Absolwent bez doświadczenia szuka pracy…

Opublikowany: 2014/03/18
Tagi: ,

Dużymi krokami zbliżają się obrony prac magisterskich, licencjackich, inżynierskich. Im bliżej końca roku akademickiego, tym więcej studentów rozpoczyna szukanie pracy. Często w tym okresie rodzi się pytanie:  „Jak skutecznie poszukiwać pracy nie mając praktycznie żadnego doświadczenia?”

Z pewnością temat nie jest łatwy i przyjemny. Szczególnie osoby kończące studia humanistyczne, takie jak pedagogika, politologia czy historia stoją przed dużym wyzwaniem. Zatem co zrobić, aby skuteczniej poruszać się po rynku pracy? Przede wszystkim wykonać audyt kariery, czyli analizę swoich mocnych i słabych stron oraz umiejętności, wiedzy i ewentualnych kwalifikacji. Pytania, które warto sobie przy tej okazji zadać mogą wyglądać następująco:

  1. Z jakiego obszaru posiadam największą wiedzę (może być wiedza teoretyczna)?
  2. Jakie posiadam najmocniejsze cechy osobowości? (zdolności interpersonalne, orientacja przestrzenna itp..)
  3. Jakie posiadam certyfikaty, uprawnienia …?

Jeśli potrzebowałbyś profesjonalnej pomocy w zakresie określenia swojego potencjału oraz budowaniu ścieżki kariery zapraszamy do NAS. Doradcy ds. kariery pomogą ci przejść przez ten okres łatwiej.

Po analizie swoich możliwości warto poszukać ofert pracy, które są ściśle dopasowane do twoich umiejętności.  Odradzamy wysyłanie CV „gdzie popadnie”, ponieważ wówczas marnujesz dużo czasu i energii na działania, które nie przynoszą rezultatów. Szukaj raczej płatnych staży oraz praktyk. Tego typu informacje są często umieszczane na stronach pracodawców. Oczywiście CV i list motywacyjny, które wysyłasz na konkretne oferty muszą być bardzo dobrze wyprofilowane, aby rekruter nie miał wątpliwości jakiej pracy szukasz.

O sposobach poszukiwania pracy przez absolwentów/studentów będziemy jeszcze pisać. Zaglądaj zatem na nasz blog często.

Jak zwykle komentarze są mile widziane 🙂

Corson.pl - doradztwo w karierze

Dodaj komentarz