Szukanie pracy od zupełnie innej strony

Opublikowany: 2015/01/26
Tagi: , ,

Często w swojej pracy spotykam kandydatów albo klientów, którzy od jakiegoś czasu szukają pracy i nie odnoszą jednak w tym zakresie żadnych rezultatów.  Z jednej strony tkwią w obecnej firmie i jest im dobrze, ale z drugiej strony twierdzą, że powinni tą pracę już zmienić, że przyszła już pora na małą rewolucję zawodową.

Zaczynają szukać, wysyłają CV, chodzą na rozmowy. Jednak tak naprawdę nie mają WEWNĘTRZNEJ MOTYWACJI do zmiany pracy. Decyzję o jej zmianie oparli nie o swoje potrzeby, ale opinie innych osób.

Bo znajomy więcej zarabia, bo ktoś z rodziny otrzymał kolejny awans, bo nie mogę zawieść partnera, bo, bo,bo…

Szukanie nowego zatrudnienia bez wewnętrznego przekonania, że TAK CHCĘ Z PEŁNĄ ŚWIADOMOŚCIĄ ZMIENIĆ PRACĘ, nazywam szukaniem pracy „dla sportu”. Niby chcę, ale nie chcę.

Co dalej się dzieje?

Ludzie tracą czas na szukanie pracy, chodzenie na rozmowy, z których tak naprawdę nic nie wynika. Denerwują się, kiedy nikt nie oferuje im zatrudnienia. Tracą poczucie własnej wartości, są sfrustrowani, często przechodzą kryzys. Zaczyna się tworzyć błędne koło. W tym okresie kandydat często zaniedbuje swoje obowiązki w obecnej pracy. A nie o to chodzi.

Co daje wewnętrzna motywacja?

Daje przede wszystkim siłę do działania, do podejmowania ryzyka, do stawienia czoła wyzwaniom, jakim niewątpliwie są rozmowy rekrutacyjne. Bez wewnętrznej siły i PEŁNEGO PRZEKONANIA nie ma sensu szukać pracy, bo stracisz tylko energię i czas.

Przypomnij sobie, jak uczyłeś się jeździć na rowerze? Pragnąłeś całym sobą, żeby zacząć jeździć na dwóch kółkach.
Potrzebowałeś tego. Przez kilka dni o niczym innym nie myślałeś, tylko o jeżdżeniu na rowerze.
Wyobrażałeś sobie swoje podróże, wycieczki ze znajomymi, wyścigi 🙂 Byłeś tak mocno zdeterminowany, że nie było wyjścia – MUSIAŁEŚ SIĘ NAUCZYĆ!

Tak samo dzieje się z innymi rzeczami w życiu, jak zdobywanie kolejnych szczytów, nauka języków, budowa domu,  itd…

Jak ZDETERMINOWAĆ SIĘ DO SZUKANIA PRACY?

Krótko mówiąc przede wszystkim trzeba ze sobą „zrobić  porządek” 😉

  • Uwierzyć w siebie, w swoje umiejętności, osobowość. Przeszłość zostawić daleko w tyle – w zmianie pracy POWINIENEŚ BYĆ GOTOWY NA NOWY ROZDZIAŁ W ŻYCIU, a do tego potrzebna jest siła i wiara w siebie
  • Odpowiedzieć sobie na pytania typu: Po co mi zmiana pracy? Dlaczego chcę ją zmienić? Czy jest mi to naprawdę potrzebne? Co mi to da? Czy mam taką wewnętrzną potrzebę?
  • Nie porównuj się z innymi. Każdy jest indywidualnością, ty również. Twoja ścieżka kariery nie może być taka jak twojego znajomego. Ważne jest, abyś dobrze czuł się na zajmowanym stanowisku, wówczas będziesz odnosił największe sukcesy – NIE MUSISZ BYĆ MANAGEREM.
  • Stań obok siebie, popatrz obiektywnie na swoją osobę. Co widzisz?

Jeśli człowiek nie ma WEWNĘTRZNEJ, UGRUNTOWANEJ POTRZEBY ZMIANY PRACY – nie będzie miał wystarczająco DUŻO SIŁY do jej szukania.

Rekruter to zauważy. Zauważy twoje niezdecydowanie, brak energii i entuzjazmu na rozmowie.

REALNA POTRZEBA rodzi ENTUZJAZM, a on daje SIŁĘ, która pozwoli ci osiągnąć CEL!

Powodzenia!

Magdalena Ściepko

Corson.pl - doradztwo w karierze

Dodaj komentarz