nie jest niczym złym. Jeśli udowodnisz, że pomimo przerwy wciąż jesteś na bieżąco w swoim zawodzie oraz posiadasz wiedzę i umiejętności niezbędne w przyszłej pracy istnieje duża szansa, że wkrótce znajdziesz idealną ofertę.

 

Zobacz również:

Profesjonalne CV – potrzeba czy fanaberia?

Testy rekrutacyjne, jako wsparcie działów HR.

Corson.pl - doradztwo w karierze