Coaching Twoją szansą na rozwój zawodowy!

Opublikowany: 2012/09/04
Tagi: , ,

Najczęstsze skojarzenie ze słowem coach to oczywiście  sport.  Czym byłyby mordercze treningi zespołów piłkarskich bez trenera, który posiada odpowiednią wiedze fachową i wie, jak zmotywować graczy. To on przekazuje swoje doświadczenie i potrafi  wyciągnąć z zawodnika cały drzemiący w nim potencjał. Nawet najlepszy i utalentowany piłkarz nie odniesie sukcesu bez pomocy trenera.

Równie dobrze i Ty możesz skorzystać z takiej usługi w sferze zawodowej i osobistej. Masz problemy w pracy i nie wiesz, jak je rozwiązać, jakich umiejętności do tego potrzebujesz? Jesteś zagubiony, gdyż chcesz coś osiągnąć a za bardzo nie wiesz , jak się za to zabrać? Na te i inne pytania pomoże Ci odpowiedzieć Twój własny trener osobisty.

Czym tak naprawdę jest coaching?

Coaching jest jedną z metod doskonalenia kompetencji zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Wszystko zależy od tego, jaki obszar naszego życia pragniemy  udoskonalić. Podczas kilku sesji trwający około półtorej godziny powstaje partnerska relacja pomiędzy coachem, a klientem.

Zadaniem trenera podczas pierwszych spotkań jest przede wszystkim zadanie kilku ważnych pytań oraz uważne wysłuchanie ucznia w celu wyciagnięcia wniosków oraz obrania odpowiedniej strategii dalszego działania.  Trener jest silne zaangażowany w pracę klienta, wspiera go i staje się jego przewodnikiem, lecz nie robi nic za niego.

Stara się wydobyć z nas to, co jest najlepsze. Stawia przed nami nowe wyzwania chcąc ukierunkować cel w życiu. Używa wszelkich narzędzi, żeby zmotywować do działania i do pobudzenia naszego potencjału. Dostajemy możliwość doskonalenia swoich umiejętności, nabycia nowych a zarazem poprawienia złych nawyków pod czujnym okiem coacha, który wie, w jaki sposób nam pomóc. Klient ponosi pełną odpowiedzialność za wykonywane zadania.  Natomiast metoda pracy coacha i sposób działania zależy od rodzaju coachingu.

Każdy znajdzie coś dla siebie, czyli rodzaje coachingu

 • Coaching personalny (life coaching)

  W tym przypadku proces jest nastawiony na rozbudowę sfery wewnętrznej klienta. Osobiście przychodzi do coacha i wybiera temat i cel spotkań.  Otrzymujemy pomoc, która przyda nam się w życiu codziennym w kontaktach z ludźmi. Bardzo przydatne dla osób, które poszukują nowej drogi życia i potrzebują kogoś, kto pomoże zdefiniować im konkretnie cel i własne wartości.  Warto nabrać pewności siebie i skonkretyzować własne „ja”.

 • Coaching zawodowy

  Metoda doskonalenia zawodowego na stanowisku pracy. Firma płaci za usługę coacha i to właśnie firma ustala cel spotkań. Inwestycja firmy w rozwój pracownika skutkuje wyższymi efektami dla całego przedsiębiorstwa. Trener jest obecny przy pracy podwładnego, obserwuje jego zachowanie, służy radą i pomocą. Stosuje się zazwyczaj w celu usprawnienia działań pracownika, ulepszenia metod jego pracy i nauki nowych przydatnych umiejętności. Dotyczy zarówno pomocy w rozwiązywaniu problemów, wsparciu na nowo objętym stanowisku, ale i również przy awansie.

 • Coaching zespołowy (team coaching)

  W tym przypadku coach skupia się na zespole i relacjach, które w nim panują.  Skuteczna i efektywna praca w zespole może przynieść znacznie większe efekty niż praca każdego z osobna. Warto więc dbać o dynamikę rozwoju zespołu, starać się odkrywać nowe możliwości i szanse. Trzeba pobudzać innowacyjność uczestników i usprawniać realizację zadań.  Profesjonalna pomoc zapewne ułatwi proces komunikacji i zintegruje członków, dzięki czemu nastąpi większa motywacja do działania. Jeżeli nie czujesz się pewnie w zespole to warto skorzystać z tego rozwiązania.

 • Coaching menedżerski (Executive coaching)

  Głównymi klientami są osoby zasiadające na najwyższych szczeblach, kadra zarządzająca, prezesi, dyrektorzy czy menedżerowie firm.  W wyniku ciągłej potrzeby doskonalenia swoich umiejętności i coraz większych oczekiwań odnośnie kadry zarządzającej, ta forma szkolenia jest bardzo przydatna.  Trener skupia się na pomocy rozwoju klientów, nie tylko na etapie biznesu, ale zarówno w pracy z podwładnymi i umiejętności zarządzania zespołem ludźmi.  Technika wprowadzania zmian, różnego rodzaju planów i realizacja poszczególnych zadań to umiejętności, które ciągle można doskonalić.

 • Coaching kariery (Career coaching)

  Tematem spotkań jest Twoja kariera i plany na przyszłość. Coach postara się zdefiniować Twoje umiejętności oraz potencjał i pomoże wybrać najlepszą ścieżkę kariery. Istotą jest wydobycie z Ciebie najlepszych cech i umiejętne przeskoczenie barier, które dotychczas stały na przeszkodzie do osiągnięcia sukcesu.

Korzyści wynikające z coachingu…

… są ogromne. Głównym walorem jest fakt, iż coach skupia się tylko i wyłącznie na Tobie. Słucha uważnie co, masz mu do powiedzenia. Pomaga Ci zrealizować cele, które są ważne z Twojego punktu widzenia. Dostosowuje środki i narzędzia do Twoich oczekiwań i indywidualnie podchodzi do sprawy. Tempo zmian i realizacji zadań zależą od Ciebie i twoich umiejętności. W obiektywny sposób ocenia Twoje możliwości.  Korzystając z profesjonalnej obsługi masz pewność, że doświadczenie trenera na pewno nie zadziała na Twoją niekorzyść. Służy pomocą i radą, stara się pobudzić Twój potencjał.  On może sprawić, że odkryjesz nowe możliwości i uwierzysz w siebie.  Nic nie stoi na przeszkodzie do bycia coraz lepszym i świadomym siebie człowiekiem.

Corson.pl - doradztwo w karierze