Jak napisać CV dla księgowego/księgowej – poradnik

Opublikowany: 2013/04/16
Tagi: ,

Zakres obowiązków, a co za tym idzie odpowiedzialności księgowego jest bardzo szeroki.  Księgowanie dokumentów, rozliczenie z różnymi urzędami, sporządzanie sprawozdań finansowych czy ogólnie mówiąc dbanie o płynność finansową organizacji to tylko niektóre z aspektów jego pracy.

Bez cienia wątpliwości umiejętne prowadzenie księgowości to podstawa sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nie powinien zatem dziwić fakt, że pracodawcy rekrutując osobę na tak kluczowe dla firmy stanowisko są bardzo krytyczni i wymagający. Zatrudnienie kompetentnego specjalisty, który w sposób profesjonalny poprowadzi księgowość firmy pozwoli uniknąć wszelkich problemów urzędniczych i sprawi, że jakakolwiek kontrola z Urzędu Skarbowego będzie tylko formalnością.

Jeśli uważasz, że praca na stanowisku księgowego/księgowej jest stworzona dla Ciebie to koniecznie przygotuj CV, które przekona do Ciebie pracodawcę!

Eksperci z Corson.pl, którzy codziennie przygotowują CV na zamówienie, przedstawią kilka wskazówek:

Wykształcenie

Niezwykle istotne w zawodzie księgowego poza doświadczeniem jest odpowiednie wykształcenie. Często zdarza się, że swoje aplikacje nadsyłają osoby nie posiadające stosownego wykształcenia, które jest niezbędne do rzetelnego wykonywania pracy. Zadbaj, aby informacja o ukończeniu studiów wyższych na kierunku ekonomia czy tez studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości była odpowiednio wyeksponowana.

Programy księgowe

Elementem którego nie może zabraknąć w CV jest rubryka określająca znajomość programów księgowych i systemów informatycznych na których pracowaliśmy. Uwzględnić należy rodzaj programów i stopień ich znajomości.

Znajomość standardów księgowych

Jeśli ubiegamy się o pracę zwłaszcza w dużych międzynarodowych firmach bardzo ważna jest wiedza z obszaru standardów księgowych- zarówno polskich, jak i zagranicznych.  Opisując przebieg swojej kariery zawodowej wskażmy jednoznacznie kiedy się nimi posługiwaliśmy.

Ciągłe doskonalenie

Szczególną uwagę na ten aspekt powinny zwrócić uwagę osoby, które mają dłuższą przerwę w zatrudnieniu. Przepisy księgowe, prawne i gospodarcze zmieniają się w zaskakującym tempie, dlatego warto pokazać pracodawcy, że na bieżąco śledzimy zmiany, a nasza wiedza jest aktualna. Plusem będzie ukończenie szkolenia, kursu czy uzyskanie certyfikatu. Dobre rozwiązanie to również zastąpienie w zainteresowaniach powszechnego „filmu” i „sportu” na dziedziny z zakresu finansów i księgowości.

CV dopracowane w każdym szczególe

Osoby aplikujące na stanowisko księgowego/księgowej powinna cechować skrupulatność i sumienność. Nie dopuszczalne są jakiekolwiek błędy w CV. Dokument musi być przygotowany perfekcyjnie, gdyż dokładność to jeden z głównych wyznaczników pracy w księgowości.

Zadbaj o odpowiednią strukturę i zawartość swojego CV, a przybliżysz się do realizacji swoich celów zawodowych! 

Corson.pl - doradztwo w karierze