Jak napisać profesjonalne CV dla Managera?

Opublikowany: 2013/08/01
Tagi: , ,

Każdego dnia tysiące internautów wpisuje do wyszukiwarek hasło: „wzór CV” i poszukuje porad na temat sporządzania dokumentów aplikacyjnych. I choć zalewani jesteśmy niemalże gotowymi szablonami  oraz wskazówkami jak w profesjonalny sposób przygotować te dokumenty, to spora część osób, nawet z kadry zarządzającej pozostaje głucha na owe sugestie.

Stanowisko kierownicze wymaga od osoby na nie aplikującej komunikatywności oraz jasnego wyrażania swoich myśli, zarówno w kontakcie bezpośrednim, jak i na papierze. Wiąże się też z bardzo dużą odpowiedzialnością.

Nic więc dziwnego, że to właśnie kandydatom na stanowiska średniego i wyższego szczebla podnosi się poprzeczkę, a ich CV i LM poddaje szczególnej analizie. Nawet ukończenie najlepszych szkół i niezmiernie bogate doświadczenie zawodowe nie otworzy drzwi do kariery, jeśli zostanie nieumiejętnie przestawione w dokumentach aplikacyjnych.

Najczęściej popełniane błędy, popełniane przez managerów piszących CV

  1. Co trzeci kandydat na stanowisko kierownicze koloryzuje swoje CV i LM.Podawanie nierzetelnych informacji o zakresie obowiązków w poprzednim miejscu pracy, przypisywanie sobie zasług innych, czy zawyżanie stopnia znajomości języków obcych to tylko niektóre z najczęstszych grzeszków. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że  takie zabiegi działają na korzyść aplikanta, to tak naprawdę jest to strzelanie do własnej bramki. Rekruter w bardzo szybki sposób może zweryfikować informacje o poprzednim miejscu pracy, a znajomość języka obcego podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. W jednej chwili nasz profesjonalizm może lec w gruzach, a my wyjdziemy na oszustów niegodnych zaufania.
  2. Używanie szumnie brzmiących tytułów.W wielu firmach panuje tendencja do nadawania wysokich tytułów stanowiskom, które wcale nie pokrywają się z zakresem obowiązków jaki wynikałby z danego nazewnictwa. Jeśli byłeś dyrektorem regionu, dyrektorem sprzedaży i  okaże się, że w rzeczywistości  zarządzałeś tylko jedną osobą, a co gorsza tylko samym sobą, to Twoja kandydatura straci na wiarygodności i przestanie być brana na poważnie. Zastanów się więc zanim wpiszesz takie ostentacyjne tytuły do swojego CV.
  3. Podawanie zbyt ogólnych informacji. Dobry kierownik musi być zdyscyplinowany, wymagający i odpowiedzialny. W swoich działaniach powinien opierać się na faktach i konkretnych danych. Stąd w jego CV i LM miejsce wszelkich uogólnień powinny zająć liczby procentowe lub nominalne np. zarządzanie 50 pracownikami, wzrost zysków o 10% itp.
  4. Nadmierna skromność i wpisywanie się w standardowe ramy CV. Ludzie obejmujący kierownicze stanowiska to zazwyczaj osoby kreatywne, mogące pochwalić się szeregiem sukcesów związanych z kierowaniem ludźmi i przedsiębiorstwem.  Przedstawienie ich w ciekawy sposób może znacząco podnieść Twój autorytet.
  5. Od dyspozytora do dyrektora czyli zasypywanie nadmiarem informacji. Ścieżka zawodowa dyrektora zapewne jest bardzo długa. Sporządzając dokumenty należy się skupić na stanowiskach istotnych z punktu widzenia posady na jaką się aplikuje, a CV powinno mieścić się na 2 stronach.

Pamiętaj profesjonalne dokumenty aplikacyjne to Twoja przepustka do kariery!

 

Nie masz czasu przygotować Profesjonalnego CV?   Zamów >

Corson.pl - doradztwo w karierze