Jak zrekrutować swojego pierwszego pracownika? I cz.

Opublikowany: 2016/02/10

Jesteś młodym przedsiębiorcą, podjąłeś wyzwanie stworzenia swojego biznesu.

Zapewne pragniesz, aby twoja firma coraz lepiej prosperowała i coraz lepiej była rozpoznawalna.

corsonhr_logo_fb

O rozpoznawalności pisać nie będę, ponieważ nie jestem PR-owcem – tutaj mogę Was odesłać do dziewczyn z Charmsy Biznesu 🙂 region bydgoski – Asia i Justyna robią świetną robotę :).

Ja natomiast zajmę się aspektem rekrutacji nowych pracowników.

Jeśli nigdy nie rekrutowałeś, to jesteś w dobrym miejscu.
Dowiesz się tutaj wszystkiego, czego potrzebujesz.
Ale wszystko po kolei :).

Zakładam, że jesteś już na takim etapie rozwoju swojej firmy, że zatrudnienie dodatkowej osoby będzie dla ciebie pomocne i korzystne.
Prawdopodobnie nie jeden raz błysnęła ci myśl, aby mieć kogoś, na kogo będziesz mógł zrzucić jakieś obowiązki i kogoś, kto odciążyłby cię chociaż na chwilę. Nie mówiąc już o zastępstwie, kiedy ty będziesz na urlopie :).

Jak zatem przygotować się do rekrutacji?

  1. Bardzo dokładnie określić Profil Stanowiska, na które chcesz kogoś zatrudnić. Powinieneś wiedzieć, jakiego rodzaju obowiązki będzie miał przydzielone wybrany pracownik, za co będzie odpowiedzialny, jak będzie rozliczany z efektów swojej pracy, czy będzie to pracownik tylko administracyjny, czy jednak będzie mieć kontakt z klientem, a może chciałbyś go zaangażować w tworzenie firmy? Określenie Profilu Stanowiska jest niezmiernie ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, pozwoli ci to zaistnieć, jako profesjonalista, ktoś komu zależy na rozwoju swojej firmy. Wyślesz w ten sposób sygnał, iż poważnie traktujesz swój biznes. Po drugie stworzenie Profilu Stanowiska pozwoli ci na zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu przy rekrutacji. Niestety często dzieje się tak, że pierwsze rekrutacje okazują się zupełnie nietrafione, co może niekorzystnie rzutować na twoją firmę. Jak stworzyć prawdziwy Profil Stanowiska będę pisać innym razem :).
  2. Określ Poziom Wynagrodzenia oraz Rodzaj Umowy, który zamierzasz popisać z wybranym kandydatem. To bardzo istotna kwestia, której nie można pominąć w przygotowaniach do rekrutacji. Poziom wynagrodzenia ściśle łączy się z Profilem Stanowiska. Przygotowanie widełek płacowych da ci pewien spokój i pozwoli na sprawne szukanie pracownika. W tym celu warto wziąć pod uwagę różnego rodzaju statystyki wynagrodzeń. Mogę polecić portal, na którym znajdziecie cenne dane dotyczące wynagradzania Polaków w różnych branżach i stanowiskach: Wynagrodzenia.pl

  3. Następnie powinieneś określić szczegółowy Profil Pracownika, który wg ciebie będzie idealny na stanowisko. W tym celu powinieneś określić, jakiego rodzaju doświadczenie powinien posiadać kandydat, jakie wykształcenie, znajomość języków obcych, programów komputerowych, systemów, uprawnienia, szkolenia. Jest jeszcze coś, co młodzi właściciele firm pomijają, a co ma bardzo duży wpływ na powodzenie rekrutacji lub nie. Jest to tzw. profil osobowościowy kandydata. Brzmi to może bardzo górnolotnie, jednak w przypadku standardowych stanowisk nie potrzebujemy tutaj wspierać się testami kompetencyjnymi. Jest kilka prostych sposób, aby sprawdzić, czy kandydat odpowiada nam w kwestii jego charakteru i podejścia do pracy. Będę o tym pisać na blogu.

Wszystkie 3 punkty, które przedstawiłam są bardzo ważne i mają istotny wpływ na powodzenie rekrutacji. Żadnego z nich nie można pominąć, każdy jest równie ważny. Niestety wielu właścicieli firm pomija ten aspekt, co później rodzi frustrację zarówno w firmie, jak również u samego zatrudnionego pracownika.

Często okazuje się, że osoba zatrudniona do prac sekretarskich, nagle jest odpowiedzialna za pozyskiwanie klientów, windykację należności czy sprzątanie biura – oczywiście bez dodatkowego wynagrodzenia. Właśnie w celu uniknięcia tego typu sytuacji należy bardzo dobrze przygotować się do rekrutacji i określić zarówno zakres obowiązków, jak również wymagane kompetencje. 

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia w rekrutacji do swojej firmy, zapraszam 🙂

Pisz śmiało:

magdalena.sciepko@corson.pl

Magdalena Ściepko
Headhunter i Doradca ds. kariery

www.corsonHR.pl

 

corsonhr_logo_fb

 

Corson.pl - doradztwo w karierze

Dodaj komentarz