Profesjonalny list motywacyjny – wróg czy przyjaciel?

Opublikowany: 2014/10/31
Tagi: ,

witamy

Choć ma wiele do zaoferowania, chce nas przedstawiać w samych superlatywach i pomagać nam w zdobyciu upragnionej posady to często jest niedoceniany i zaniedbany, a

nawet pomijany – profesjonalny list motywacyjny. Zupełnie bezzasadnie osoby poszukujące pracy spychają list motywacyjny na drugorzędne miejsce, na piedestale stawiając tylko i wyłącznie CV. Jest to podstawowy błąd podczas poszukiwania pracy, gdyż CV i list motywacyjny to dwa równoważne dokumenty aplikacyjne, które powinny się wzajemnie uzupełniać, tworząc jedną spójną całość. Mało kto zdaje sobie sprawę, ale jedną z najczęstszych przyczyn odrzucania aplikacji jest właśnie źle napisany list motywacyjny lub jego całkowity brak.

Dlaczego poszukujący pracy nie wykorzystują potencjału listu motywacyjnego?

Zazwyczaj unikamy rzeczy i sytuacji, których nie znamy. Budzą one w nas poczucie niepewności i kojarzą się negatywnie. Brak wiedzy to główny winowajca działający na niekorzyść LM. Mowa tutaj zarówno o niewiedzy odnośnie zasad konstruowania tego dokumentu jaki i na temat jego rangi w procesie rekrutacji. Aplikujący w takiej sytuacji bądź w ogóle nie wysyłają LM, bądź popełniają karkołomne błędy podczas jego tworzenia.

Kolejną przyczyną jest niska samoocena i źle pojmowana skromność. LM powinien stanowić ofertę handlową, reklamę naszej osoby, którą przedkłada się pracodawcy. LM to nie miejsce na skromność. Niestety wiele badań socjologicznych dowodzi, że większość ludzi nie potrafi mówić o swoich zaletach, a co gorsza niektórzy z nich mają kłopoty nawet z ich dostrzeganiem.

Trzeci problem to najzwyczajniej w świecie brak zdolności literackich. Nie każdy posiada swobodę tworzenia spójnych, niebanalnych tekstów.

Nie taki LM straszny, jak go malują

Zadaniem listu motywacyjnego jest przedstawienie motywacji, dążeń i celów jakie sobie stawia kandydat na pracownika. Z całą pewnością nie należy powielać treści zawartych w CV. LM skupia się raczej na profilu psychologicznym osoby ukazując jej cechy i atuty przydatne z punktu stanowiska na jakie aplikuje.

Po przeczytaniu Twojego listu motywacyjnego pracodawca powinien umieć odpowiedzieć na 3 zasadnicze pytania:

1)     Dlaczego to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko?

2)     Czy Twoje cechy i kompetencje odpowiadają wymogom stanowiska?

3)     Co nowego może zyskać firma/pracodawca jeśli Cię zatrudni?

Corson.pl - doradztwo w karierze

1 komentarz do "Profesjonalny list motywacyjny – wróg czy przyjaciel?"

Dodaj komentarz