8 zasad skutecznego poszukiwania pracy

Jeśli mamy taką możliwość, poszukiwania nowej pracy lepiej jest rozpocząć wciąż będąc zatrudnionym. Obecnie kandydaci, którzy wciąż posiadają zatrudnienie są bardziej atrakcyjni na rynku pracy niż ci, którzy pozostają bezrobotni. Niestety, dla osób, które posiadają pracę, poszukiwanie nowej posady może być nieco ryzykowne.

Nie chcemy przecież, aby nasz szef dowiedział się, że mamy w planach złożyć rezygnację. Może wówczas rozpocząć poszukiwania osoby na nasze zastępstwo, a nie mamy żadnej pewności, że nasze poszukiwania pracy zakończą się sukcesem.

Poniżej kilka wskazówek, jak uniknąć tego typu sytuacji.

Unikaj rozmów ze współpracownikami na temat zmiany pracy

Jeśli chcesz, aby Twoje poszukiwania pozostały w sekrecie, po prostu nie mów o nich. Nie oczekuj, że ludzie będą potrafili dotrzymać sekretu, skoro sam nie potrafiłeś zatrzymać tej informacji dla siebie.

Nie podawaj swojego służbowego numeru telefonu lub służbowego adresu e-mail

Musisz pamiętać, że pracodawca ma możliwość monitorowania Twoich rozmów i maili. W swoim CV podawaj prywatny numer telefonu, dzięki temu możesz uniknąć kilku kłopotliwych sytuacji. (Jeśli nie masz swojego CV, możesz je u nas zamówić tutaj >>)

Nie przeglądaj ofert kiedy jesteś pracy

Twój szef płaci Ci za to, żebyś pracował dla niego. Postaraj się wykorzystywać do tego swój czas wolny, np. porę obiadową, lub rozpocznij swoje poszukiwania po pracy.

Nie szukaj pracy kosztem Twojego szefa

korzystanie z papieru firmowego i używanie firmowej drukarki może być naprawdę kuszące do kopiowania Twojej aplikacji, jednak postaraj się tego nie wykorzystywać. Niech Twój obecny szef nie finansuje Twoich poszukiwań pracy.

Telefony od rekruterów odbieraj poza biurem

Nie wykonuj także żadnych telefonów związanych z Twoim poszukiwaniem pracy w miejscu, w którym z łatwością można usłyszeć Twoją rozmowę.

Na rozmowy kwalifikacyjne umawiaj się przed pracą, w czasie pory obiadowej lub ewentualnie po pracy

Jeżeli w ciągu dnia będziesz wychodzić z biura na dłuższą chwilę, Twój szef może zacząć coś podejrzewać. Jeśli jednak potencjalny pracodawca nie będzie mógł spotkać się z Tobą w godzinach Tobie odpowiadających, postaraj się wziąć dzień wolny. Nie rób jednak tego zbyt często. (Jeśli nie wiesz, jak przygotować się do rozmowy, skontaktuj się z nami – udzielimy Ci wszelkich konsultacji dot. rozmowy kwalifikacyjnej, czytaj >>)

Zwracaj uwagę na swój ubiór

Jeśli na co dzień przychodzisz do pracy ubrany swobodnie, nagłe pojawienie się w wyjściowej sukience lub garniturze może wzbudzić spore podejrzenia. Najlepszym sposobem będzie wzięcie ubrania na zmianę, w ten sposób nie wzbudzimy żadnych podejrzeń i będziemy odpowiednio prezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jako referencje podawaj tylko byłych pracodawców

Wyjaśnij swojemu potencjalnemu pracodawcy, że obecnie wolałbyś nie ujawniać nazwy swojego obecnego pracodawcy, ponieważ chcesz aby Twoje poszukiwania zostały poufne.

 

Corson.pl – Doradztwo w Karierze


Bądź pierwszy, który skomentuje “8 zasad skutecznego poszukiwania pracy”