Poznaj nową definicję „pierwszego wrażenia” .

Opublikowany: 2016/01/22
Tagi: , ,

Jak wiemy pierwsze wrażenie ma bardzo duży wpływ na powodzenie i dalszy rozwój znajomości.

Często jest ono decydujące w wielu sferach życia m.in. prywatnej, zawodowej, biznesowej.
Można jednak spotkać sceptyków, którzy uważają, iż pierwsze wrażenie można w przyszłości zatrzeć, zmienić.

Beautiful child with sunflower in spring field

Nie będę nikogo przekonywać do swojego punktu widzenia, jednak osobiście uważam, że pierwsze kilka minut pozwalają nam poznać „co piszczy w trawie” i często jest to zgodne z prawdą.

Bardzo ciekawe, nowe spojrzenie na aspekt Pierwszego Wrażenia przedstawia nam Amy Joy Cuddy – amerykańska specjalistka w dziedzinie psychologii społecznej. Obecnie piastuje funkcję starszego wykładowcy w Harvard Business School. Przez 15 lat badała zjawisko „pierwszego wrażenia” i doszła do następującego wniosku:

Kiedy ludzie spotykają drugiego człowieka zadają sobie dwa pytania:

1. Czy mogę tej osobie zaufać?   – zaspokojenie potrzeby „ciepła” – pierwszorzędna potrzeba człowieka z perspektywy ewolucji
2. Czy mogę szanować tę osobę? – zaspokojenie potrzeby „kompetencji” (wiedza, umiejętności..)

Osobiście przyjmuję te wyniki badań za dobrą monetę. Uważam, że jest w tym wiele prawdy.

Codziennie, kiedy przeprowadzam rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami oraz klientami, których trenuję z zakresu rozmów kwalifikacyjnych mogę zauważyć pewną zależność.

Osoby ciepłe, szczere, pozytywnie nastawione, sprawiające wrażenie uczciwych i miłych zdecydowanie lepiej radzą sobie na rozmowach kwalifikacyjnych, a tym samym częściej i szybciej potrafią przekonać do siebie pracodawców.

Te badania potwierdzają też to, iż pracodawcy kiedy mają do wyboru osobę:

  1. z pożądaną wiedzą, jednak niewzbudzającą zaufania oraz
  2. kandydata z mniejszymi umiejętnościami, a wzbudzającym omawiane „ciepło” – najczęściej wybiera tę drugą osobę.

    Oczywiście zawsze znajdziemy wyjątki.

Jedyną kwestią, którą można jeszcze przeanalizować to subiektywność wrażeń, odbioru.

Każdy z nas jest inny i w inny sposób postrzega drugiego człowieka.

Intuicja jest jednak w wielu przypadkach dobrym doradcą :).

Nowa definicja „pierwszego wrażenia” została przytoczona z dostępnego artykułu > TUTAJ

 

Magdalena Ściepko
Headhunter i Doradca ds. kariery

 

oferta

„Firmę Corson.pl oceniam jako godnego partnera i polecam ja wszystkim tym, którzy pragną zmienić pracę oraz potrzebują konkretnej pomocy w tym zakresie. Ja skorzystałam z ich usług dwukrotnie: pierwszy raz w przypadku opracowania profesjonalnego CV i listu motywacyjnego, drugi raz z usługi wysyłki CV. Ze względu na moja osobistą sytuację nie byłam w stanie sama rozesłać aplikacji do agencji. Konsultanci z Corson.pl zrobili to za mnie. Dziękuję”.

Specjalista ds. kredytów hipotecznych, Agata, Warszawa
 
 

W pewnym momencie mojej kariery, znalazłam się w punkcie praktycznie bez wyjścia. Nie wiedziałam co z sobą zrobić. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę z wielu dziedzin. Pracowałam trochę w sprzedaży bez większych sukcesów, trochę w administracji i w dziale finansowym przez krótki czas. Pojawił się jednak moment, w którym nie wiedziałam co dalej. W którym kierunku powinnam się rozwijać. Na szczęście pojawiła się możliwość wykonania u Państwa testu kompetencyjnego Thomas PPA, którego wyniki mocno mnie zaskoczyły. Okazało się, że mam bardzo wysokie predyspozycje do pracy w działach ekonomicznych, że posiadam bardzo wysokie zdolności analityczne. Faktycznie nigdy nie miałam większych problemów z matematyką, ale po uzyskaniu wyników testu i wykresów nabrałam bardzo dużej pewności siebie i zaczęłam zdawać sobie sprawę, że praca np. w księgowości będzie tym na co czekałam przez wszystkie te lata. Z racji częściowego wykształcenia z zakresu rachunkowości w dość krótkim czasie udało mi się znaleźć taka pracę, którą bardzo się cieszę Jestem wam bardzo wdzięczna za te testy i podpowiedzi, które od was otrzymałam, bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Specjalista ds. finansowych, Monika, Warszawa

 
Macie do nas jakieś pytania?
Zapraszamy: info@corson.pl

 

 

Corson.pl - doradztwo w karierze

Dodaj komentarz