CV dla Programisty i Informatyka

Opublikowany: 2013/03/04
Tagi: ,

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach informatycy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Nieustanny rozwój nowych technologii, błyskawiczna informatyzacja niemalże każdej dziedziny życia- wszystko to sprawia, iż specjaliści IT są i będą pożądaną grupą zawodową.

Tymczasem wysyłasz dziesiątki aplikacji i jak do tej pory nie uzyskałeś żadnej konkretnej oferty zatrudnienia… To znak, że koniecznie musisz popracować nad swoim CV!

Doradcy ds. kariery z Corson.pl przedstawiają kilka istotnych elementów, na które w szczególności zwracają uwagę rekruterzy z branży IT.

Sukces – Twoje drugie imię!

Świetnym podsumowaniem doświadczeń zawodowych będzie krótkie opisanie najważniejszych projektów w realizacji których uczestniczyłeś. Wskaż rolę jaką odegrałeś oraz finalny efekt pracy.

Działasz w jakichś projektach niezawodowo? Posiadasz własną stronę internetową lub prowadzisz blog o nowinkach technicznych? Również o tym wspomnij, a nawet podaj adresy stron. Pamiętaj, że osoba, która przedstawi swoje sukcesy ma większe szanse.

Języki obce – „Must Have” każdego informatyka

Znajomość języka angielskiego to absolutne minimum w branży IT. Informacja o poziomie biegłości w posługiwaniu się nim powinna zatem zajmować szczególne miejsce w twoim CV. W przypadku, gdy ubiegasz się o posadę w międzynarodowej organizacji dobrym rozwiązaniem będzie przesłanie aplikacji również w j. angielskim. Dzięki temu pracodawca już na pierwszy rzut oka będzie wiedział, że ma do czynienia z anglojęzycznym specjalistą.

Twoim asem w rękawie może okazać się znajomość innych języków, szczególnie tych niszowych na rynku pracy. Warto o nich wspomnieć nawet jeśli znasz je w stopniu podstawowym.

Certyfikaty twoim atutem

Samo uzyskanie dyplomu uczelni wyższej do dopiero pierwszy krok na drodze ciągłego doskonalenia się informatyka. Pracodawcy często zwracają uwagę na certyfikaty jakie dany kandydat uzyskał. Koniecznie poświęć im osobną rubrykę w CV.

Kluczowe kompetencje w pigułce

Zadbaj o przejrzystość CV. Kluczowe technologie którymi potrafisz się posługiwać zbierz w jednym miejscu i przedstaw wg pewnych kategorii np.

  • języki programowania
  • systemy operacyjne
  • technologie
  • bazy danych

Koniecznie uwzględnij poziom zaawansowania w ramach poszczególnych technologii.

Odpowiednia prezentacja!

Na koniec zadbaj o oryginalny layout swojego CV. Jako informatyk nie będziesz miał z tym większego problemu.

Przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych niewątpliwie wymaga sporo czasu. Warto jednak go poświęcić, gdyż skuteczne CV pomoże ci otworzyć drzwi do bezpośredniego spotkania z pracodawcą na rozmowie kwalifikacyjnej.

Corson.pl - doradztwo w karierze