Czy istnieje uniwersalny list motywacyjny?

Opublikowany: 2012/11/02
Tagi: , ,

„Początek jest najważniejszą częścią pracy.”- pisał Platon. Z tego powodu na napisanie listu motywacyjnego powinno się poświęcić dużo uwagi. Jest on pierwszą formą kontaktu z pracodawcą, który ma skłonić go do zaznajomienia się z Twoją kandydaturą na dane stanowisko. Tu pojawia się pytanie: Czy istnieje uniwersalny list motywacyjny?  Bezwzględnie nie! Choć odpowiedź wydaje się oczywista, często z braku czasu lub pomysłu wybieramy gotową formułkę.

W takich przypadkach nierzadko popełniamy błędy, które mogą zaprzepaścić nasze szanse na wymarzona posadę. Należą do nich np. nieprawidłowo napisana nazwa firmy lub imię i nazwisko odbiorcy. Chcąc ich uniknąć pamiętaj o kilku zasadach.

Zasady unikania błędów w liscie motywacyjnym

 1. Zwróć uwagę na adresata

  Zanim przystąpisz do pisania listu motywacyjnego zdobądź jak najwięcej informacji o firmie i stanowisku na które aplikujesz. Używanie gotowego, uniwersalnego tekstu, może być powodem uznania Twojej oferty przez pracodawcę jako nieatrakcyjnej. Pamiętaj, że na każde ogłoszenie odpowiadają setki kandydatów. Osoba kierująca przyjmowaniem pracowników powinna znaleźć w Twoim zgłoszeniu coś, czego jeszcze wcześniej nie czytała. Bądź dociekliwy w szukaniu informacji na temat firmy. We współczesnym świecie przepływ informacji jest ogromny. Zasięgnij wiedzy z Internetu. Zastanów się , czy ktoś z Twoich znajomych nie miał kontaktów z tą branżą, poznaj specyfikę zakładu.

 2. Odwołaj się do CV

  W tym punkcie powinieneś nawiązać do informacji zawartych w załączonym CV. Uzupełnij je o to, na co nie starczyło miejsca w Twoim życiorysie zawodowym. Największą uwagę poświęć doświadczeniu, które może być szczególnie istotne dla pracodawcy. Rekruter nie może być znudzony Twoim opisem, wybierz jedynie kwalifikacje adekwatne do stanowiska. Powinieneś udowodnić, że Twoje dotychczasowe osiągnięcia przyczynią się do rozwoju firmy. Nie powielaj wszystkich informacji zawartych w CV! W tym miejscu odwołaj się również do swoich cech osobowościowych. W czołówce cech szczególnie cenionych przez przełożonych znajdują się: odpowiedzialność, uczciwość, wytrwałość i elastyczność. Jeśli jedna z nich cechuje Twoją osobę nie zapomnij o niej napisać.

 3. Nie rozpisuj się

  Wiele osób kieruje się błędnym przekonaniem: im więcej tym lepiej. Ten pogląd nie sprawdzi się w przypadku pisania listu motywacyjnego. Zbyt długa treść rozkojarzy odbiorcę. Należy pisać konkretnie, a informacje w nim zawarte muszą być poparte faktami. Nie próbuj na siłę stworzyć idealnego obrazu swojej osoby. Nie używaj górnolotnych sformułowań. Stosuj krótkie, zwięzłe zdania. Niedopuszczalne jest opisywanie informacji nieprawdziwych. Choć może to początkowo uatrakcyjnić Twoją kandydaturę, kłamstwo szybko wyjdzie na jaw.

 4. Zadbaj o estetykę

  Forma listu motywacyjnego jest bardzo ważna. Standardowo to kartka formatu A4 wydruku komputerowego. Warto zwrócić uwagę na zastosowanie czytelnej czcionki oraz odpowiedniej odległości między wierszami. Podziel list na części. Przejrzystość tekstu zapewni zastosowanie akapitów. Możesz użyć pogrubienia w celu uwidocznienia najważniejszych informacji. Zabezpiecz list w czasie transportu. Szkoda, aby Twoja szansa na wymarzoną pracę przepadła z powodu pogniecionej kartki papieru.

 5. Bądź pewny siebie

  Nie sprawiaj wrażenia jakbyś prosił o tą posadę. Zaprezentuj swoją osobę jako świadomą swoich mocnych stron i umiejętności. Pozytywne nastawienie i energia będą docenione przez pracodawcę. Zastanów się co Cię wyróżnia, w czym jesteś najlepszy. Kiedy sam uwierzysz we własne możliwości łatwiej będzie Ci to przekazać drugiej osobie.

 6. Poproś o kontakt

  Pamiętaj aby w zakończeniu umieścić prośbę o zaproszeniu Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Wystarczy poświęcić na to jedno zdanie. W ten sposób pracodawca nie uzna Cię za osobę zdesperowaną. Podaj numer telefonu wraz z godzinami w których można się z Tobą kontaktować.  W tym miejscu powinny się również znaleźć załączniki takie jak np. klauzura o prywatności z własnoręcznym podpisem.

Wkład pracy na pewno się opłaci!

Napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest łatwe. Powinien być to zabieg przemyślany. Najważniejsze abyśmy pamiętali o indywidualizowaniu każdego listu, co zwiększy nasze szanse na pozytywną odpowiedź pracodawcy. Stosowanie gotowych formuł może być powodem braku odpowiedzi ze strony odbiorcy. Jeżeli mimo licznych prób nadal nie otrzymaliśmy zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, warto zastanowić się w jaki sposób moglibyśmy udoskonalić swój listy motywacyjny. Należy zwrócić dużą uwagę na poprawne formułowanie swoich myśli z zachowaniem stylu formalnego. Staraj się w taki sposób przelać swoje myśli na papier, aby jak najdłużej zapadły w głowie czytającego.

Pomyśl jakie pytania chciałby Ci zadać rekruter i spróbuj na nie odpowiedzieć. Nie zaczynaj pierwszego akapitu informacją skąd wiesz o danym ogłoszeniu. To miejsce przeznacz lepiej na jak najlepsze zareklamowanie siebie. Gotowy list warto ponownie przeczytać na głos celem poprawienia ewentualnych błędów. Pomocni mogą okazać się również znajomi. Jako osoby obiektywne być może szybciej zauważą miejsce, które wymaga poprawki.

W przypadku problemów z samodzielnym napisaniem listu motywacyjnego radzimy skorzystać z pomocy naszych ekspertów.

Corson.pl - doradztwo w karierze