Jak zmienić bieg kariery?

Opublikowany: 2014/07/15
Tagi: ,

Myślisz o zmianie pracy, drogi zawodowej? Chcesz lepiej zarabiać, poznać nowych ludzi, branże?

A może?

Coś jest nie tak w obecnym miejscu pracy. Czegoś ci brakuje. Męczysz się.

Jeśli tak – to stoisz przed dużym wyzwaniem – jakim jest zmiana biegu kariery.
Zmiana kariery może mieć bardzo pozytywny wpływ na twoje życie osobiste i zawodowe, ale pod warunkiem, że jest z wielką starannością ZAPLANOWANA.

Najpierw:

  1. Poznaj przyczyny, które pchają cię ku zmianom – może znudziłeś się pracą w obecnej branży, masz konflikt z przełożonym lub współpracownikami, pragniesz znaczącej podwyżki.
  2. Zastanów się tak szczerze, czy chcesz poznawać nową branżę, nowy obszar biznesu. Czy wystarczy ci wytrwałości siły i czasu? Może wystarczy zmienić po prostu firmę, otoczenie, środowisko, a pozostać w swoim dotychczasowym sektorze biznesu?

Po określeniu swoich motywacji do zmian, można zyskać wartościową wiedzę w jakim obszarze należy się dokształcić oraz jakie działania podjąć.

OKREŚLENIE REALISTYCZNEGO PLANU ZMIAN – to dobry początek.

Wyznaczanie celów zawodowych, tak jak jest to opisane w TYM artykule z pewnością pomoże ci lepiej zaplanować to przedsięwzięcie.

Jeśli zdecydowałeś się zmienić branżę:

  • porozmawiaj o niej z ludźmi, którzy w niej pracują, zapytaj o ich opinię, jakość pracy, wynagrodzenie
  • sprawdź, czy w twojej okolicy, gdzie mieszkasz znajdziesz tego typu stanowiska
  • zorientuj się, jakie będziesz miał realne szanse zatrudnienia na nowym stanowisku bez doświadczenia w danym obszarze. Może masz znajomych, którzy mogliby cię polecić lub znasz język obcy, który jest najważniejszym kryterium doboru kandydatów.

Pamiętaj, że zmiana branży wymaga szkoleń i dokształcania się nawet we własnym zakresie.

Przedstawienie swoich uniwersalnych umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia w starannie przygotowanym CV, liście motywacyjnym lub formularzu podania o pracę jest istotnym czynnikiem dla tych kandydatów, którzy chcą zmienić bieg kariery. Uzasadnienie tej decyzji również jest niezbędne i chętnie czytane przez pracodawców. Będziesz musiał bardzo się starać, aby udowodnić potencjalnym pracodawcom, że jesteś kandydatem z dużym potencjałem i, że warto w ciebie zainwestować.

Zawsze bądź otwarty i gotów na zmiany!

 

Często czytane:

Czy Polacy nie umieją pisać CV? >

CV na indywidualne zamówienie >

 

Magdalena Ściepko

Corson.pl - doradztwo w karierze

Dodaj komentarz